24 Temmuz 2021

“Bebek ölümlerinin birincil nedeni hatalı yatırma ve yatak düzeni”

Amerikan Sağlık Otoritesi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bebek ölümlerinin en çok yanlış yatırma şekli ve yatak düzeninden kaynaklı olduğunu açıkladı.
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Pandemi ile Büyüyen Aileler ve Çocuklar

  Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’nın Çubuk İlçesine bağlı bir kamp alanında anne-çocuk kampına masal anlatıcısı, yaratıcı drama lideri olarak katılma fırsatım oldu.

  Hayat “Yeniden” Değişirken

  Düzenin değiştiği, insanların asla tahmin etmeyeceği kısıtlamaların yaşandığı, güç ve iktidar savaşlarının hızlıca beklenmedik şekillerde el değiştirdiği zamanların başlangıcı oldu bu aylar

  Çocuklar, corona virüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcıları olabilir

  ABD’li bilim insanları 12 yaşından küçük çocukların yeni tip corona virüsün İngiltere ve California’daki mutasyonlarına benzer yeni varyantların toplumdaki bulaş oranında önemli...

  Saç Nasıl Uzar? Her Gün Yıkamak Saçı Uzatır Mı?

  Her kadının hayali uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Herkesin evde kendi imkanları ile uygulayabileceği çok kolay saç uzatma yöntemleri bulunuyor.

  Haydi Evlerimizi Yeniden Dekore Edelim – 2

  Evlerimizin de değişime, dönüşüme, düzenlemeye ihtiyacının olduğu zamanlar vardır. Renkleri, mobilyaların yerini, tamamlayıcı eşyalar ve bitkileri ya tümden değiştirmek ya da yeniden düzenleyip yaşama keyif katacak hale getirmek isteyebiliriz.

  “Haydi Evlerimizi Yeniden Dekore Edelim” yazımın ilk bölümünü geçtiğimiz günlerde sizinle paylaşmış, banyo ve mutfaklarımızı nasıl düzenleyip de ruhunu tazeleyeceğimizden bahsetmiştim. Şimdi de biraz yatak odaları ve salonlarda neler yapabiliriz bakalım mı?

  Yatak odası en özel alanınız, kimse karışamaz oraya

  Rengi, mobilyası, kokusu her şeyiyle sadece size huzur, güven ve mutluluk vermeli. Ancak bunların kendi içindeki uyumu da huzurunuzu arttırmak için oldukça etkili sebepler… Alanın güzelliği, aydınlatmanın önemi, pencerelerin büyüklüğü belirleyici etkenler. Ben en çok şifonyer, komodin ve varsa aynaların dizaynının odayı bambaşka bir havaya sokacağına inananlardanım. Ahşap ve eskitme boyamalar ya da gösterişi seviyorsanız varaklı, oymalı, işlemeli tasarımlar olur ya… Seçin birini, kombinleyin duvarlarınızın rengiyle. Dolabınızın büyüklüğüne göre şekil verin, içine aşk katın.

  Yatak odanız mahrem alanınız ve siz güzelleştikçe o odanın fikri, size kattıkları da değişecek

  Çok maliyetli işlere kalkışmanıza gerek yok. Mevcut eşyalarınızı değişik formatlara sokun ve hatta yerlerini değiştirin. Bakın bakalım, sizi yoran ve boğan duygulardan eser kalıyor mu? Ben kendi yatak odamı bembeyaz yaptım. Odanın hiç ışık yokken bile gece gündüz aydınlık olması, yıldızların ışıltısıyla uyuyup bu beyazlığa uyanmamla keyif hanesine yazılmış artı puan oldu 🙂 

  Ahşap paletten yapılmış yataklar

  Şayet beyaz bir takım olmasaydı, bundan iki sene önce yapmayı istediğim ve çok da revaçta olan bir fikir vardı kafamda. Hani tahta paletler vardır, kimse rağbet etmez. Eşya taşırken altlarına yerleştirilen, araları boş tahtalar… Bildiniz mi? İşte onlar var ya müthiş güzel yatak bazası oluyor. Boyayın, eskitme tekniğiyle görüntüsünü değiştirin, ara boşluklarına led ışıkları koyun. Alın size değme takımlara taş çıkartacak baza modelleri. Hem ahşabın insanı uykuda rahatlatan kokusunu içinize çekerek uyuyacaksınız hem de tahmininizden de düşük bir bütçeyle feci güzel bir yatak altı yapmış olacaksınız. Daha ne olsun?

  Yatağın altını hallettik de üstü ne olacak derseniz

  Yatağınızın üzerine koyacağınız farklı desen, doku ve motiflerdeki kırlentlerin yanı sıra yatak örtülerinde de örme, dokuma ve işleme tekniğiyle hazırlanmış örtülerin odanın havasını tamamen farklı bir boyuta taşıyacağından emin olun.Ya yatağınızın üzerine bir cibinliğe ne dersiniz? Boş verin ‘Modası geçti, zor onunla uğraşmak’ düşüncesini. Korunaklı bir kaleye benzettiğim bu cibinlik fikrini ben de uygulayacaktım ancak benim yatak odası dizaynıma pek uymadığı için vazgeçtim. Siz mutlaka bir düşünün derim. Bu arada illa ayrı bir giyinme odanız olmak zorunda değil mevcut yatak odanızın bir bölümünü paravanla ayırabileceğinizi de unutmayın. 

  Perdeler tüm duvarı kaplamasın

  Perdelerinize gelince… önemli olan güneşin yoğun etkisini azaltmak ve mahremiyetinizi koruyacak düzeyde bir perdeyi seçmek. Artık kalitesi, maliyeti, tasarımı tamamen sizin zevkinize göre belirlenecek ancak dikkat etmeniz gereken detaylar, duvarların tamamını kaplamayan, kolay yıkanabilen ve çok kir tutmayan modellere yönelmek olsa gerek…

  Evi ve eşyaları gösteren kilit detaylardandır perdeler

  Kimbilir ne zaman aldınız ve hangi duyguyla aldınız salonunuzdaki perdelerinizi ama zaman geçti ve sıkıldınız belki onlardan. Ben perdede hep sadelikten yanayım ancak maalesef evi ve eşyaları gösteren kilit detaylardandır perdeler. Stor perde olabilir, dokuması kalın, kumaşı şaşaalı tüller seçip ortamdaki diğer eşyaların rengi ve konseptiyle uyumlu bir hale getirirseniz oldu bitti.

  Yatak odanızda, mobilyalarınıza göre bir berjer ya da elbise paravanı yaptıysanız onun yanına yöresine mini bir puf koysanız odanın ambiyansını değiştirmez mi sizce de? Retro ya da klasik, rengarenk ya da sade, küçük ya da büyük fark etmez. Size o odada özel hissettirecek minik dokunuşlardan biri de bu olsun mesela.

  Duvarlarınıza farklı tasarımlarda tablolar, değişik nesneler, aynalar asma fikri de alışılmış düzeninizi değiştirmekte yardımcı olabilir size. Yatağınızın baş ucuna bir düş kapanı asmayı düşünün bence 🙂 Yatağınız dışında başka bir oturma alanı yaratmanız, güneşe karşı ya da pencereden dışarı bakarken odada kitap okumanıza, bir fincan kahveyi ayaklarınızı uzatarak içmenizi sağlayacak bir yere sahip olmuş olacaksınız.

  Salonu ya da günün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğiniz oturma alanınızı ele alalım hadi

  İster odanın ortasında ister kenarda köşede bir yerlerde olsun, tasarımını kendinizin yaptığı ya da hazır bulduğunuz ve size değişiklik sunabilecek – ahşap, deri, cam gibi maddelerden yapılmış bir sehpa – alternatiflerden biri ile tüm eşyaların birbirine geçişi sağlanabilir.

  Çok severek tasarımlarını incelediğim ancak çabuk sıkılırım diye pek yanaşmadığım duvar kağıtlarının dışında tek bir duvarı boyamak da odanın görselini farklı bir kıvama sokabilir. Bu duvara radikal bir tablo ile kendinizi bile şaşırtabilirsiniz aslında.

  Eski koltukların, kanepeyi, oturma gruplarını; çok eski, büyük ve sert bavullardan yapılma bir koltuk veya berjer ile değiştirebilirsiniz. Hatta en güzeli yine taşın altına elinizi koyun ve kalem kağıda dökün hayallerinizi. Nasılsa sizin hayallerinizi sizin detaylarınızla bilen ve üreten olmayacaktır dünya üzerinde.

  Diyelim ki koltuklarınızı değiştiremediniz. Koltuk şalları kurtarıcınız olsun derim. Peluş, polar, yün, pamuk, ip dokuma kumaş türü ile modern veya konforlu bir salon yaratabilirsiniz. Renklerin birbirine karıştığı ya da monochrome denilen tekdüze renkleri seçerek şekillendirebilirsiniz detayları.

  Ya bence en vurucu yer neresi biliyor musunuz bu alanda? Tabii ki kahve köşesi.

  Yazılarımı takip edenler ve beni tanıyanlar iyi bilir, Türk kahvesi denilince akan sular duru bende. Bir kahve köşesi yapın kendinize salonunuzda ya da oturma odanızda. Manzaranız varsa ona karşı, yoksa kendi ruhunuzu ya da ruhunuzun şifası sevdiklerinizi manzara kabul ettiğiniz bir ya da iki koltukla birlikte bir minik sehpanın yettiği bir alan bulun kendinize. Eşyalar birbirine uygun olsun ya da bağımsız, özerk birer devlet gibi olsun o alanın içinde. Boyayın en sevdiğiniz objeyi ya da bir minik çiçek buketini koyun sehpanın üzerine. Alın kahve fincanınızı elinize ve çekilin dünya telaşından bir kenara. Bakın nasıl güzelleşecek saniyeler içinde duygularınız.

  Halılardan bahsetmeden geçemeyeceğim pek tabii ki

  Eskidir, kıymetlidir, manevi değeri vardır belki ama kolay temizlenebilecek, renkleri göz yormayan, yoğun desen ve çizgilere sahip olmayan halılar seçin kendinize. Hatta mümkünse sayılarını azaltın. Bakın nasıl ferahlayacak odalarınız, algınız nasıl temizlenecek. Önerilerimi uygulayamasanız bile hayal ettiğinizde kendinizi iyi hissetmenize sebep olmuşumdur umarım. Ben büyük bir çoğunluğunu yaptım bunların ve çok büyük bir hazla vakit geçiriyorum evimde. Darısı başınıza olsun diyor, sevgilerimi sunuyorum.

  Arsal Şen

  Latest Posts

  Pandemi ile Büyüyen Aileler ve Çocuklar

  Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’nın Çubuk İlçesine bağlı bir kamp alanında anne-çocuk kampına masal anlatıcısı, yaratıcı drama lideri olarak katılma fırsatım oldu.

  Hayat “Yeniden” Değişirken

  Düzenin değiştiği, insanların asla tahmin etmeyeceği kısıtlamaların yaşandığı, güç ve iktidar savaşlarının hızlıca beklenmedik şekillerde el değiştirdiği zamanların başlangıcı oldu bu aylar

  Çocuklar, corona virüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcıları olabilir

  ABD’li bilim insanları 12 yaşından küçük çocukların yeni tip corona virüsün İngiltere ve California’daki mutasyonlarına benzer yeni varyantların toplumdaki bulaş oranında önemli...

  Saç Nasıl Uzar? Her Gün Yıkamak Saçı Uzatır Mı?

  Her kadının hayali uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Herkesin evde kendi imkanları ile uygulayabileceği çok kolay saç uzatma yöntemleri bulunuyor.

  Haberler

  Orgazm olan kadınlar daha çabuk hamile kalıyor

  Bilim insanları, kadınların orgazm olduklarında hamile kalma olasılıklarının yüzde 15 daha fazla arttığını buldu Bazı bilim insanlarının, üreme başarısında...

  5 Adımda Libidonuzu Yükseltin

  Testosteron hormonunun birincil olarak libidodan sorumlu olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, "Diğer görevleri ise metabolizmamızı, ruh halimizi, enerjimizi kontrol etmektir....

  Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 15 bin 191

  Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu açıkladı. Buna göre Türkiye'de son 24 saatte 15 bin 191 kişinin testi pozitif çıktı, 283 kişi ise hayatını...

  Bir Su Damlası Değil Miydin Sen Yaaa?

  https://www.youtube.com/watch?v=q4NDf5Y1DQY Gözümden akan yaş gibi değil...susuzluktan bitap düşmüşken içtiğim su gibi değil...Çöle düşen bir damla yağmur suyu...

  Kadavradan rahim nakilli Derya Sert’in ilk Anneler Günü heyecanı

  Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapılan ve 9 yıl bekleyişin ardından 4 Haziran 2020'de anne olan Derya Sert (33),oğlu Ömer Özkan...