29 Haziran 2022

Çeyrek Asrı Aşan Babalık Özlemi Çekenler Babalar Günü’nde Buluştu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, Babalar Günü dolayısıyla hastaları ile birlikte anlamlı bir kutlamaya ev sahipliği...
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Bayramda Sportif Adımlar Kinetix’ten!

  Türkiye’nin en sevilen spor ayakkabı markalarından Kinetix; rahat, tarz ve sportif terlik, sandalet ve sneaker modelleriyle bayram kombinlerine renk katıyor. Kinetix koleksiyonunda...

  Dilek Hanif’in Yeni Koleksiyonu Mandarin Oriental, Bodrum’da Moda Severlerle Buluştu

  Bodrum Yarımadası’nın en büyüleyici koyu olan Cennet Koyu’nda yer alan Mandarin Oriental, Bodrum ev sahipliğinde gerçekleşen Luxury Shopping Week ses getiren etkinlikleriyle  dikkat çekti....

  Su İçemeyenlere 3 Aromalı Su Önerisi

  Sağlıklı ve yetişkin bireylerin günde 2 litre su içmeleri çok önemli. Aromatik tatlarla zenginleştirilmiş detox sularını içmenin hem...

  Gözlerimizi Tehdit Eden 7 Hatalı Alışkanlık!

  Güneş sağlığımız üzerinde önemli faydalar sağlasa da, yaz aylarında yeryüzüne daha yoğun ve dik gelen zararlı UV ışınları cildimizin yanı sıra gözlerimizi...

  Boyunda şişlik ve kalınlaşma guatr belirtisi olabilir!

  Guatr hastaları deniz ürünleri, yoğurt ve yumurta tüketmeli

  Alınan gıdalardaki iyot eksikliğinin veya emilimin bozulmasının guatra yol açabileceğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, guatrın önlenmesinde beslenmede iyotun dengeli alınması gerektiğini vurguladı. İyot eksikliği olan kişilerin karalahana, lahana, soya, karnabahar gibi gıdalardan kaçınması gerektiğini kaydeden Koca, “İyot eksikliğine iyi gelen deniz ürünleri, yoğurt, yumurta, patates ve muz gibi gıdaları da tüketmelidir.” tavsiyesinde bulundu. Koca, guatrın belirtilerini boyunda şişlik ve boyunda kalınlaşma, baskı hissi ve hassasiyet, yutmada zorlanma ve takılma hissi, nefes almada güçlük ve öksürme, hırıltı sesi ve kolları yukarı kaldırınca başın dönmesi şeklinde sıraladı.

  1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası olarak. Bu özel haftada iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi ve farkındalığın artırılması hedefleniyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, iyot yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan guatr hastalığına ilişkin değerlendirmede bulundu.

  Guatr, tiroid büyümesidir

  Op. Dr. A. Murat Koca, tiroid salgı bezinin boyunda soluk borusunun iki yanında yer alan ve tiroid hormonlarını salgılayan bir organ olduğunu söyledi. Op. Dr. A. Murat Koca, “Guatr, tiroid bezinin hacminin artması yani tiroid büyümesine verilen isimdir. Guatr da tiroid bezi az veya çok çalışmasına göre zehirli guatr veya tembel guatr diye adlandırılır.” dedi.

  Op. Dr. A. Murat Koca, tiroid bezi hastalıklarının guatr ve tiroidit olarak iki şekilde olduğunu belirterek “Guatrda hormon üretiminde sorun vardır. Tiroidit ise tiroidin iltihabıdır. Bakteri, mantar, virüs, travma veya otoimmün olabilir.” dedi.     

  Tiroidit üç gruba ayrılıyor

  Op. Dr. A. Murat Koca, tiroiditin Akut tiroidit, SubAkut Tiroidit ve Kronik Tiroidit olmak üzere üçe ayrıldığını söyledi. Op. Dr. A. Murat Koca, bunları şöyle sıraladı:

  Akut tiroidit ( Süpüratif / radyasyon / Travma nedenli )

  SubAkut Tiroidit ( Ağrılı (De Quervan) / Ağrısız (sessiz / doğum sonrası / Oİ) 

  Kronik Tiroidit ( Hashimato / Riedel )

  • Nodül ve kistleri
  • Tiroid kanseri diye gruplara ayrılır.

  İyot eksikliği guatra yol açabilir

  Op. Dr. A. Murat Koca, guatrın oluşma nedenlerine de değinerek alınan gıdalardaki iyot eksikliği veya emilimin bozulmasının guatra yol açabileceğini ifade etti. Op. Dr. A. Murat Koca, vücudu dışardan etkileyen radyasyon ve çevre faktörleri, lityum içeren bazı ilaçların da guatra yol açabileceğini kaydetti. Guatrın oluşmasında kalıtsal yatkınlığa da dikkat çeken Op. Dr. A. Murat Koca, ailesinde guatr ve tiroid hastalığı olanlarda guatr oluşabileceğini ifade etti. Graves, Hashimato, nodüller, kanser  ve tiroidit gibi otoimmün nedenlerin de kanser oluşumunda etkili olacağını kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Tüm bu durumlar tiroid dokusunda büyümeye ve guatr oluşmasına neden olur. Ayrıca, kadın olmak, hamilelik, menopoz ve 40 yaş üstü olmakta risk faktörüdür.” dedi. 

  Guatrın herkeste görülebileceğini kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Ancak kadınlarda 40 yaş sonrası daha sıktır. Bazı hastalıklar, travmalar da guatrı tetikleyebilir.”uyarısında bulundu.

  Bu belirtilere dikkat!

  Op. Dr. A. Murat Koca, guatrın belirtilerini de boyunda şişlik ve boyunda kalınlaşma, baskı hissi ve hassasiyet, yutmada zorlanma ve takılma hissi, nefes almada güçlük ve öksürme, hırıltı sesi ve kolları yukarı kaldırınca başın dönmesi şeklinde sıraladı.

  Zehirli guatr ve tembel guatrda farklı belirtiler ortaya çıkabilir!

  Op. Dr. A. Murat Koca, ayrıca zehirli guatr veya tembel guatr olmasına göre de farklı belirtilerin ortaya çıkabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

  Zehirlli guatr (Hipertiroidizm): Çarpıntı, terleme, sinirlilik, ellerde titreme, aşırı iştah ama kilo kaybı, saç dökülmesi / incelmesi, sık adet, insomnia, ateş basması / sıcaklık hissi, ishal, bulantı, kusma, kısırlık, göz sorunu.

  Tembel Guatr (Hipotiroidizm): Kalpte ağırlık hissi, üşüme hissi, sakinlik / halsizlik, kiloluluk / obezite ve kilo verememek, güçsüzlük, saç kabalaşması, uzun adet, uyuşukluk / uyku hali, kabızlık, kısırlık, ses kalınlaşması, depresyon.

  İyot dengeli alınmalıdır

  Guatrın önlenmesi için yapılması gerekenlere de dikkat çeken Op. Dr. A. Murat Koca, “Risk faktörlerini ortadan kaldırma ya da minimalize etmeye çalışılmalıdır. Risk grubundakiler kontrollerini mutlaka yaptırmalıdırlar. Beslenmede iyot dengeli alınmalıdır. İyot eksikliği olan kişi karalahana, lahana, soya, karnabahar gibi bazı gıdalardan kaçınmalıdır. İyot eksikliğine iyi gelen deniz ürünleri, yoğurt, yumurta, patates ve muz, gibi gıdaları da tüketmelidir.” tavsiyesinde bulundu. 

  Guatrın tedavi edilmediği takdirde çalışma hızına göre rahatsızlıklara neden olacağını ifade eden Op. Dr. A. Murat Koca, “Uykusuzluktan, psikolojik probleme kadar; Kısırlıktan kalp problemlerine kadar pek çok sistem etkilenir.” dedi.

  Üç ayrı tedavi yöntemi kullanılıyor

  Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, guatr tedavisinde amacın aksaklıkları gidermek ve tiroid bezinin normal çalışmasını sağlamak olduğunu kaydederek “Etkin tedaviyle tiroid küçültülmesi de amaçlanır. Ayrıca kanser riski varsa onun da çözülmesi amaçlanır.” dedi.

  İlaç tedavisi, radyoaktif İyot tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere üç ayrı tedavi yöntemi olduğunu kaydeden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, bunlara ilişkin de şu bilgileri verdi:

  • İlaç Tedavisi: Çalışma hızının normalleştirilmesi için ilaçlar verilir. İltihap varsa ona yönelik tedavi yapılır. Hormon veya hormon baskılayıcı verilir. Guatr küçülerek normal boyutlara gelir.
  • Radyoaktif İyot tedavisi: Zehirli guatrda uygulanır. Tedavi sonrasında tiroid çalışamaz duruma gelebilir, ona yönelikte troid ilacı verilmesi gerekir.
  • Cerrahi Tedavi: Diğer tedavi yöntemlerine cevap olmadığı durumlarda ameliyatla tiroid dokusunun bir kısmı veya hepsi çıkarılması şeklindedir. Eğer tümör kaynaklıysa tiroid dokusunun tamamı alınır. Ameliyat sonrasında alınan doku ve tiroid bezi çalışmasına göre ilaç takviyesi gerekebil

  Latest Posts

  Bayramda Sportif Adımlar Kinetix’ten!

  Türkiye’nin en sevilen spor ayakkabı markalarından Kinetix; rahat, tarz ve sportif terlik, sandalet ve sneaker modelleriyle bayram kombinlerine renk katıyor. Kinetix koleksiyonunda...

  Dilek Hanif’in Yeni Koleksiyonu Mandarin Oriental, Bodrum’da Moda Severlerle Buluştu

  Bodrum Yarımadası’nın en büyüleyici koyu olan Cennet Koyu’nda yer alan Mandarin Oriental, Bodrum ev sahipliğinde gerçekleşen Luxury Shopping Week ses getiren etkinlikleriyle  dikkat çekti....

  Su İçemeyenlere 3 Aromalı Su Önerisi

  Sağlıklı ve yetişkin bireylerin günde 2 litre su içmeleri çok önemli. Aromatik tatlarla zenginleştirilmiş detox sularını içmenin hem...

  Gözlerimizi Tehdit Eden 7 Hatalı Alışkanlık!

  Güneş sağlığımız üzerinde önemli faydalar sağlasa da, yaz aylarında yeryüzüne daha yoğun ve dik gelen zararlı UV ışınları cildimizin yanı sıra gözlerimizi...

  Haberler

  L’Occitane İle Bütünsel Güneş Bakımı

  30 derecenin üzerinde yükselen sıcaklıklarla, cildimizin kesinlikle ekstra özen ve dikkate ihtiyacı var. Tüm yıl boyunca toparlanmış, mükemmel...

  Yeni Curl Expression Serisi ile Kıvırcık Saçlara Özel Profesyonel Bakım!

  Her saç için etkili profesyonel bakım ürünleri sunan L’Oréal Professionnel, kıvırcık saçların ihtiyacı olan özel bakımı yeni Curl Expression serisi ile sağlıyor....

  Türkiye’nin Karayipleri Olarak Anılıyor!

  Türkiye’de Karayipler’i yaşamak isteyen tatil severler, berrak denizi, korunmuş doğallığı, turkuazın her tonu denizi ve beyaz kumuyla Regnum Carya Alia Beach’de buluşuyor.

  “Cinsel Sağlık Senin Hakkın” Podcast Serisi Başladı

  Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu’nun ‘Cinsel Sağlık Senin Hakkın’ podcast serisinin ilk bölümü yayına girdi.

  Spor Ve Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi Urbanfıt

  Sağlıklı yaşam dünyasına adım atabilmek ve düzenli antrenman programlarından oluşan yeni başlangıçlar Swissôtel The Bosphorus’da açılan UrbanFit ile mümkün oluyor.