Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Ailemizin Starı: Tarkan!

  Tarkan Tevetoğlu, yani bizim Tarkan, kimdir? Müzik hayatına nasıl başladı? Hangi başarıları elde etti? Aşkları, gönül yaraları ve daha fazlasını anlatan bir yazı hazırladık sizler için.

  Çocukluğu

  Tarkan altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak 17 Ekim 1972’de Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Alzey’de dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte 1986’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Ortaokula yıllarında Karamürsel Musiki Cemiyeti’nde nota, solfej ve şan dersleri almaya başladı. Okul müdürünün izniyle sahneye çıktı ve toplantıların, yardım gecelerinin vazgeçilmezi oldu. Bu arada müzikten ufak ufak para kazanmaya da başladı.

  Müziğe nasıl başladı?

  Karamürsel’deki en yakın arkadaşı Alpay Aydın, Tarkan’ı razı etti ve müzik piyasasının kalbi İMÇ’de İstanbul Plak’ın ortaklarından Mehmet Söğütoğlu ile tanıştırdı. Bestesini kendi yaptığı, Alpay’ın sözlerini yazdığı şarkılarla beraber sekiz ay içerisinde 15 parça hazırladılar ve Aralık 1992’de piyasaya çıkan “Yine Sensiz” adlı ilk albümü, özellikle “Kıl Oldum Abi” adlı parçasıyla tutulup 700 bin adet sattı. İkinci albümü Mayıs 1994’te çıktı. Sezen Aksu destekli “A acayipsin” adlı çalışması ile popülaritesini iyice artırdı.

  Menajeri Ahmet San ve Ahmet Ertegün’le 1995’de Atlantik Records’un New York’taki merkezinde buluştu ve bir sözleşme imzaladı. Basına da Tarkan’ın İngilizce bir albüm hazırlayacağı duyuruldu. Daha sonra menajeri ile aralarının bozulması sonucunda Tarkan Amerika’ya veda etmek zorunda kaldı. Üçüncü albüm “Ölürüm Sana” Temmuz 1997’de yayınlandı ve sadece Türkiye’de üç milyon kopya sattı. Albümün çıkışından hemen sonra Londra, Paris, Berlin gibi merkezlerde rahatça doldurabildiği konserler verdi. Dünyanın en büyük firmalarından Polygram, “Ölürüm Sana”nın hit parçası “Şımarık”ın single’ını piyasaya sürdü.”Şımarık” Fransa müzik listelerinde üç, Belçika müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Norveç’ten Portekiz’e, Çek Cumhuriyeti’nden Rusya’ya kadar birçok ülkede tanınan, Güney Amerika ve Kuzey Afrika ülkeleriyle bağlantıya geçmeye hazırlanan uluslararası Türkiye adına tek yıldız oldu. Avrupa basınında artık “Türk tatlısı”, “Boğaz’ın yakışıklısı” gibi başlıklarla anıldı. 1999 Word Music Awards’tan “Yılın En Çok Satan Ortadoğulu Şarkıcısı Ödülü’nü aldı.

  Tarkan, 14 Ocak 2000’de 17 Ağustos depremzedeleri yararına bir konser vermek ve 15 Ocak’ta bedelli askerlik yapmak amacıyla birliğine teslim olmak üzere Türkiye’ye döndü. 2001’in son aylarında ise yine listeleri allak bullak eden hepimizin dilinden düşmeyen Kuzu Kuzu albümünü çıkarttı. Bu kasetteki bütün besteler kendisine ait. 2003 yılının Haziran ayında çıkardığı “Dudu” adlı albümünü sevenlerinin beğenisine sunuldu. Albüm çok ilgi gördü. Daha sonra yeni albümler çıkardı. 2006’da Come Closer adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaρtı. “Bounce” ve “Start the Fire”, albümden çıkan single’lar oldu. Bir yıl sonra, altıncı stüdyo albümü Metamorfoz’u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi. 2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Кalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu.

  Bugüne kadar 15 milyonun üzerinde albüm sattı ve ödülleri arasında, on dört Kral Müzik Ödülü, altı Altın Kelebek Ödülü ile bir Dünya Müzik Ödülü bulunuyor.

  O artık evli ve bir kız babası

  Tarkan artık Megastar olmanın yanında, evli ve bir de kız babası. Her yaptığı olay olan Tarkan’ın baba olacağını duyurduğu videosu bile günlerce dilimizden düşmedi. 2 yıl önce, 29 Nisan 2016’da, eski bir hayranı olan Pınar Dilek ile evlendi. Kendisinden 14 yaş küçük olması ve kendi halinde bir Türk kızı oluşu herkesin dikkatini çekti. Evliliği basında çok sayıda dedikoduya neden oldu. Bazılarına göre bu anlaşmalı bir evlilikti, aşk yoktu, sadece baba olmak istiyordu. En sonunda yazılı bir basın açıklamasıyla Tarkan duruma isyan etti. “Medya ve toplumların acımasız merceği altında yaşamak nasıl bir bilir misiniz? Her gün hakkımda yazılan, çizilen, söylenen asılsız haberlerin karşısında susmanın ağır yükünü taşıyabilir misiniz? Hiç empati yapıp anlamaya çalıştınız mı? Evlilik kararı aldığım haberlerinin kamuoyuna yansıdığı günden bu yana, hem benimle ilgili hem de eşim, hayat arkadaşım olacak Pınar Dilek’le ilgili gerek basında, gerekse sosyal medyada söylenenler, yapılan yorumlar yakışık almakta mıdır? Bir insanı iftira ve yalanlarla lekelemeye, kirletmeye çalışmak bu kadar kolay mıdır?” dedi, iddialar biraz duruldu.

  Müzikleri ve başarıları kadar, aşk ilişkileri ve evliliğiyle de hep gündemimizde yer almaya devam etti. Gelin biraz geçmişe gidelim.

  Her konseri ilgi gören ve çok sevilen sanatçımızın aşk hayatı nasıl?

  İlk Albümü Yine Sensizi çıkardığı 1992 yılında, Jülyet Dilge ile birlikte adı anılan Popstar, 1994 yılına kadar ilişkisini sürdürdü. 1994 yılında büyük aşk yaşadığı Elif Dağdeviren ile tanıştı ve tam 3 yıl bu ilişki devam etti. Elif Dağdeviren’den ayrıldıktan ”İkimizin Yerine”adlı şarkıyı Elif hanıma yazan Tarkan, 2 yıl sonra Asia adında bir kadınla tanıştı. Tam nişanlanacaktı ki, ayrıldılar. 2000 yılında askere giden yakışıklı şarkıcının hayatına 1 yıl boyunca kimse girmedi. 2001 yılında Bilge Öztürk ile adı anılan sanatçı, en uzun ilişkisini (6 yıl) Bilge’yle yaşadı. 2008 yılında kendi söz ve müziğini yazdığı ”Acıkolik”i Nil Özalp’e armağan etti. 1.5-2 yıl birlikte yaşadıkları Nil Özalp ile hiç bir görüntü aldırtılmadı. Ünlü sanatçının 2010 yılından 2016’ya kadar kalbi boş kaldı. Adı birçok sanatçıyla anıldı. Bir erkekle sahilde çıkan resimleri dedikodulara yol açtı. Hadise ise, nişanlanmadan önce adı anılan en son kişi oldu. Yalanlamadı ancak doğrulamadı da.

  Pop starımızı seviyoruz

  Tarkan müzikteki yeteneği yanında karakteri ve seçimleriyle hepimizin beğenisini kazanan ender insanlardan. Bir dönem gözlerden uzak bir çiftlik evi ve hayvanları ile birlikte sessiz bir yaşam sürdü. Sosyal yardım projeleri ile hep saflarda yer aldı. Şarkılarını da seni de seviyoruz Tarkan.

  Kadınvesaglik.org

   

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img