29 Haziran 2022

Çeyrek Asrı Aşan Babalık Özlemi Çekenler Babalar Günü’nde Buluştu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, Babalar Günü dolayısıyla hastaları ile birlikte anlamlı bir kutlamaya ev sahipliği...
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Bayramda Sportif Adımlar Kinetix’ten!

  Türkiye’nin en sevilen spor ayakkabı markalarından Kinetix; rahat, tarz ve sportif terlik, sandalet ve sneaker modelleriyle bayram kombinlerine renk katıyor. Kinetix koleksiyonunda...

  Dilek Hanif’in Yeni Koleksiyonu Mandarin Oriental, Bodrum’da Moda Severlerle Buluştu

  Bodrum Yarımadası’nın en büyüleyici koyu olan Cennet Koyu’nda yer alan Mandarin Oriental, Bodrum ev sahipliğinde gerçekleşen Luxury Shopping Week ses getiren etkinlikleriyle  dikkat çekti....

  Su İçemeyenlere 3 Aromalı Su Önerisi

  Sağlıklı ve yetişkin bireylerin günde 2 litre su içmeleri çok önemli. Aromatik tatlarla zenginleştirilmiş detox sularını içmenin hem...

  Gözlerimizi Tehdit Eden 7 Hatalı Alışkanlık!

  Güneş sağlığımız üzerinde önemli faydalar sağlasa da, yaz aylarında yeryüzüne daha yoğun ve dik gelen zararlı UV ışınları cildimizin yanı sıra gözlerimizi...

  Basen Eritme Ameliyatı Sonrası Hamile Kalmak Tehlikeli Midir?

  Basen eritme ameliyatı sonrası hamile kalmak mümkündür. Bu ameliyat hamile kalmak isteyen bireyler için risk teşkil etmez. 

  ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a göre; Basen bölgesinde yoğun yağlanma yaşayan bireylerin hamile kalmadan önce bu ameliyatı olması hekimler tarafından önerilir. Çünkü yağ aldırma operasyonu yapılan vücut bölgelerinde tekrar kilo alma durumu oluşmaz. Alınan kilolar ameliyat bölgesi dışındaki bölgelerde birikir. Karın bölgesi dışındaki diğer vücut bölgelerinde gebelik sonrası bir deformasyon oluşmaz.

  Yağ aldırma ameliyatı sonrasında ortalama olarak 3-4 ay içinde gebelik için engel bir durum kalmaz. İyileşme dönemi sağlandıktan sonra hekime danışılarak sağlıklı bir gebelik süreci yönetilebilir. Ayrıca ameliyat sonrası hastaların beslenmesine ve spora çok dikkat etmesi gerekir.

  Basen Eritme Ameliyatı

  Basen eritme çoğu zaman bireylerin eritmekte en çok zorlandığı bölgedir.

  Basen bölgesi yağlanması genetik nedenler ve hareketsizliğe bağlı olarak görülür. Vücut tipine göre de bazen doğal yollardan basen eritmek zordur. Özellikle kalça ve bacak oranı gövde oranına göre geniş olan endomorfik bireylerde kilo verme süreci sabır ve zaman gerektirir.

  Ameliyat steril bir ortamda basen bölgesine kesi atılarak yapılır. Fazla olan yağ dokusu ince kanüller yardımı ile vakumlanarak çekilir. Basen bölgesindeki genişlik ve yağ miktarına göre ameliyat 2 seansa kadar uzayabilir. Ayrıca basen eritme ameliyatı sonrası hamile kalmak isteyen bireylerin, ameliyat öncesi yağ aldırma işlemi yaptırması yararlı olacaktır.

  Basen Bölgesi Yağlanma Nedenleri

  ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a göre;  Vücutta en sık yağlanma görülen dokulardan biri de basen bölgesidir. Bu bölgeyi eritmek isteyen bireyler basen eritmek adı altında çeşitli yöntemlere başvururlar. Kadınlar için bazen hassas bir konu haline gelen basen yağlanması, özgüven üzerine de olumsuz etkileri bulunur. Ayrıca vücut estetiğini de bozması psikolojik etkilere neden olabilir.

  Basen bölgesi yağlanmasına neden olan durumlar ise yüksek şeker oranına sahip besinlerin tüketimi, sedanter yaşam tarzı, yağlı gıda tüketimi, fast food alışkanlığı ve zararlı alışkanlıklardır. Bu kontrolsüz yaşam tarzı dengelenmediği sürece bireylerde yağlanma artışı devam eder. Ayrıca fiziksel görünüm olarak güzel görünmek isteyen ve hamilelik düşüncesi olan bireyler için basen ameliyatı sonrası hamile kalmak herhangi bir risk oluşturmaz.

  Basen Eritme Hareketleri

  Basen eritme hareketleri yapan bireylerde etki süresi kişiden kişiye göre değişir. Ameliyat sonrası hastaların spor yapması ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Hekimin önerilerine uyulmadığı durumlarda ameliyat bölgesi dışında tekrar yağ birikmesi oluşabilir. Ameliyat sonrası etkili ve kalıcı bir sonuç için kararlı ve sabırlı olunması gerekir. Ayrıca basen ameliyatı sonrası hamile kalmak isteyen bireyler için bu egzersizler, vücut estetiği ve farkındalığı açısından yararlıdır.

  Basen bölgesinin erimesi için çeşitli spor hareketleri bulunur. Basen bölgesi yağlanması için en etkili spor kardiyodur. Bunun dışında squat plank, köprü ve bacak egzersizleri, lunge ve tempolu yürüyüşte yağları eritmek için etkilidir. Bu aktiviteler ile birlikte bol su tüketimi de unutulmamalıdır.

  Basen Eritme Diyeti

  Basen eritme diyeti ameliyat sonrası spor ile birlikte uygulanmalıdır. Diyet için gerekli malzemeler genellikle bireyler için ekonomiktir. Diyetin sağlıklı bir sonuç vermesi için diyetisyen kontrolünde verilmesi gerekir. Çünkü diyetisyen, vücut kitle indeksi ve bireylerin sosyal yaşamına göre bir diyet listesi oluşturur. Basen ameliyatı sonrası hamile kalmayı düşünen bireyler, sağlıklı bir tedavi süreci geçirmek için bu durumlara çok dikkat etmelidir.

  Genel olarak basen eritme de kullanılan besinler yulaf, kuruyemişler, sebze ve meyveler gibi besinlerdir. Acı baharatlar da metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesinde etkilidir. Porsiyon miktarı bireyden bireye değişmek ile birlikte vücut kitle indeksi ve yaşam tarzına göre de diyet listeleri değişiklik gösterir.

  Basen Eritme Kürü

  Basen eritmek için bireyler çeşitli yöntemlere başvururlar. Bunlardan biri de beslenmeyle birlikte basen eritme kürü yöntemidir. Kilo vermek için kullanılan kürler tek başına diyet programı yerine geçmez. Diyet tedavisine destekleyici olarak verilir. Kürde daha çok yeşil bitkiler kullanılır. En çok brokoli, salatalık, ıspanak, yeşil elma, kuşkonmaz, havuç ve nanedir. Bunların dışında havuç, limon, kivi ve roka gibi meyve ve sebzeler de kullanılır.

  Kürlerin içeriği kişiden kişiye göre değişir. Alınması gereken saatler de kilo verme üzerinde etkilidir. Ayrıca basen ameliyatı sonrası hamile kalmayı düşünen bireylerin genel sağlık durumu için, bu kürlerden hekim onayı dahilinde kullanmasında sakınca yoktur.

  Basen Eritme Ameliyatı Öncesi

  ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a göre;  Basen eritmek için yapılan ameliyat hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi altında uygulanır. Bu ameliyatı olmak için belirli bir protokollerin bireyler tarafından sağlanması gerekir. Ameliyat öncesi hastanın öyküsü iyi dinlenmeli ve altta yatan herhangi bir hastalığının olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ameliyat yapılacak olan bölgenin ölçüleri alınmalı ve ne kadar yağ dokusu alınacağı hekim tarafından belirlenmelidir. Basen ameliyatı sonrası hamile kalmak isteyen bireyler ise durumlarını ayrıca hekime bildirmelidir.

  Hastalar ameliyat konusunda bilgilendirilmeli ve sağlık açısından risk oluşturan durumlar karşısında ameliyat konusunda cesaretlendirilmelidir. Yağ aldırma ameliyatları estetik operasyonları arasında yer alsa da dokulara invaziv bir girişim olduğu için travma oluşturma durumu hastalara ameliyat öncesi söylenmelidir. Oluşan travma dokulara cerrahi bir girişimle girildiği için oluşur. Yani komplike bir durum değildir ve görülmesi normaldir.

  Basen Eritme Ameliyatı Sonrası

  ClinicExpert Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attilla Hacılar’a göre;  Başarılı geçen bir ameliyat sonrası en önemli dönem ameliyat sonrasıdır. Çünkü basen eritme ameliyatı, invaziv bir girişim olduğu için dokularda travma oluşturur. İyileşme süreci çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Ameliyatın başarılı geçmesi ve sonrasında hastanın önerilere uyması iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca korse kullanımı sarkmaları önler ve boşlukların toparlanmasına katkıda bulunur.

  Basen eritme egzersizleri ve iyi bir diyet programı bölgelerin tekrar yağlanmasını önler. Fiziksel olarak iyi bir görünüm isteyen bireyler için bu süreçler sabır ve kararlılık gerektirir. Basen ameliyatı sonrası hamile kalmayı düşünen bireyler için de bu süreçler geçerlidir. Ameliyat sonrası kalıcılığın hastaya bağlı olduğu unutulmamalıdır.

  Latest Posts

  Bayramda Sportif Adımlar Kinetix’ten!

  Türkiye’nin en sevilen spor ayakkabı markalarından Kinetix; rahat, tarz ve sportif terlik, sandalet ve sneaker modelleriyle bayram kombinlerine renk katıyor. Kinetix koleksiyonunda...

  Dilek Hanif’in Yeni Koleksiyonu Mandarin Oriental, Bodrum’da Moda Severlerle Buluştu

  Bodrum Yarımadası’nın en büyüleyici koyu olan Cennet Koyu’nda yer alan Mandarin Oriental, Bodrum ev sahipliğinde gerçekleşen Luxury Shopping Week ses getiren etkinlikleriyle  dikkat çekti....

  Su İçemeyenlere 3 Aromalı Su Önerisi

  Sağlıklı ve yetişkin bireylerin günde 2 litre su içmeleri çok önemli. Aromatik tatlarla zenginleştirilmiş detox sularını içmenin hem...

  Gözlerimizi Tehdit Eden 7 Hatalı Alışkanlık!

  Güneş sağlığımız üzerinde önemli faydalar sağlasa da, yaz aylarında yeryüzüne daha yoğun ve dik gelen zararlı UV ışınları cildimizin yanı sıra gözlerimizi...

  Haberler

  L’Occitane İle Bütünsel Güneş Bakımı

  30 derecenin üzerinde yükselen sıcaklıklarla, cildimizin kesinlikle ekstra özen ve dikkate ihtiyacı var. Tüm yıl boyunca toparlanmış, mükemmel...

  Yeni Curl Expression Serisi ile Kıvırcık Saçlara Özel Profesyonel Bakım!

  Her saç için etkili profesyonel bakım ürünleri sunan L’Oréal Professionnel, kıvırcık saçların ihtiyacı olan özel bakımı yeni Curl Expression serisi ile sağlıyor....

  Türkiye’nin Karayipleri Olarak Anılıyor!

  Türkiye’de Karayipler’i yaşamak isteyen tatil severler, berrak denizi, korunmuş doğallığı, turkuazın her tonu denizi ve beyaz kumuyla Regnum Carya Alia Beach’de buluşuyor.

  “Cinsel Sağlık Senin Hakkın” Podcast Serisi Başladı

  Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu’nun ‘Cinsel Sağlık Senin Hakkın’ podcast serisinin ilk bölümü yayına girdi.

  Spor Ve Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi Urbanfıt

  Sağlıklı yaşam dünyasına adım atabilmek ve düzenli antrenman programlarından oluşan yeni başlangıçlar Swissôtel The Bosphorus’da açılan UrbanFit ile mümkün oluyor.