Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Bit Çocukta Travma Yaratabilir

  İlköğretim çağındaki çocuklarda daha fazla görülen bit sorunu, sadece kaşıntı değil travma nedeni de olabiliyor.

  Çocuklar ne olduğunu bilmediği bitten hem korkuyor hem de bitlendiği için arkadaşlarının kendisiyle dalga geçmesinden endişeleniyor. Bu yüzden çocukları bite karşı korurken aynı zamanda bit konusunda bilgilendirmek de gerekiyor. ParanitRepellent Baş Biti Kovucu Sprey*, 12 saate kadar** süren etkili korumasıyla bitleri uzak tutmaya yardımcı oluyor.

  Kendini kaşıntıyla belli eden bit, saçta yaşayan ve kafa derisindeki kan ile beslenen bir böcek türü. İlköğretim çağındaki çocuklarda daha sık görülebiliyor. Çok hızlı bulaşan, mont, şapka veya atkılardan da kolaylıkla saça geçebilen bit, saç derisinde 4 haftaya kadar yaşayabiliyor. Günde ortalama 10 tane sirke adı verilen yumurtalarından bıraktığı için de bitten kurtulma süreci uzayabiliyor. Ebeveynler, bit sorununa hızlı ve etkili bir çözüm bulunmazsa bu durum çocukta travmaya neden olabiliyor. Çocuk hem kafasında gezinen böcekler olduğu düşüncesiyle hem de bitlendiğini duyan arkadaşlarının onu dışlanmasından korkuyor. Bitli diyerek dalga geçilen çocuğun psikolojisi bozuluyor, çocuk içine kapanabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin bit sorununa hızla çözüm bulması gerekiyor.

  Çocuğunuza bitin ne olduğunu anlatın

  İlk adım elbette bitle mücadeleden başlıyor. Çocuğun bitlendiği fark edildiği an bit şampuanıyla saçların yıkanması, ardından sık dişli bir tarakla saça yapışan bitleri ayıklanması için taranması gerekiyor. Ayrıca kişisel eşyaların bitten temizlenmesi için nevresimlerin, montların, kıyafetlerin en az 60 derecelik suyla yıkamalısınız. Bere, atkı, toka gibi saç ürünleri debit şampuanıyla yıkanabilir, sıcak suda bekletebilirsiniz. Yıkanmayan eşyaları da büyük bir çöp poşetine koyarak ağzını sıkıca bağlamalısınız. Bitten kurtulana kadar 3-4 günde bir bit kontrolü yapmayı unutmamalısınız.

  Ebeveynlere düşen tek görev biti temizlemek ile sınırlı kalmıyor. Çocuğa bitin ne olduğunun korkutmadan, aşırı tepki verilmeden, çocuğu suçlamadan anlatılması şart. Bit, kirli ya da temiz saç ayırt etmediği için çocuğu “Ellerini yıkamadığın için böyle oldu. Elini sürekli başına sürersen böyle olur” gibi sözler söyleyerek suçlamayın. Bitin yan yana asılı montlardan bile bulaşabileceğini hatırlayarak, duruma empatik yaklaşın. Bitin kan emen bir böcek olduğu düşüncesi çocuğu korkutabilir. Bu nedenle ona gerekli önlemleri aldıktan sonra, biti saçından temizleyebileceğinizi anlatın. Çocuğunuza yeterli bilgiyi verdiğinizde hem korkularının önüne geçebilir hem de bu problemi büyütmesini önleyebilirsiniz.

  Sadece saçları temizlemek yetmez!

  Bit, temiz ya da kirli fark etmeden herkese bulaşabiliyor. Bitle mücadeleye kaşıntı hissedildiği an başlamak şart. Bit şampuanıyla saçların yıkanması, ardından sık dişli bir tarakla saça yapışan bitleri ayıklanması için taranması gerekiyor. Bunun yanı sıra kişisel eşyaların bitten temizlenmesi için nevresimlerin, montların, kıyafetlerin en az 60 derecelik suyla yıkayabilirsiniz. Bere, atkı, toka gibi saç ürünlerini bit şampuanıyla yıkayabilir, sıcak suda bekletebilirsiniz. Yıkanmayan eşyaları da büyük bir çöp poşetine koyarak ağzını sıkıca bağlamalısınız. Bitten kurtulana kadar 3-4 günde bir bit kontrolü de yapmayı unutmamalısınız.

  Bitlere karşı 12 saate kadar etkili formül**

  Saç bitine karşı etkili ve güvenli koruma sağlayan, etkisi klinik olarak da kanıtlanan ParanitRepellent Baş Biti Kovucu Sprey*, bit sorununun çözümüne destek oluyor. ParanitRepellent Baş Biti Kovucu Sprey, baş bitlerine karşı anında ve uzun süreli koruma sağlıyor. Hoş kokulu, yağsız ve durulama gerektirmeyen sprey, kolayca uygulanabiliyor. Hemen başlayan ve 12 saate kadar** süren etkili korumasıyla bitleri uzak tutmaya yardımcı oluyor.Bu sayede, hane halkından bir kişide bitlenme görüldüğünde, tedavi süreci boyunca, evdeki diğer kişilere bulaşmaması için kullanılabiliyor.

  * İlaç değildir. Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz. 

  **Baş biti kovucu biyolojik etkinlik testi, 2015.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img