8 Temmuz 2020

Koronadan Koruyan Maske, Cezadan Koruyamadı

Manisa'da ceza yememek için motosikletinin plakasını maskeyle kapatan sürücü, cezadan kurtulamadı. Polisin "dur" ihtarına uymayan sürücüye 2.729 lira para cezası kesildi.
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  4 Ay Önce Doğum Yapan Bergüzar, Bikinili Pozuyla Değil Yazdığı Notla Şaşırttı

  İkinci bebeğini Mart ayında kucağına alan güzel oyuncu Bergüzar Korel, hakkında çıkacak olası kilo haberlerini tiye alarak bikinili paylaşım yaptı.

  Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu! Kuruluş Osman’ın Hazal Hatun’u Bir Deri Bir Kemik Kaldı

  Mide küçültme ameliyatıyla 110 kilodan 60 kiloya düşen Kuruluş Osman'ın Hazal Hatun'u Yeşim Ceren Bozoğlu, 10 kilo daha vererek adeta iğne...

  Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Polis Ceza Kesebilir Mi? Emniyet’ten Tartışmaları Bitirecek Açıklama

  Emniyet'ten koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza keser, kesemez tartışmalarını bitirecek bir açıklama geldi.Kesilen cezalar için polisin tutanak...

  Gaziantep’te Vaka Sayıları Artmaya Devam Ederse Okullar Açılmayabilir

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte koronavirüs vakalarının artmaya devam etmesi durumunda okulların açılmayacağını ifade etti.Ortalama vaka...

  Anlıyorsak Konuşabiliriz: İngilizcemizi Nasıl Geliştirelim?

  Gramer çalışıp, bir turistle karşılaşıldığında düzgün cümleler kuramamak veya İngilizce öğrenip de konuşamamak ciddi dil sorunudur.

  Dil, kelimelerin sistemli olarak bir araya getirilmesi ile anlam kazanmaktadır. Bu bakımdan doğru konuşabilmek ve yazabilmek için, öncelikle temel gramer (dilbilgisi) kurallarına hakim olmak gerekiyor.

  Bu konuda en fazla yapılan hata, aynı konuların sık sık tekrar edilmesi ve küçük ayrıntılar üzerinde gereğinden çok durulması. Her detayı bilmek zorunda değiliz, bu nedenle pratik ve hızlı bir şekilde öğrenmeye çalışmak en mantıklı yoldur.

  Bu yazımızda İngilizce konuşma becerisinin nasıl geliştirilebileceğine dair yöntemleri anlatacağız.

  İngilizce Geliştirmek İçin Hangi Yöntemler Kullanılmalı?

  Dilbilgisi kurallarına yeterince hakim olduktan sonra, kelime dağarcığının geliştirilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için, seviyeli ve sadeleştirilmiş hikaye kitaplarından faydalanabilirsiniz ya da paragraf bazlı okuma ve kelime becerilerini ölçen kitaplar alabilirsiniz.

  İlk zamanlarda kelime bilginizi genişletmek, ciddi bir emek ve zaman gerektirecektir. Aynı zamanda kelime öğreniminde dikkat etmeniz gereken bir başka husus, kelimelerin anlamlarına odaklanmak yerine, çalıştığınız kelimelerin kullanıldığı cümleleri ve İngilizce açıklamalarını öğrenmektir.

  Uluslararası fonetik alfabesi (IPA), sözlüklerde kelimenin parantez içerisinde nasıl okunduğunu gösteren sembol sistemidir. Her bir ses için ayrı bir sembol bulunur. IPA öğrenmek, kelimeleri doğru telaffuz etmek için önemlidir.

  Bu sistem, eski dönemlerde hemen hemen zorunlu gibiydi, fakat günümüzde artık çevrimiçi sözlüklerden her bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini sesli olarak dinleyebiliyorsunuz.

  Dinleme Becerilerini Geliştirmek ve Metinleri Sesli Okumak

  Kelime dağarcığını geliştirmenin en etkili yollarından birisi metinlerdir, fakat belli bir seviyeye gelindikten sonra dinleme becerisine ağırlık verilmelidir. Dil öğrenirken karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de, yazılı olarak birçok kelime bilip nasıl telaffuz edileceklerini bilmemektir.

  Konuşmak, hem fiziksel hem de zihinsel bir eylemdir, yani konuştuğunuz zaman dilinizin de sık sık dönmesi gerekir. İngilizcenin kelime yapısı ve telaffuzu Türkçeden çok değişik olduğundan, İngilizce kelimelerin düzgün telaffuz edilmesi epeyce pratik ister.

  Bunu yapabilmek için herhangi bir İngilizce metni sesli şekilde ve mümkün olduğu kadar doğru telaffuzla okuyarak sesinizi kaydedin, daha sonra kendi sesinizi dinleyerek düzeltmeler yapın.

  İngilizce Konuşmaya Hazırlanmak

  Bir kişinin kendi kendine İngilizce konuşması, oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

  Çevrenizde her zaman pratik yapacak birilerini bulamayabilirsiniz, bu nedenle otururken ya da yürürken, zamanınız olduğunda kendi kendinize İngilizce cümleler kurabilir ve değişik gramer yapılarını tecrübe edebilirsiniz.

  Bu yöntem, hem hızlanmanıza hem de kendinize güven duymanıza katkı sağlayacaktır. Konuşmalar, genellikle anlık olsa da kimi zaman yapacağınız bir konuşmaya önceden hazırlanma şansınız olabilir.

  Örneğin, birkaç gün sonra herhangi bir konuda arkadaşlarınıza sunum yapacaksınız, bu durumda konuyu daha önceden okuyup iyi bir hazırlık yapabilirsiniz. Ayrıca konuşmanın provasını yaparak, muhtemel soruları düşünebilir ve bu soruların cevaplarını verebilirsiniz.

  Kendiliğinizden pratik yaparken cümleleri Türkçeden İngilizceye çevirerek değil, İngilizce düşünerek cümleler kurmaya çalışın.

  İngilizce Konuşma Gruplarına Katılmak

  İngilizcesini geliştirmeye çalışan diğer insanlarla bir araya gelerek, herhangi bir konu belirleyebilir ve o konuyla ilgili konuşmalar yapabilirsiniz.

  Bu yöntemde yanınızda İngilizcesi çok iyi olan birinin bulunması ve sizi gözlemlemesi oldukça önemlidir. Aksi halde farkında olmadan yanlış cümleler kurabilir ya da telaffuz yanlışları yapabilirsiniz.

  Konuşma gruplarında sadece İngilizce konuşma kuralının konması da etkili olacaktır. İnsanlar bazen iyi seviyede İngilizce konuşabilmek için yabancı ülkeye gitmek zorunda olduklarını savunuyorlar. Yurt dışına hiç çıkmadan gayet güzel İngilizce konuşan kişiler de var.

  Şayet çevrenizde iyi derecede İngilizce konuşan kişiler varsa, bu mümkündür. Yani böyle bir imkanı değerlendirerek, aslında yurt dışı sizin ayağınıza gelmiş oluyor. Ayrıca internet üzerinden yabancı arkadaşlar bularak onlarla pratik yapmanız da mümkün.

  Dil öğrenen birçok insanın yaşadığı sorunlardan biri de, hata yapma endişesidir. “Hata yaparsam benimle dalga geçerler” endişesi ile insanlar İngilizce bilseler dahi konuşmaktan kaçınabiliyorlar. Şayet hata yaparsanız ve bu hatanızı birisi düzeltirse o hatayı bir daha yapmazsınız, ancak hata yapma endişesiyle hiç konuşmazsanız, hatalar ömrünüz boyunca sizinle kalır.

  Bu bakımdan mümkün olduğu kadar çok pratik yapın, sizden daha iyi konuşan kişilerden hatalarınızı düzeltmelerini ve önerilerde bulunmalarını isteyin.

  Böylece adım adım ilerleyerek daha iyi ve etkili konuşabilirsiniz. İngilizce konuşmanın ciddi bir emek ve zaman gerektirdiğini unutmayın, mükemmel olmaya değil, iletişime ve anlaşılabilir olmaya odaklanın.

  Bu doğrultuda hatalarınızdan ders çıkarabilir, sıklıkla yaptığınız hataları not edebilir ve bilinçli olarak bunların üzerine gidebilirsiniz. Uzun zamandır profesyonel olarak İngilizce konuşan ve yazı yazan kişiler bile, bazen belirli nedenlerden dolayı gramer hataları yapabiliyor. Bundan dolayı hata yaparsanız, asla pes etmeyin ve kendinize karşı acımasız olmayın.

  İngilizce Geliştirmenin Diğer Yolları

  1. Yazarak Çalışmak: İngilizce kelimeleri yazarak öğrenmeye çalışmak, İngilizce geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Böyle bir çalışma yöntemi, yeni kelimeler ezberlemenize imkan tanıyacaktır, fakat ezberlediğiniz kelimeleri kullanmamanız halinde unutulma oranları da yüksek olacaktır. Bu yöntemden en etkili şekilde faydalanabilmek için, düzenli olarak çalışmalı ve pratik yapmalısınız.

  2. İngilizce Yayınları Takip Etmek: İngilizce altyazı ile yayın yapan TV kanallarını takip ederek, İngilizce anlama becerinizi geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda İngilizce yayın yapan radyoları da takip ederek bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı, konuşmanızı geliştirmeyecek olmasıdır.

  3. Sosyal Medya Kullanmak: Sosyal medyanın bu kadar popüler olmadığı dönemlerde, mIRC tarzı programlar ile İngilizce sohbet kanallarına girilerek İngilizce sohbetler yapılıyor ve yabancı dil geliştirilmeye çalışılıyordu. Sosyal medyanın oldukça gelişmesi ile birlikte, insanlar bu imkanı daha çok kullanmaya başladılar.

  4. İngilizce Setlerden Faydalanmak: Bu setler her ne kadar eski dönemlerde çıkmış ve gelişme konusunda katkı sağlamışsa da, günümüzde pazarlaması hala yapılan araçlar arasındadır. Bu setler sayesinde İngilizcenizi çok fazla geliştirmeniz mümkün değildir, çünkü birçoğunun içeriğinde olan bilgiler güncellenmemektedir. İngilizce eğitim setleri ile İngilizcenizi geliştirme şansınız düşük olsa da, yeni kelimeler ve cümle kalıpları öğrenmeniz açısından katkı sağlayabilirler.

  İngilizcenizi geliştirirken Amerikan ya da İngiliz aksanına yönelebilirsiniz. Her ikisi arasında çok bariz telaffuz farklılıkları olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bir turistin konuşmasını dinleyerek onun Amerikalı mı, İngiliz mi yoksa Kanadalı mı olduğunu anlamanız mümkündür.

  Kelimeler arasında ufak farklılıklar olsa da, İngilizce konuşan ülke vatandaşları birbirlerini kolayca anlayabiliyorlar. Belli bir aksanı öğrenmek tabii ki güzel bir şey, ancak illa mükemmel bir İngiliz ya da Amerikan aksanıyla konuşacaksınız şeklinde bir kaide yok.

  Günümüzde uluslararası iş dünyasında esas olan şey, temiz ve anlaşılır şekilde konuşmaktır. Bunu gerçekleştirebildiğiniz zaman hedeflerinize ulaşırsınız, ancak İngilizceyi kesinlikle Türkçe gibi konuşmaya çalışmayın.

   

  Kadinvesaglik.org

   

   

  Bu yazı, http://www.bilgibaba.org/ sitesinden derlenmiştir.

   

  Latest Posts

  4 Ay Önce Doğum Yapan Bergüzar, Bikinili Pozuyla Değil Yazdığı Notla Şaşırttı

  İkinci bebeğini Mart ayında kucağına alan güzel oyuncu Bergüzar Korel, hakkında çıkacak olası kilo haberlerini tiye alarak bikinili paylaşım yaptı.

  Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu! Kuruluş Osman’ın Hazal Hatun’u Bir Deri Bir Kemik Kaldı

  Mide küçültme ameliyatıyla 110 kilodan 60 kiloya düşen Kuruluş Osman'ın Hazal Hatun'u Yeşim Ceren Bozoğlu, 10 kilo daha vererek adeta iğne...

  Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Polis Ceza Kesebilir Mi? Emniyet’ten Tartışmaları Bitirecek Açıklama

  Emniyet'ten koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza keser, kesemez tartışmalarını bitirecek bir açıklama geldi.Kesilen cezalar için polisin tutanak...

  Gaziantep’te Vaka Sayıları Artmaya Devam Ederse Okullar Açılmayabilir

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte koronavirüs vakalarının artmaya devam etmesi durumunda okulların açılmayacağını ifade etti.Ortalama vaka...

  Haberler

  Eski Survivor Yarışmacısı Evrim Keklik’ten Elenen Nisa’ya Gönderme

  Geçtiğimiz hafta Survivor 2020'den elenen Evrim Keklik, yıldızı bir türlü barışmayan Nisa'nın elenmesinin ardından Twitter hesabından paylaşım yaparak "Her şey burada bitti...

  Borsa İstanbul, Salgın Karamsarlığına Rağmen 11 Yılın En İyi Performansına İmza Attı

  Salgının Türkiye'de en etkili olduğu nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, son 11 yılın en...

  İşte Bugün İtibarıyla Yeniden Hizmet Verecek İşletmeler

  Türkiye'de bugün itibarıyla normalleşmede yeni döneme giriliyor.Bu kapsamda sinema ve tiyatrolar, açık hava konserleri, internet kafe, elektronik...

  ABD’de Koronavirüs, 45 Milyon İnsanı İşinden Etti

  ABD'de koronavirüs salgını nedeniyle 45 milyon kişi işsiz kalırken, milyarderlerin 584 milyar dolar kazandığı tespit edildi.Koronavirüs salgınının en...

  Fransız Basınının Gündemi Türkiye’nin Sağlıktaki Başarısı

  France 24 kanalı, Türkiye'nin koronadaki başarısını belgelemek için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çekimler yaptı.Türkiye'nin başta koronavirüs olmak üzere sağlıktaki başarısı, dünya...