Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Belirti Vermiyor, Sinsi İlerliyor, Henüz İlacı Yok ve Ölümcül Olabilir! Karaciğerin Gizli Düşmanı: Nash!

  Uluslararası NASH Günü ile ilgili olarak 9 HaziranPerşembe günü 11:00-14:00 saatleri arasında Sepetçiler Kasrı’nda Uluslararası NASH Günü ile ilgili doktor ve hasta farkındalık buluşması gerçekleştiriyoruz. 

  Modern Çağın En Sinsi Hastalığı NASH, alkole bağlı olmayan iltihaplı karaciğer yağlanması olarak da bilinen dünyanın en yaygın kronik karaciğer hastalığı. Türkiye’de 20 milyon yağlı karaciğer hastası bulunuyor ve bunun en az 2 milyonu siroz riski taşıyan ‘NASH’ hastası.

  Henüz ilaç tedavisi olmayan ve hiçbir belirti vermeden ilerleyebilen bu sinsi hastalık çocukları dahi tehdit edebiliyor. Çocukların yüzde 10’unda görülen yağlı karaciğer hastalığının ana nedeni sağlıksız beslenme ve hareketsizliğe bağlı obezite!

  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilaç tedavisi için çalışmalar bulunuyor. Türkiye’de yapılan Faz 2-3 ilaç çalışmaları Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Enstitüsü Müdürü ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yağlı Karaciğer Alt Çalışma Grubu Başkanı  Prof. Dr. Yusuf Yılmaz tarafından koordine ediliyor. 

  Dünyada ‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk’ arasında yer alan Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ve NASH ile mücadele eden hasta ve hasta yakınlarının katılacağı buluşmada yanımızda yer almanızdan mutluluk duyarız. 

  Saygılarımızla,

  Etkinlik: Uluslararası NASH Günü

  Tarih: 9 Haziran 2022, Perşembe

  Yer: Sepetçiler Kasrı, Sarayburnu, Fatih

  Saat: 11:00-14:00

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img