13 Nisan 2021

Profil Tanımlama Nedir?

Uygulamalı Dil Bilimci, Masal Terapisti, Gazeteci ve Profil Tanımlama Uzmanı olan Sayın Mehmet Fatih Hanoğlu ile,öncelikli konu başlığı olarak profil tanımlama üzerine...
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Psikiyatride Herkese Aynı İlaç Dönemi Bitti!

  Özellikle psikiyatride “hassas tıp” olarak da geçen kişiye özel tedavinin önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, nöropsikolojik tarama, beyin check-up...

  Bağışıklık Sisteminin En Doğal Dostu: Ozon

  Çağın felaketi olarak adlandırılan Koronavirüsde ( Kovid-19) vaka sayılarının tekrar artması ile 3’üncü dalganın derinden hissedildiği bugünlerde alternatif olarak görülen tedaviler tekrar...

  Ramazan Ayında Kilo Almamak İçin 10 Altın Kural

  Ramazan ayı, öğün sayısının azalması ve beslenme düzenindeki değişiklikler nedeniyle genellikle sindirim ve kilo problemlerini beraberinde getiriyor. Ramazan ayının ardından bayramda da...

  Saçların Renk Uzmanı IGORA ROYAL Yenilendi…

  Schwarzkopf Professional'ın renklerle özdeşleşen, uzman saç boya markası IGORA ROYAL yenilendi. Güvenilir yüksek performanslı formülünü değiştirmeyen marka, şimdi sürdürülebilir ve daha modern...

  Barbie’nin Şaşalı Hayatı!

  Yarım yüzyıldır dünyayı kasıp kavuran Barbie’nin hikayesini marka-marka.org sitesinden sizin için derledik.

  Belirli ölçülere sahip, incecik,dar kalçalı,çoğunlukla sarışın, bazen de kumral bir genç kız.Yaşı:53 İsmi : Barbara’nın Kısaltılmış haliyle Barbie. Harold Mattson’la birlikte Mattel Şirketi’nin (Mattson ve Elliot’un birleşimi) kurucusu olan Elliot Handler’in eşi Ruth Handler tarafından yaratıldı. Ruth Handler kızı Barbara’nın kağıt bebekleriyle oynarken seyrettiğinde onun bebeklere yetişkin rolü vermekten keyif aldığını fark etmişti. Aslında  O sırada çoğu çocuk oyuncağı bebekler çocuk figürlüydü. Ve pazarda bir boşluk vardı.İsviçre seyehati sırasında bir oyuncakçı dükkanının vitrininde Alman bebeği Lilli’yi gördü. Bu tam da aklında olan yetişkin bebek fikriydi. Ve bunlardan 3 tane satın aldı. Bir tanesini kızına verdikten sonra diğer iki tanesini Mattel’e götürdü.

  Lilli, Alman Bild Zeitung gazetesi için 1951 yılında Reinhard Beuthin’in çizmiş olduğu ve daha sonra 1955 yılında oyuncak haline gelen bebektir. Lilli çalışan, ne istediğini bilen ve bunu elde etmek için erkeklerin üstüne yük olmayan bir kızdı. Lilli bebek ilk olarak Almanya’da  büyüklere satılmıştı, daha sonra ona ayrıca satılan kıyafetlerini giydirmeyi seven çocuklar arasında popüler oldu.

  1959 yılında, ABD’ye dönüşünde Handler bebeğin tasarımı üzerinden yeniden çalıştı (mühendis Jack Ryan’ın yardımıyla) ve Handler’ın kızı Barbara’dan esinlenilerek bebeğin adı Barbie olarak değiştirildi.

  Ve Bebeğin sahneye ilk çıkışı New York’taki Amerikan Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda 9 Mart 1959’da oldu. Bu tarih aynı zamanda Barbie’nin resmi doğum günü olarak da geçmektedir.

  Mattel Bild Lilli bebeğin haklarını 1964’de satın aldı ve Lilli’nin üretimi durduruldu. İlk Barbie bebeğin üzerinde siyah beyaz zebra çizgili mayo ve imza gibi topuz şeklinde at kuyruğu vardı, sarışın ve kumral seçekleri mevcuttu. Ve Bu bebek tutucu Amerika’yı Şok eder.

  Bebek bir “Genç Moda Modeli” olarak pazarlanmıştı ve kıyafetleri Mattel moda tasarımcısı Charlotte Johnson tarafından tasarlanmaktaydı.

  O günden bu yana satılan barbie bebeklerinin sayısı Bir milyarı aşmıştır! Dünyada satılan tüm bebeklerin yüzde 30’unu tek başına Barbie oluşturmaktadır. Dünyada her saniye iki adet satılan Barbie’den yılda toplam 30 milyon satılmaktadır. Üstünlüğüyle, Amerika’nın bir diğer oyuncak üreticisi devi Hasbro’nun ürettiği rakip bebek Sindy’nin 1997’de piyasadan çekilmesine neden olmuştur.

  Barbie, “Amerikan way of Life”ın (Amerikan yaşam tarzı) tüm moda ve sosyolojik akımlarını yansıtmıştır. Tek bir model asla yapılmamıştır. Hamile Barbie dahi yapılmıştır!

  Japon Piyasasını ele geçirmek amacıyla yapılan çekik gözlü Barbie,küçük japon kızlarının Amerika’da satılan “gerçek” Barbie dışındakilere ilgi göstermemeleri nedeniyle geri çekilmiştir.

  Yüzlerce aksesuar ve sayısız kıyafetleri de katarsak, yılda yüz milyon kıyafetle Mattel aslında dünyanın hazır giyimde en çok üreten şirketlerinden biri! 1961’den beri Barbie’nin “emrine amade prensi” Ken( Ruth’un oğlunun adı) değişmemekle birlikte “görüntüsü” biraz değişmiş, aile genişlemiştir.

  1964 yılında dizleri bükülebilen, gözleri açıp-kapanan, küçük kız kardeşi Skipper ( Ruth’un diğer kızının adı) ortaya çıkmıştır.

  1967’de yüzünde bir uzama olur.1968 yılında İngilizce konuşur ve Christie adında siyah bir de arkadaşı vardır.1970 yılında ise bir mini etek giyer. 1977’de Barbie’nin yüzünde bir değişiklik daha yapılır. Pembe elbisesi ve çantasıyla,1985 yılında, Barbie kadınların aktif denilen hayata katılımındaki artışı simgeler. Kayak ve paten yapan ya da ata binen Barbie ve aksesuar koleksiyonları,1980’li yılların başında Mattel’e katılan ve 1997-2000 yılları arasında yöneticilik yapan Jill Barad sayesinde ortaya çıkar.

  1998 yılından beri ölçüleri değişmiş,96-46-86 yerine, daha iyi görünen 86-56-84 olmuştur. Barbie’yi en büyük modacılar giydirirken,1996 yılında, Mattel küçük kızlara kendi kreasyonunu yaratma zevkini tatmaları için “Stilist Barbie” CD-ROM’unu hediye etmiştir.

  Böylece genç kızlar artık bebeklerini kendileri giydirebileceklerdir. Seçilen kıyafetler, küçük kalıp şeklinde ince bir kumaş katmanı içeren özel bir kağıt üzerine basılabilecektir. Diğer olanaklar ise küçük kızlara bilgisayarda kendi masallarını yaratma imkanı vermiştir:Senarist Barbie, Yayıncı Barbie…

  Fransa’da 1982’de kurulan Barbie Dostları Klübü iki yüz elli bini aşkın üyeye sahiptir.  2000 yılında yeni ve özel bir internet sitesi Planete B’y açmıştır. Ancak bu site günümüzde açık değildir.

  Başka bir internet sitesiyse,1999 yılında Barbie’nin 40. yıl kutlamaları adına, Dünya Çocuk Dostları Kuruluşu (Amade) yararına, piaget,VArtier,Giorgio Armani Christian Lacroix,Vivienne Westwood gibi modacılar tarafından tasarlanmış olan dokuz Barbie bebek açık arttırmayla satılmıştır.

  Aynı yıl Mattel 8-10 yaş arası kızlara hitaben “Neslin Kızları” adında beş yeni Barbie Bebek üretir; Kaliforniyalının adı Barbie’yken, Fransız Bebeğin adı : Marie, İngiliz bebeğin adı : Chelsie, Avusturalyalının ki Susie’dir. Top modelin onaylanması : Barbie 1976’da Amerikan iki yüz yıllık “Time Capsule”üne (zaman kapsülü) konmuştur. 2076 yılında ise kapsül üçüncü yüzyı için açılacaktır. Barbie 117 yaşındayken!

  2009 yılında Barbie’nin 50. doğum gününü kutladı. Kutlamalar içinse  New York’ta Mercedes-Benz Moda Haftasında bir defile düzenlendi.

  Kurgusal biyografisi

  Barbie’nin tam adı Barbara Millicent Roberts’tir.1960 yılında Random House Tarafından bir dizi roman olarak yayınlanan kurgusal bir hikayesi vardır.anne babasının isimleri George ve Margaret Roberts olarak verilmiştir, Yaşadığı şehir ise Wisconsin’dir .
  Barbie’nin ilk aile üyesi kardeşi Skipper oldu. Daha sonra, Barbie Tuttie adında kız kardeşi (daha sonra Stacey olarak anılmaya başladı) ve Todd adında bir ikiz kardeşi , ortaya çıkarıldı. Kelly ve Krissy adında iki kardeşi daha ortaya çıkarıldı. Böylece 4 kız ve bir erkek kardeşi olmuş oldu.Ve artık Barbie oldukça büyük bir aileye sahip olmuştu.. Aynı zamanda Barbie’nin iki kuzeni vardır, Jazzie ve Francie.

  Aynı zamanda Barbie’nin bir çok yakın arkadaşı oluşturuldu.Tüm yıllar boyunca 30 farklı arkadaşı olmuştur. Ancak Barbie’nin en ünlü arkadaşı sevgilisi, Ken’dir. (Ken Carson) Ken Barbie’den sadece birkaç yıl sonra 1961 yılında tanıtıldı. Barbie’nin en iyi kız arkadaşı’da Midge’dir. Barbie diğer iyi arkadaşlarından bazıları Teresa, Christie, Steven ve Kayla’dır Aynı zamanda Barbie’nin Cher, Twiggy ve Diahann Carroll gibi dünyaca ünlü arkadaşları da vardır.

  Barbie Manhattan Uluslararası New York Lisesi ve aynı zamanda Wisconsindeki Willows lisesi’ne gitti. Barbie kariyerine genç bir model olarak başladı. Daha sonra Barbie yüzme, jimnastik, ve binicilik gibi aktivitelerle de kendini göstermeye başladı.

  Barbie çok farklı kariyer alanlarında çalıştı. Onun pilot lisansı var ve bir uçuş görevlisi ve bir astronot.Barbie, Amerika Birleşik Devletleri Askeri, ve her alanda memur görevleri olmuştur. Tıp alanında, Barbie bir doktor, diş hekimi, veteriner hekimi ve bir hemşire olmuştur. Barbie rock yıldızı, film yıldızı, balerin gibi eğlence alanında da çeşitli işleri üstlendi, ve hatta bir Amerikan Idol yarışmacı olmuştur.

  Barbie arç kullanmayı seviyor ve bir kezde NASCAR sürücüsü oldu. Onun en sevdiği ren pembe ve Cabrio marka araba seviyor. O aynı zamanda kamyonet, römork, otobüs ve motosiklete de sahip.

  Barbie nin bir diğer favorisi ise hayvanlar. Barbie’nin kediler de dahil olmak üzere 40 dan fazla hayvanı olmuştur örneğin;köpekler,atlar,bir panda,aslan yavrusu ve bir zebra.

   

  http://www.marka-marka.org/ sitesinden alınmıştır!

  Latest Posts

  Psikiyatride Herkese Aynı İlaç Dönemi Bitti!

  Özellikle psikiyatride “hassas tıp” olarak da geçen kişiye özel tedavinin önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, nöropsikolojik tarama, beyin check-up...

  Bağışıklık Sisteminin En Doğal Dostu: Ozon

  Çağın felaketi olarak adlandırılan Koronavirüsde ( Kovid-19) vaka sayılarının tekrar artması ile 3’üncü dalganın derinden hissedildiği bugünlerde alternatif olarak görülen tedaviler tekrar...

  Ramazan Ayında Kilo Almamak İçin 10 Altın Kural

  Ramazan ayı, öğün sayısının azalması ve beslenme düzenindeki değişiklikler nedeniyle genellikle sindirim ve kilo problemlerini beraberinde getiriyor. Ramazan ayının ardından bayramda da...

  Saçların Renk Uzmanı IGORA ROYAL Yenilendi…

  Schwarzkopf Professional'ın renklerle özdeşleşen, uzman saç boya markası IGORA ROYAL yenilendi. Güvenilir yüksek performanslı formülünü değiştirmeyen marka, şimdi sürdürülebilir ve daha modern...

  Haberler

  Cübbeli Ahmet’in Kızını Evlendirdiği Düğünde Koronavirüs Tedbirleri Hiçe Sayıldı

  Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, kızını Ümraniye'de çok sayıda kişinin katıldığı düğünle evlendirdi. Düğünde İçişleri Bakanlığı'nın belirlediği 1 saat...

  Türkiye Genelinde Bu Hafta da 100 Binde Koronavirüs Vaka Sayısı Azalan İl Bulunmuyor

  Sağlık Bakanlığının açıkladığı 27 Mart-2 Nisan'ı kapsayan 100 binde görülen koronavirüs vaka sayısı bir önceki haftaya oranla azalan il bulunmuyor. Vaka sayısının...

  Gülben Ergen, ‘Bana Unutmayın ki Hiçbir Şey Olmaz’ Sözünü Satışa Çıkardı

  Ünlü şarkıcı Gülben Ergen, NFT yolu ile kendisiyle bütünleşen sözü 'Bana unutmayın ki hiçbir şey olmaz' ı satışa çıkardı. Ergen, elde edeceği...

  İbo Show’a Konuk Olan Defne Samyeli, Sesi ve Kıyafetiyle Alay Konusu Oldu

  İbo Show'un bu akşam ekrana gelen yeni bölümüne Defne Samyeli'nin giydiği tulum ve söylediği şarkı damgasını vurdu. Detone olan sesini ve kıyafetini...

  Eti Benim’O’nun Sokak Hayvanları için Başlattığı “BenimDostumO” Projesi İkinci Yılında!

  Eti Benim’O sokak hayvanları konusunda toplum bilincini yükseltmek ve farkındalığı artırmak amacıyla 2019 sonunda başlattığı “BenimDostumO” projesi kapsamında sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliklerini geliştirerek sürdürüyor.