Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Boğaziçi Üniversitesi’ne Polis Girdi, Rektörlüğü Ablukaya Alan Eylemciler Gözaltında

  Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe figürü olan bir resmin yere serilmesiyle ilgili yapılan tutuklamaların ardından bazı eylemciler bu kararı protesto etmek için Rektörlük binasını ablukaya aldı. Uyarıları dikkate almayan eylemciler, polis ekipleri tarafından dağıtıldı. Ayrıca, dağılmayan gruplardan da çok sayıda kişi gözaltına alındı.

  Boğaziçi Üniversitesi çevresinde toplanan gruplara polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

  İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlik görevlilerinin uyarılarını dikkate almayan göstericilerin polis ekipleri tarafından dağıtıldığı belirtildi.

  İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

  Açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericilerin İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

  NE OLMUŞTU?

  Boğaziçi Üniversitesi’nde önünde, üzerinde Kabe figürü olan bir resmin yere serilmişti. Tepki çeken olayın ardından soruşturma başlatılmış ve iki öğrenci tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 2’si ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama’ suçundan tutuklanırken, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

  Boğaziçi Üniversitesi’nde bazı öğrenciler, tutuklamalar sonrası bugün protesto eylemi çağrısı yaptı.

  İstanbul Valiliği ise çağrı sonrası, “eylem yasağını” hatırlatan bir açıklama yayımlamıştı.

  Yazılı açıklamada, 5 Ocak 2021 tarihinde alınan kararla koronavirüs salgını gerekçesiyle toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi, açık hava toplantısı gibi etkinliklerin 1 ay süreyle yasaklandığını hatırlatılmıştı:

  “Şehrimizde büyük bir gayret ve özveriyle sürdürdüğümüz salgınla mücadelenin kesintiye uğramaması için, bütün vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Bahsi geçen etkinlik çağrıları, halihazırda devam eden salgınla mücadele önlemlerimizi ihlal ederek, kamu sağlığını tehlikeye atacaktır.”

  Boğaziçi Üniversitesi'ne polis girdi, rektörlüğü ablukaya alan eylemciler gözaltında

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img