Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu, Aile Ve Çocuk Kavramını Mercek Altına Alıyor

  İlk baskısı 1983’te yapılmış olan “Değişen Toplumda Aile ve Çocuk” kitabı, İnkılâp Kitabevi imzasıyla tekrardan okuyucuyla buluşuyor.

  Türkiye ve dünya çapında psikoloji ve sosyoloji alanına eserleriyle meydan okuyan Prof.Dr. Atalay Yörükoğlu, ölümsüzlüğünü Değişen Toplumda Aile ve Çocuk” kitabı ile korumaya devam ediyor. Çocuklara karşı süregelen çeşitli tutumlara ve toplumsal algılara parmak basan Yörükoğlu, çocukluğun tarihsel gelişimini ve sürecini satırlarında okuyucuya aktarıyor.

  Farklılaşan aile yapılarına ve çocukluğun süregelen gelişimine çeşitli başlıklarla değinen Atalay Yörükoğlu, çocuk ruh sağlığı üzerine yaptığı isabetli tespitler ile okura geçmişten günümüze gelen kavramları adım adım aktarıyor. Çocuk hakları ve sömürülerine de dokunan Yörükoğlu, bunu bilgilendirici bir üslupla aktarırken diğer yandan okuyucuyla tekrardan bir araya geliyor.

  İnkılâp Kitabevi etiketi ile raflardaki yerini alan kitabı; ebeveynler, pedagoglar ve eğitimciler için yol haritası olmaya devam ediyor.

  Kitap Hakkında

  “Bu kitabımda, çocukluğun tarihsel gelişimine ve toplumsal yönüne ağırlık verdim. Değişen çocuk kavramı üstünde durdum; çocuklara karşı sürüp giden çelişkili ve duygusal tutumları göstermeye çalıştım. Uluslararası Çocuk Yılı’nın ardından, Çocuk Hakları Bildirisi’nin ışığında, çocuk haklarını ve çocuk sömürüsünü tartıştım. Ortaya iç açıcı bir görünüm çıktığını söyleyemem. Ancak seçtiğim konuların ilgiyle okunacağını ve düşündüreceğini umuyorum.”

  Çocuk ve ergen psikiyatrisinin ülkemizdeki gelişimine öncü olan Atalay Yörükoğlu, çocuk ruh sağlığı üzerine yaptığı çalışmalarının, yayınlanan Çocuk Ruh Sağlığı ve Gençlik Çağı kitaplarının hemen ardından, geçmişten bugüne değişen toplumda aile yapısını ve çocukların gelişimini yakın markaja almıştır. Bu markajda kaleme aldığı Değişen Toplumda, yayınlandığı günden bugüne kadar yoğun bir ilgi ile karşılaşmış, sayısız baskı yapmış ve yıllar boyu değerini korumuştur. 

  İnkılâp Kitabevi’nin gözden geçirilmiş yeni baskısıyla okuruna sunduğu Değişen Toplumda Aile ve Çocuk, olumlu veya olumsuz yönde boyut değiştiren aile yapısını dünya toplumlarını da baz alarak incelerken, başvurduğu kaynakları ve sunduğu gerçekçi verileri ile derin araştırma ve çalışmaların ürünü olduğunu gözler önüne seriyor.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img