Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Astroloji Nedir

  Bugün yaşadığımız çağın en gözde araştırma metodlarından, insanoğlunun bitmek bilmeyen ve tehlikeli sınırlarda dolaşarak yorum getirilmesini talep ettiği ve hatta bizzat kendisi öğrenmeye merak saldığı; kimine göre bir bilim dalı kimine göre de bir kehanet aracı olan astrolojiden bahsedeceğiz.

  Merhabalar.

  Aslında bir girizgah olarak konu başlığı attığım bu alanın altında çok daha derin detaylara inmek istediğimi de belirtmeden geçemeyeceğim.

  O kadar çok yorum, bilgi, kaynak ve görüş var ki bu alanda; olan bilgileri temizlemek, doğrusu budur diye alanın bütününde fikirlerimi dikte etmek ve onları inandırıcı kılmak gibi bir gaye taşımadan yazılmış bir yazı olacağını da bilmenizi isterim. 

  Bir zamanlar astrolojinin ve astronominin aynı alanı temsil ettiği düşünüldüğünde, gök cisimlerinin yerini öğrenmekle birlikte onların insanların hayatlarında ne ifade ettiği bilinmekteydi. Yaşamak için ayakta kalma çabasındayken, doğrudan hayata faydası olmayan bir konuya zaman ayırılmasının mantıklı olmadığı da ortadaydı.

  Bu bakış açısını bir kenara bırakarak, astroloji kavramına değinelim biraz da. Astroloji; gökyüzündeki hareketlerle Dünyadaki olaylar arasındaki bağlantıları inceleyen bir çalışma/ilgi alanıdır. İnsanlık tarihinde bu alandaki çalışmaların milattan önce 2000’lerde Babiller tarafından yapıldığı, döneme ait tabletler incelendiğinde görülmüştür. Astrolojinin temel inceleme simgeleri olan burçların ise, Sümerler döneminde ortaya çıktığı öne sürülmektedir.

  Yine yazılı tabletlere göre, gökyüzünde 12 takım yıldızının gözlemlendiği ve bu yıldızlara burçların isimlerinin verildiği bilinir. Plato ve Aristoteles ile astrolojinin milattan önce 4.yüzyılda Antik Yunan’a geldiği oldukça değerli bir çalışma alanı olarak kabul edildiği görülmüştür. Ardından Romanlar ve Arapların vasıtasıyla tüm Dünyaya yayılan astrolojide, Dünyaya en yakın 10 gezegen ve bağımsız yıldızların hareketleri incelenmektedir. Güneş, Ay ve 8 gezegenden oluşan bu alan incelemesinde, araştırmaları gezegen ve yıldızların hareketlerini okuyarak insanlara aktaranlara astrolog denilmektedir.

  Bazı astrologların asteroid hareketlerini de ciddiye alarak bireylere detaylı bir portre çıkardıkları yorumlar da mevcuttur. Bu gökcisimleri astrolojide insanın çevresindeki insanlarla ilişkilerini, zeka, iletişim, gelecek gibi temel alan açıklamaları için kullanılmaktadır. Hayatın bir oyun sahnesi olduğunu düşünürsek, bu gezegenler ayrı ayrı bir karaktere sahiptir ve oyunu baştan sona şekillendiren unsurlardır.

  Peki astroloji ne değildir?

  • Astroloji, yıldız ve gezegenleri incelemez sadece onların anlamlarını yorumlamaya çalışır.
  • Altıncı his veya kahinlik değildir. Belirli bir sistematik doğrultusunda bilgi ve sembollere dayalı olarak kişilik yorumlama sanatıdır. Ayrıca astrologlar sizin zihninizi okumaya çalışıp içgüdüleriyle geleceği görmeye çalışmazlar.
  • Astroloji el falı değildir.
  • Tarot kartlarını kullanmaz. Sembollere dayalı bir uygulama olmasına rağmen tarot, astrolojiden farklı bir sistem kullanır.
  • Numeroloji değildir ve Dünya-gökyüzü ilişkisini incelemez.

  Hint(vedic) astrolojisi, natal astroloji, klasik astroloji, modern astroloji, batı astrolojisi, çin astrolojisi, celtic astrolojisi, kızılderili astrolojisi, mitolojik astroloji, maya astrolojisi, osmanlı astrolojisi, arap ve iran astrolojisi, arı astrolojisi gibi farklı çalışma alanlarının yanında;

  • Devletler ve politik astroloji (devletler ve devletler arası politik olayların gelişimini inceler)
  • Şehirler astrolojisi (şehirleri ve şehirlerdeki oluşumları inceler)
  • Hükümdarlar(liderler) astrolojisi, ırklar astrolojisi (ırkların oluşumlarını ve kültürel gelişimlerini inceler)
  • Ülkelere astrolojisi (devletler astrolojisine bağlı bir koldur ve ülkelerin kuruluş anlarına göre incelemeler yapar)
  • Meteorolojik astroloji (hava şartlarından jeolojik olaylara kadar fiziksel (sel, depremler vb) olayları inceler)
  • Bireysel astroloji (bireyin yeteneklerini, karakterini, olumlu veya olumsuz eğilimlerini inceler)
  • Saatlik astroloji (herhangi bir sorunun yanıtını almak için sorunun sorulduğu zaman ve yere göre çıkarılan yıldız haritası ile sorunun geleceği hakkında fikir verir)
  • Seçim astrolojisi (doğacak bebeklerin daha şanslı bir hayata sahip olmaları için döllenme zamanının planlanması veya anne karnında iken doktorca tahmin edilen doğum zamanının, yine doktor tarafından verilen zaman sınırları içinde kontrol altına alınması yönünde astrolojik çalışmalar yapar)
  • Davranış astrolojisi (günümüz psikoloji bilgilerinden yararlanarak haritaya yeni boyutlar katar)
  • Kalıtım astrolojisi (doğum haritasındaki genetik faktörleri araştırır)
  • Tıbbi astroloji( kişinin doğum haritasında sağlık bilgilerini verir)
  • Aile astrolojisi (aileyi ve onu oluşturan bireyleri inceler)
  • Ezoterik astroloji (görünen maddi yaşamla ilgili konuların yanında, görünmeyen, gizli olan ruhsal seviyedeki, ruhsal evrim, karma, maji çalışmalarında zaman tespiti gibi mistik ve majik konularla uğraşır) gibi alt kırılımları olan incelemeler yapmaktadır.

  Astroloji, okült bilimlerin uygulamalarından iyi sonuçlar alınması konusunda anahtar rolü oynar ve bu uygulamalar mantıksal olarak doğa ve insanlar üzerindeki astral etkilerin gerçekliğinden kaynaklanır. Kader inancı gibi, hayatınıza çıkacak olayların seçiminde tamamen kontrol sahibi olmadığınız gibi olayların sebeplerini ve sizden ne gibi gelişmeler beklendiğini, onlara nasıl cevaplar vereceğinizi astroloji sayesinde seçmeniz mümkündür. Burçlar insanları temsil etmez. Hiçbir burç iyi ya da kötü olarak değerlendirilmez. Her bir burcun hayatta desteklediği bir gelişim süreci olduğunun düşünülmesi ve bu süreçte kişinin sahip olduğu özellikleri kötü niyetli kullanması halinde başına gelecek olayların seyrini değiştirmesinin söz konusu olacağına inanılır.

  Günlük burç yorumlarında Ay kullanılır. 2 ya da 2,5 günde bir burç değiştirdiği için kişinin duygularında ve ruh halinde gün içinde neler olacağına karar vermeye yardımcı olur. Aylık burç yorumlarında Merkür, Venüs, Mars ve Güneş’in etkileri incelenir. Yıllık burç yorumlarında Satürn ve Jüpiter kullanılır. Satürn bir burçta 2-2,5 yıl kalırken, Jüpiter her yıl burç değiştirir. Bir yıldan daha uzak geleceğe dair yorum yapılacaksa Plüton, Neptün ve Uranüs incelenir. Bu gezegenler 8-16 yıl arasında burç değiştiren gezegenlerdir ve birbirlerine karşı konumları nesiller arasındaki fikir benzerliklerini ve değişimlerini ortaya çıkarır.

  Astrolojide aslolan bilgidir ancak bilgiyi nasıl aktardığınız da önemlidir. Astrologların hitap ettiği insanların kültür, eğitim ve dil becerilerini dikkate alarak doğru yorumlar yapmaları gerekmektedir. Bireysel öngörülerde bulunurken de kişinin yaşını, planlarını, yaşadıklarını iyi anlamak ve sıkı çalışarak kişi hakkında pratik yapmak önemli hale gelir.

  Son olarak astrolojinin ilim ya da bilim olması yönündeki düşüncelere yer verelim isterim. Astroloji bir bilim değildir. Bilimsel bilgi, gözleme ve deneye bağlı oluşturulan ve test edilen bilgidir. Bu bilgiler herhangi bir insan kullandığında da benzer sonuçları vermelidir ki astrolojide böyle bir sabitlik ya da benzerlik söz konusu değildir. Konunun temelinde aslında insanın kendisini anlama çabasının olduğu ve astrolojiyi bu aşamada bir araç olarak kullandığı düşünülmelidir. Şayet rasyonel bir kişiliğe sahipseniz yani dini ve felsefi bir inancınız yoksa astrolojiden faydalanarak hayatınızı şekillendirmek doğru bir seçim olmayacaktır.

  Bizzat eğitim aldığım bu alanda, bilgilerin ve yorumların sonunun olmadığını; araştırdıkça ve anladıkça derinleşene astrolojinin matematik hafızasını keşfetmenin önemini ara ara yine konu başlıkları halinde sizlere aktarmaya devam edeceğim. Bilmiyorum nasıl bir fikre sahipsiniz bu konuda ama, hayatta her zaman gaibin merakından ziyade yaradılışın mantığını anlamanın insanı ileriye taşıyacağına inanan bir insanım ben.

  Elle tutulmasa, gözle görülmese de birbirine bağlarını doğru açılımlarla aktardığınızda insanların ufkuna ışık tutacak bilgilerin akışına izin vermenizi rica ediyor;

  sağlıklı günler diliyorum.

  Arsal ŞEN
  Arsal ŞEN

  Twitter

  Instagram

  Arsalsen.com

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img