Genelde severek tükettiğimiz bu besini, bebeğinizin de sevmesi, önemli! Özellikle sütten katı gıdaya geçme sürecinde yoğurdun içindeki faydalı bakteriler bebeğinize çok iyi gelecektir, bizden söylemesi.

Probiyotik bir gıda olan ve fermente edilmiş sütten elde edilen yoğurt, yararlı bakteriler içerir. Bu yararlı bakteriler, vücutta doğal olarak bulunan ancak hasar görmüş bakterilerin yerine veya onları desteklemek için kullanılabilirler. Probiyotik “canlı karşıtı” olan antibiyotiklerin tersine “canlı yandaşı” anlamına gelir.

Fermente gıdalar formunda probiyotik bakteri kullanımının tarihi milattan öncesine dayanır. Yani insanlar binlerce yıl boyunca sütü fermente etmişlerdir.

Peki, yoğurdun faydaları nelerdir?

 • Bilim insanları tarafından yapılan son çalışmalar fermente süt ürünleri tüketen insanların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduklarını ortaya çıkardı. Bu yüzden son yıllarda probiyotiklerin kullanımı tekrar popüler olmaya başladı.
 • Hatta tedavinin bir parçası olarak probiyotiklerin kullanıldığı hastalıkların sayısı da hızla arttı. Bunlar çoğunlukla; sindirim yolunda virüs kaynaklı enfeksiyonlar, tedaviye dirençli çocuk ishali,laktoz intoleransı, irritabl bağırsak sendromu gibi mide-bağırsak sorunlarının tedavisi ile ilgili olan hastalıklardır.
 • Bunun yanında gıda alerjileri dahil alerjilerin, virüs kaynaklı kronik enfeksiyonların, ottoimmün bozuklukların dahi probiyotik tedavisine olumlu cevap verdiği görüldü.

Sözün özü, fermente gıdalar yani probiyotikler sağlıklı beslenmenin en önemli anahtarlarından biri. Yoğurt da fermente süt ürünlerinin muhteşem bir üyesi!

Yoğurt Beslenmeye Ne Zaman Ve Nasıl Dahil Edilmeli?

Bu kadar övdüğümüz yoğurt doğal olarak bebek ve çocuk beslenmesinin de olmazsa olmazı!

Ancak bebeklere yoğurt kaçıncı ayda verilir? sorusunun cevabı önemli! Bundan birkaç yıl önce, ek gıdaya ilk başlandığında bebeğe yoğurt verilmesi öneriliyordu. Ancak artık genel görüş yoğurdun 7. ay itibariyle bebek beslenmesine dahil edilmesi yönünde.

 • Yoğurdun bebek beslenmesine 7. ay itibari ile dahil edilmesi gerektiğini belirtmiştik.
 • Her yeni gıda gibi bebeğinize önce, 3 gün boyunca, 1 çay kaşığı ile başlayıp sonra 1 tatlı kaşığına sonra da yarım ve tam çay bardağına çıkarmalısınız. Böylelikle bebeğinizdeki etkisini görebilirsin.
 • Bu noktada, bebeklere yoğurt gaz yapar mı? sorusu aklına gelmiş olabilir. Hemen buna cevap verelim. Evet, yoğurt bebeğinize gaz yapabilir. Yoğurt yedirdikten sonra bebeği gözlemlemeniz iyi olur.
 • Yoğurdu bebeğinize günde 1 öğün vermeniz yeterlidir. Bebeklere yoğurt hangi öğünde verilmeli? diye sorarsanız da ikindi öğününde vermenin daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Yatmadan hemen önce vermeyi tercih etmeyin çünkü gaz yaparsa uykuyu böler, uykuda rahatsızlık yaratır.
 • Marketlerden hazır bebek yoğurtları satın almanız mümkün, ancak bebek yoğurtlarını evde kendin mayalamanızı öneririz. Yoğurdu günlük ya da gün aşırı mayalayabilirsiniz. Çok da taze olur.

  Bebek Yoğurdu Nasıl Yapılır?

  Bebeğiniz için evde çok pratik bir şekilde yoğurt mayalayabilirsiniz. Peki, bebeklere yoğurt hangi sütten mayalanır?

  Bebeğe yoğurt mayalarken dilerseniz devam maması, dilerseniz inek sütü dilerseniz de keçi sütünü kullanabilirsiniz. Keçi sütünden mayalamanın şu avantajları vardır:

  • Keçi sütünün kazein oranı inek sütüne göre daha düşüktür ve daha az alerjendir.
  • Keçi sütünü bebeğin çok daha kolay tolare edebilir.

  Genel olarak; güvenilir bir çiğ süt ve yoğurt mayası, bebeklere evde yoğurt mayalama için ihtiyaç duyacağınız malzemelerdir.

  Yoğurt Yapımı
  Çiğ sütü kaynatıp, yaklaşık 45ºC olacak şekilde, yani eli yakmayacak ısıda soğut.
  En fazla iki gün içerisinde tüketilecek şekilde küçük bir kavanoza sütü dök. İçine bir tatlı kaşığı yoğurt mayasını koyup 1-2 defa çevirip karıştır. Fazla karıştırma.
  (İstersen eczaneden ya da marketlerden bulabileceğin probiyotik şaseyi de maya ile beraber sıcağa yakın, ılık süte ekleyebilirsin.
  Kavanozun üzerinde 2-3 parmak kadar boşluk kalmasına dikkat et.
  Yaklaşık 5-8 saat kadar mayalanmasını bekle.
  Mayalanmış yoğurdu buzdolabına kaldır. Bir gece buzdolabında beklesin.
  Ertesi gün yoğurt, kullanıma hazırdır.
  Kullanmadan önce mayalayacağın yeni yoğurt için bir tatlı kaşığı maya olarak ayırmayı unutma!

   

  Ayrıca yoğurt makinesi ile de yoğurt mayalamanız mümkün. Son zamanlarda pratik olması ve yoğurt tutturma problemleri sebebiyle yoğurt makinesi tercih ediliyor. Siz de bebek yoğurt yapma makinesi ile yoğurt yapacaksanız aşağıdaki tariften yararlanabilirsiniz:

Yoğurt Yapımı
Sütü kaynat. Birkaç kez tıkırdasın yeterli.
Yoğurt makinesi kaplarına kaynamış sütü boşalt.
Süt el değecek ısıya gelene kadar bekle.
Beklerken 1 lt süte 2 tepeleme tatlı kaşığı ölçüsünde mayayı bir kenara al.
Süt istediğin ısıya geldiğinde mayayı her bir kaba paylaştır ve çok yavaş 1-2 kez karıştır.
Makinenin kapağını kapa. Makinenin derecesine göre ayarla.
Makinenin orta ayarı yaklaşık 6-8 saat arasında yoğurdu istediğin gibi mayalar.
Kapları makineden alıp biraz oda sıcaklığında tutup buzdolabına kaldır.
7-8 saat sonra yoğurt tüketime hazır olacaktır!

 

www.anneysen.com sitesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.