24 Mayıs 2022

TP Vision, Wings For Life World Run Etkinliğinde “Koşamayanlar İçin” Koştu

Philips GO Spor Kulaklıkların global partneri olduğu ve Türkiye dahil 165 ülkenin katılımıyla yapılan etkinlikte, omurilik araştırmaları için 4,7 milyon Euro toplandı.  
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Ailede Meme Kanseri Öyküsü Prostat Kanseri Riskini Artırıyor

  Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü prostat kanseri. Anadolu Sağlık Merkezi’nin, bu...

  Kardeşler Arası Rekabeti Önlemek İçin Çocuklarınızı Birbiriyle Kıyaslamayın

  Kardeşler zaman zaman kavga edebiliyor, aralarında kıskançlık krizleri yaşanabiliyor. Bu durumun ebeveynleri rahatsız etse de aslında çok normal...

  Dikkat, Covid 19 ile Alerjik Rinit Belirtileri Karışabilir!

  Havaların ısınmasıyla artan polen ve akarların duyarlı kişilerde ortaya çıkardığı semptomların koronovirüs belirtileriyle karıştırılabileceğine dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji...

  Ayakkabınızı Doğru Seçin, Ayak Sağlığınızdan Olmayın

  Ayak sağlığı için günlük hayatta tercih edilen ayakkabılar dikkatli seçilmeli. Hava aldıran, sentetik...

  Evde Bakılabilecek Çiçek Önerilerimiz

  Baharın bitişi… Yazın sıcak nefesinin hafif hafif yüzümüze çarpar halleri… Şöyle rengarenk çiçek tarlalarının içinde yürüdüğünüzü varsayarak mis kokuları ciğerlerinize doldurduğunuzu varsayın diyerek başladım yazmaya.

  Efendim güzelliklerle dolu bir hafta sizinle olsun. Böyle kokulardan, çiçeklerden bahsetmek ne kadar keyif verdi size bilmem ama benim nazarımda çiçek denilince akla gelen ilk şey, coşku… Yıllarca buket çiçekler, özel tasarımlar, minik papatyalar, tek dal çiçekler geldi avuçlarımın tam da orta yerine. Bilmem nedendir hiçbirine kıyamadım toprağında veya suyunda can verirken… Çünkü ben özünden koparılan hiçbir şeyi sevememiştim şu hayatta. Bir insanın gülümsemesine, kendini özel hissetmesine, sevildiğini bilmesine sebep olmanın verdiği mutluluk elbette çok kıymetliydi ancak yine de o renklerini zihnimin hayal dünyasına sığdıramadığım şahane canlıların yeri kendi toprağıydı benim dünyamda.

  cicek onerilerimiz

  Sırf bu sebepten yine özel yine çok güzel ama toprağına sıkı sıkı bağlı ve baktıkça çoğalacak, büyüdükçe bakana kendini farklı hissettirecek ev bitkilerine kaydı gözüm:)
  Seçilmiş, dikkati üzerinde yoğunlaştıran bitkileri çeşitlendirir oldu beynim kendince. Hangi odaya yakışır, nasıl bakılır, nasıl seçilir? Derken bir de ne göreyim aslında benim gibi düşünen ne çok insan varmış. Gelin doğanın şahane elçilerini evimize davet ederken hangilerinin bize yoldaş olduğunu birlikte inceleyelim.

  Menekşe

  menekse1

  İlk sırayı hangi ev bitkisi çekmiştir sizce? Elbette menekşeler… Annelerimizin, anneannelerimizin ve dahi önceki kuşak atalarımızın bile renklerine hayran olup sıra sıra camlarının önüne, yaşadıkları odanın başköşesine uzun yıllar misafir ettikleri bu nadide çiçekler başı çekiyor seçimlerimizde. Yayvan, ağzı geniş saksılarda, nem dengesini iyi koruyan bir toprakta, aydınlık ve güneşi dik açıyla almayan bir ışıkta büyütülmesi gereken bu çiçeklerin naifliği sarsın yaşam alanınızı diyerek ikinci seçimimize geçelim.

  Fulya

  fulya cicegi

  Fulya…Buram buram kokusu geldi di mi burnunuzun ucuna? Mis gibi kokusuyla insanı büyüleyen bu kır çiçeğinin karda dahi açabildiğini ve soğuk havalarda oldukça dayanıklı olduğunu söylesek acaba bizde yetiştirsek mi bu güzellikten evimizde diye düşünürsünüz sanırım. E hadi böyle bir karar aldınız diyelim bu kırılgan bebekleri büyütürken neye dikkat edceğinizi söylemekte bizden olsun. Sıcaktan nefret eden, balkon gibi geniş ve ferah yerleri seven bu bitkilerle müthiş sabahlara uyanmanızı diliyoruz o zaman.

  Nergis

  nergis

  Nergis… Fulya bitkisinin yapısına benzeyen bu çiçekler de sıcaktan hoşlanmazlar. Kış çocuğu olan bu bitkiler, en zorlu kış koşullarında dahi çiçek açabilir ve depresyona iyi gelirler. Onları da sıcağa maruz bırakmayın, hava almalarını ve serin ortamda  büyümelerini sağlayın yeter. Sonra da her gün eve girer girmez o eşsiz kokularıyla kendinizi ödüllendirin gitsin.

  Orkide

  orkide

  Orkide… Her zaman zarif, her zaman nadide ve büyüleyici bir estetiğe sahip çiçeklerdir onlar. Sıradan bir çiçek olmadığını duruşu, nazlanarak açan çiçekleri ve renk skalasının çok geniş olmasıyla da ispatlayan bu çiçekleri özel kılan bir diğer etmen de toprakları! Özel bir toprağa sahip olan, geçirgen ve özel toprak karışımlarına köklerini salan bu çiçeklerin bakımındaki en naif husus, oksijeni zengin, taze, kaliteli ve çiçeğin bulunduğu ortama uygun suyla sulanması…Orkidenizin sabit yerinin ne çok serin ne çok güneşli bir yer olmaması da hassasiyet göstermeniz gereken diğer bir konu diyerek başka bir güzelliğe geçelim.

  Minyatür Güller

  Minyatür güller… Ah ahhh… Düşünebiliyor musunuz hiç bir evde yaban gülünün, oyuncak misali minik minik açılmış goncalarının tatlılığı ile içinizin geçmediği bir ev olsun? Haftada iki gün, yazın 15 günde bir, kışın ayda bir sıvı gübre desteğiyle büyüsün gitsin bu oyuncaklar:)

  Atatürk Çiçeği

  ataturk cicegi

  Atatürk Çiçeği… Çok net hatırlarım ben, çocukluğumun en değerli çiçeğiydi bu çiçek. Bir eve hediye geldiyse gerek isminden gerek saygıya değer duruşundan kaynaklı evin en güzel köşesine konan bu çiçeğe iyi bakmak farzdı bizim zamanımızda. Hala onca alternatife rağbet gören bu çiçeğin bakımında yaz aylarında bol sulu bakım, sıcak günlerde narin yapraklarına serpme suyla serinletme yöntemi, gerekiyor. Yazın genel anlamda aydınlık ama yarı gölge köşelerin kraliçesi olan bu bitkinin çiçeklendiği ay olan Eylül ayında aralıksız 14 saat karanlık bir yerde inzivaya çekilmesi şart.

  Sardunya

  Pencere önlerine gölgeyi ve güneşi hiç ayırt etmeden seven bu bitkinin sulaması haftada bir olsa yeter. A tabi söylemeden olmaz, biçilmiş kaftan yeri, pencere önleridir.

  Küpe Çiçeği

  kupe cicegi

  Balkonlardan, tavandan sarkan, pıtır pıtır çiçekleriyle arz-ı endam eyleyen bu bitkinin; çok fazla güneş ışığına maruz kalmaması tavsiye olunur ayrıca…

  Barış Çiçeği

  Geldik mi yine çocukluğumuzun baştacı çiçeklerinden birine… Bir diğer adı kaşık çiçeği olan bu çiçeklerin bakımı oldukça kolay olmakla birlikte yapraklarının zehirli olması ihtimaline karşı bebeklerden ve çocuklardan uzak bir alanda büyütülmesi tavsiye edilen çiçeklerdendir.
  Bunların dışında sukulentler, amber çiçekleri, sümbüller, onbiray çiçekleri, açelyalar, gerberalar, zambaklar ve daha nicesi… Hangisini seçersiniz bilemem ama onların saf ve temizleyici enerjilerine kendini bırakın ve bir çocuğu büyütür gibi besleyin onları. Sevin. Dokunun, Temiz kalmalarına dikkat edin. Emin olun sizin onlara verdiğinizin kat be kat fazlasını güzellikleriyle ve evinizi bahçeye döndürecek kadar cömert halleriyle alacaksınız.
  Bahar tadında günleriniz çiçeklerinize emanet olsun ve her zamanki gibi sevgiyle kalın dostlar.
  Kadinvesaglik.org

  Latest Posts

  Ailede Meme Kanseri Öyküsü Prostat Kanseri Riskini Artırıyor

  Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü prostat kanseri. Anadolu Sağlık Merkezi’nin, bu...

  Kardeşler Arası Rekabeti Önlemek İçin Çocuklarınızı Birbiriyle Kıyaslamayın

  Kardeşler zaman zaman kavga edebiliyor, aralarında kıskançlık krizleri yaşanabiliyor. Bu durumun ebeveynleri rahatsız etse de aslında çok normal...

  Dikkat, Covid 19 ile Alerjik Rinit Belirtileri Karışabilir!

  Havaların ısınmasıyla artan polen ve akarların duyarlı kişilerde ortaya çıkardığı semptomların koronovirüs belirtileriyle karıştırılabileceğine dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji...

  Ayakkabınızı Doğru Seçin, Ayak Sağlığınızdan Olmayın

  Ayak sağlığı için günlük hayatta tercih edilen ayakkabılar dikkatli seçilmeli. Hava aldıran, sentetik...

  Haberler

  En Doğal Ve İyileştirici Cilt Temizleyici İle Tanışın!

  Tüm cilt tipleri için yağı, makyajı ve diğer kirleri etkili bir şekilde temizleyen ve daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir cilt ortaya...

  Çocuklara Uygun En İyi 8 At

  Çocuklar genellikle bir ata veya midilliye sahip olmayı hayal ederler. Çocuğunuz için bu hayali gerçeğe dönüştürmeyi planlıyorsanız, bazı küçük ırklar çocuklar için...

  Cildiniz İçin Yaza Hazırlık Reçetesi, Kış Ardından: Yaz Bakım Reçetesi

  Sıcak havaların gelmesiyle birlikte cildimiz, değişen hava koşullarına karşı tepki göstermeye başlıyor. Güneş ışınlarıyla birlikte ısınan hava ise...

  Cildi Yenilemek İçin 6 Altın Öneri

  İki yılı aşkın süredir devam eden Covid-19 pandemisinde bir yandan maske kullanımı, diğer yandan dondurucu kış koşulları cildi iyice yıprattı.

  Phyto’nun Günlük Ultra Hassas Bakım Rutini Progenıum İle Saç Sağlığınız Koruma Altında!

  50 yıllık bitki bilimi tecrübesi ile doğal aktif içeriklerden ilham alarak geliştirdiği formülleri ile PHYTO, günlük saç bakımına hafif ve kolay uygulanabilir ürün eklemek...