Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  BEIJE Şehrin Sokaklarına “Acil Regl Kiti” Bıraktı

  Yeni nesil organik menstrüel ürünler markası BEIJE, sokaklara “Acil Regl Kiti” yerleştirdi. “Bu bir hijyenik ped. İhtiyacın varsa lütfen al.” mesajı taşıyan pedler trafik ışıkları, sokak lambaları, duvarlara yapıştırılarak bırakıldı.

  BEIJE, menstrüel ürünlere erişimde maddi zorluk yaşayanların ihtiyaç halinde kullanabilmeleri için hayata geçirdiği kampanya aynı zamanda regl tabusunun aşılmasına katkıda bulunmayı da amaçladı. Pedlerin sosyal medyada paylaşımıyla büyüyen kampanya sokaklardan üniversite kampüslerine de taşındı. BEIJE, öğrencilerin desteğiyle 11 üniversitenin tuvaletine de ihtiyaç duyan öğrenciler için ped bıraktı. 

  Dünya Bankası verilerine göre dünya çapında 500 milyon kişinin menstrüel hijyen yönetimi için yeterli olanaklara erişimi olmadığının tahmin edildiğini vurgulayan BEIJE Kurucu Ortağı Naz Özbek şunları ifade etti:

  “Türkiye’de bu sorundan muaf değil. Menstrüel hijyen ürünlerine erişemeyen kız çocuklarının eğitim hayatlarına devam edememeleri, kadınların regl dönemlerinde toplumdan kendilerini izole etmeleri gibi sorunlar maalesef yaşanıyor. Biz de bu projeyle hem menstrüel ürünlere erişimin kolaylaştırılmasına hem de regl tabusunun aşılmasına dikkat çekmek istedik. 500’den fazla pedi şehrin pek çok noktasına yerleştirdik. Kamusal alanda görünürlük arttıkça bu konudaki farkındalığın da yükseldiğini ve bu sayede projeye desteklerin arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz.”

  BEIJE’in kârının yüzde 8’ini regl yoksulluğuyla mücadeleye ayırdıklarını belirten Özbek“BEIJE ailemiz olarak hitap etmeyi tercih ettiğimiz abonelerimiz de bu dayanışmaya askıda ped bırakarak katkıda bulunabiliyor. Yakın zamanda menstrüel ürünlere uygulanan vergi indiriminin önemli bir kazanım olduğuna inanıyoruz. Ancak bu konuda daha gidilecek uzun bir yol olduğunu da görüyoruz. Bunun için herkesin desteğine ihtiyaç var” dedi.

  Erkeklere de kit gönderdiler, desteğe davet ettiler

  Proje kapsamında sosyal etki sahibi erkeklere de “Acil Regl Kiti” gönderen BEIJE, onları hem ihtiyaç anında kadın arkadaşlarına destek olmaya hem de menstrüel ürünlere erişimdeki sıkıntıların daha geniş kesimler tarafından duyulmasına katkıda bulunmaya çağırdı. Bu gönderimlerin çok ilgi çektiğini belirten Özbek, “Erkeklere gönderdiğimiz mesajlarda bir kadının hayatı boyunca yaklaşık 9 bin ped kullandığına ve bunun 20 bin TL’den fazla bir maliyeti olduğuna dikkat çektik. Ayrıca regl dönemine ilişkin bilgilendirmeler de paylaştık. Bu çalışmaların karşılık bulması çok değerli, regl tabularını adım adım hep birlikte yıkacağız” diye konuştu.

  BEIJE’in ürün portföyü, günlük dahil 4 farklı boyutta ped, standart ve süper tampon ile menstrüel kaptan oluşuyor. Deneme Paketi ve İlk Regl Paketi de markanın sevilen ve hediye olarak da tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor. Yüzde yüz bambu lifinden üretilen BEIJE ped ve yüzde yüz organik pamuktan üretilen BEIJE tampona, market ürünlerinin aksine azot boyama ve klor yıkama işlemleri de uygulanmıyor. Markanın doğaya ve insan sağlığına saygılı ürünlerine beije.co adresinden abonelik oluşturarak ulaşılabiliyor.  

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img