4 Aralık 2023

Çekilen Diş Eti Eski Haline Gelmez, ‘Serbest Diş Eti Grefti’ Tedavisi Uygulanır

Çekilen diş etinin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar birincil nedenin diş taşı birikimi olduğunu söylüyor. Diş taşı temizliğinden sonra çekilen diş etinin...
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Şehir Hatları Tarihinin İlk Kadın Kaptanı Deniz Taksi’nin Dümeninde

  Şehir Hatları tarihinin ‘’İlk Kadın Kaptanı’’ Deniz Taksi’nin dümeninde göreve başladı.  Yolcularına deniz ulaşımında güvenilir ve konforlu bir hizmet sunan Şehir Hatları’nın tarihinde ilk kez...

  Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Öneri

  Kurban Bayramı, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, paylaşımların yoğunlaştığı, keyifli sofralarda çeşit çeşit yemeklerin yendiği güzel günleri içinde barındırıyor. Ancak bayramda beslenme alışkanlıklarının hızla değişmesi...

  Cargill’in Yarının Kadın Liderleri Programı, Dördüncü Yılında Etkisini İkiye Katlıyor

  Cargill’in Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirdiği Yarının Kadın Liderleri Programı, Türkiye genelinde 200’e yakın üniversite öğrencisine ulaştı Cargill’in 2021 yılında...

  Aşı Karşıtlığı Kızamık Vakalarını Artırdı

  En önemli çocukluk çağı hastalıklarından biri olan kızamık, aşı ile önlenebilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Son dönemde giderek yaygınlaşan aşı karşıtlığı nedeniyle kızamık...

  Bozcaada Sizi Çağırıyor

  Bozcaada, hani şu rüzgarları, festivalleri, yerel tatları, üzüm bağları ve güzel plajlarıyla ünlü yer. Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alan küçük bir adadan bahsediyoruz. Ayrıca buraya ulaşmak da çok kolay. Geyikli ve Çanakkale merkezden kalkan arabalı feribot seferleri ile ulaşım sağlanıyor.

  Adaya özlem duymanız çok doğal

  Bir defa gelince, özlemini hep hissedenlerin yeri olan Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük adası olma özelliğini taşıyor. Adalılar, bu sevimli kara parçasının kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor. Ara ara yerleşimlere, üzüm bağlarına, oraya özgün mimariyle yapılmış evlere rastlamak mümkün. Ama burayı gezerken, her ne kadar yollar biraz engebeli de olsa, bisiklet ve motosiklet ile gezmenizi tavsiye ederiz. Ada Cafe, Tenedos, Akyüz Rent Bike gibi yerlerden bisiklet kiralayabilir, adayı doya doya gezebilirsiniz. Herkesin birbirini tanıdığı Bozcaada’da yaşam, yazları ve bahar aylarında değişiyor. Belli dönemlerde ilçe merkezine arabayla giriş yasak. İyi ki de öyle, bu sayede sokakların tadını keyifle çıkarabiliyorsunuz

  Ada rüzgârı

  Ada, boğazın tam çıkışında yer alması nedeniyle kuzey rüzgârlarını bolca alıyor. Bu nedenle burada, nem oranı düşük ve esintili bir yaz geçiriyorsunuz. Ayrıca bu durum, iyi üzüm yetişmesine de fırsat veriyor. Adadayken rüzgârla yaşamayı, onun dilinden anlamayı öğreniyorsunuz.  Rüzgârın nerden estiği bilmeniz gerekiyor, çünkü denize girilecek yer seçiminizi, rüzgârın yönü belirliyor. Kuzeyden esiyorsa güneye, güneyden esiyorsa kuzeye yönelmek gerekiyor. Küçük bir yer olmasına rağmen, gezecek görecek güzel zamanlar geçireceğiniz çok sayıda mekâna ev sahipliği yapıyor. Önce güzel denizi ve kumsalları ile başlayalım. Ama en başta uyarmakta fayda var, burası ılık suda yüzmeyi sevenler için uygun değil. Adanın denizi sizi ayıltır, gençleştirir.

  Denize nerede girilir?

  Ayazma Plajı: Turkuaz renginde denizi ve incecik kumu ile adanın en popüler, dolayısıyla en kalabalık plajı. Plajda şemsiye ve şezlong kiralamak, sahil boyunca çeşitli restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Adanın yüzmeye doyamayacağınız güzel koylarından.

  Sulubahçe Koyu: Ayazma plajının bitişiğindeki koy. Minibüsler Ayazma’dan Habbele’ye geçerken bu koyun önünden geçiyor. Bu yüzden yaz döneminde günü birlikçilerin tercih ettiği koylardan biri. Ancak gözünüzü korkutmasın, boş yakalarsanız denizi muhteşem.

  Habbele Koyu

  Habbele Plajı: Denizi hem kumluk hem de taşlık. Adaya uzun yıllardır gelenlerin tercih ettiği genelde Habbele oluyor. Plajı biraz taşlık da olsa harika bir denizi var, kaçırmayın.

  Beylik Koyu: 2015 yılında büyük bir gemi koyda karaya oturdu ve kumsalın havası değişti. Gemiden sarkıtılan halatlarla yapılan büyük salıncaklar büyüklere eğlence olmuş durumda.

  Akvaryum Koyu (Mermer Burnu): Deniz altındaki güzelliği görebilmeniz için bir şnorkel ve gözlükle gelmenizde fayda var.

  Ayrıca, Tuzburnu Koyu, Poyraz Limanı ve Tekirbahçe’ye de merkezden kalkan minibüslerle ulaşmak mümkün. Eğer hava lodosa döndüyse, Çayır’dan denize girmenizi öneririz.

  Görmeden gitmeyin, yazık olur

  Ada sokakları

  Ada sokaklarını keşfetmek istiyorsanız, yürümeniz şart. Gelirken yanınızda rahat bir sandalet veya yürüyüş ayakkabısı almayı ihmal etmeyin. Geçmişle şimdi arasında dolaşıyormuşsunuz hissi yaratıyor sizde.

  Bozcaada Kalesi

  Bozcaada Kalesi: Adaya yaklaşırken sizi ilk karşılayanlardan. Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Bozcaada Kalesi’nin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Fenikeliler, Cenevizler ve  Venedikliler tarafından kullanılan kale, bugünkü görünümünü Fatih Sultan Mehmet döneminde var olan kalıntılar üzerine tekrar inşa edilmesiyle almış(1455).
  Venedik- Osmanlı arasında süren mücadeleler sırasında uğradığı tahribatlar sonrası, Köprülü Mehmed Paşa döneminde büyük bir onarımdan geçmiş (1657). 2. Mahmut zamanında ise neredeyse yeniden inşa edilerek bugüne kadar bu görünümü korunmuş(1815).

  Ada Müzesi: burası bildiğiniz müzeler gibi soğuk ve gezmesi zor bir yer değil. Adanın geçmişini bizlere anlatan müze, M.Hakan Gürüney’in bireysel girişimleriyle kuruldu. 2013 yılında “Yunan kültürünü, Yunanistan’ın dışında da en iyi şekilde tanıtarak, iki halk arasında barış kültürünün yayılmasını sağladığı” için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü UNESCO’dan ödül aldı.

  Ayazma Manastırı: Ayazma’daki Rum Ortodoks cemaate ait manastır, Rum azize Aya Paraskevi adına yapılmış ve onun adını taşıyor. Sadece İstanbul’da bu azize adına kurulmuş 5 kilise bulunuyor. 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından yapılan manastır, sadece özel günlerde ibadete açılıyor. Manastırın alt kısmında bir dilek mağarası bulunuyor. Ziyaretçiler burada mum yakıp dilek diliyorlar. Siz de şansınızı bir deneyin.

  Üzüm bağları ve şarap fabrikaları: Adada şarapçılık çok eskiye dayanıyor. Buranın toprağı ve rüzgarıyla tatlanmış üzümlerin tadına bakmanızı şiddetle öneririz. Dilerseniz Talay, Corvus ve Amadeus şarap fabrikalarının yaz boyunca düzenlediği tadım turlarına katılabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

  Gün Batımı

  Rüzgar gülleri: En özel günbatımını yaşayacağınız yerlerden biri. Öyle ki yaz dönemi boyunca her gün günbatımı saatine doğru merkezden kalkan minibüsler tüm adayı dolaştırdıktan sonra burada güneş batana kadar mola veriyor.

  Sanat galerileri: Adada yaşayan ressam, müzisyen ve tasarımcılar buradan ilham aldıkları gibi adaya can da katmışlar. Rengigül, Armagrandi, Bozcaada Sanat Galerini dolaşın mutlaka.

  Salhane: Dünyanın ucundaki bar, duygusunu yaşatan Salhane’de bir kadeh içmeden de olmaz.

  El yapımı sabunlar, yüzde yüz pamuktan kıyafetler, takı, seramik yapan tasarım dükkânlara mutlaka uğrayın. Birbirinden orijinal ürünlere rastlayacağınızı garanti ediyoruz.

   Keyifle konaklayacağınız yerler

  Ada merkezi Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılıyor. Her iki mahalleden tarihi eserlere, feribot ve restoranlara yürüme mesafesinde. Burada kalacağınız pansiyon, küçük otel ve konuk evlerinin çoğu daha önce yaşanmış ve elden geçirilmiş eski evlerden oluşuyor. Müstakil evlerde size kapılarını açıyor, şansınızı deneyebilir, bir adalı edasında tatil yapabilirsiniz.

  Merkez dışında kalmak isterseniz, arabanızla her yere ulaşmanız mümkün. Merkez dışında konaklama için seçenekleriniz; pansiyon olarak kullanılan bağ evleri, en fazla iki katlı küçük oteller ve tatil çiftlikleri. Tesisler genelde bağlarla yan yana ve doğa manzaralı oluyor. Burada denize sıfır sadece birkaç tesis bulunuyor. Halka açık plajlarda ise herhangi bir konaklama tesisi yok.

  Keyifle konaklayacağınız yerler ile ilgili daha geniş bilgi almak için bozcaadarehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Nerede ne yenir?

  Adanın yerel tatları yanında denizinden çıkan enfes deniz ürünlerinin tadına bakmadan Adadan ayrılmayın. İşte size birkaç öneri;

  Veli Dede Fırını: Bağlardan toplanan üzümlerden yapılan koruk suyunun tadı inanılmaz, sizi içer içmez yenileyecek. Aile tarifleriyle hazırladıkları incir ve üzüm reçellerinin tadı da mükemmel. Bunlar dışında fıstıklı koko, Kavala kurabiyesini de çok seveceksiniz.

  Asma 6: Adanın liman restoranları arasında en yenilerinden biri. Talay ailesinden Esra Hanım beş yıl önce açmış burayı. Kış aylarında Akdeniz’i gezerek yeni tatların peşinde koşuyorlarmış. Menüsünde yer alan yeni ve orijinal tatları denemenizi tavsiye ederiz.

  Hasan Tefik Lokantası

  Hasan Tefik: Kendi zeytinliklerinden elde ettikleri yağları kullanarak lezzetli yemekler yapan, küçük samimi içten bir ada meyhanesi burası. Zeytinyağlılar, taze balıklar ve et çeşitlerini gönül rahatlığıyla afiyetle yiyebilirsiniz. İncir ve pancar dolması, asma yaprağına sarılmış keçi peyniri, kalamarı… denenmesi gereken çok sayıda leziz mezeleri var.

  Ayazma Manastırı: ada merkezi dışında gidilebilecek en güzel mekânlardan biri. Tarihi Manastırda açılan restoran manzarası, yıllanmış ağaçlarıyla aklınızı başınızdan alabilir. Burada hem dinlenip hem de leziz yemekler yiyebilirsiniz. Yemeklerin benzerliği ve orijinal tatlarıyla Türk ve Yunan mutfağından lezzetleri burada bulabilirsiniz.

  4 Hanım Eli: 4 adalı kadın, adanın rum mahallesinde ev yemekleri yapan bir mutfak açmışlar. Adaya özgü çeşitli tatlar; ada mantısı, zeytinyağlıların tadı harika.

  Festival Zamanı

  Bozcaada Caz Festivali

  Caz Festivali, bu sene 27-29 Temmuzda Ayazma koyundaki Tarihi Kilisede yapıldı. Yarım Dünya Klarnet Trio’dan etnik müziğiyle kendine has bir dinleyici kitlesi yaratan Deniz Mahir Kartal’a, sevilen müzik grubu Kara Orkestra’nın başarılı vokalisti ve son yılların en iyi saksofoncusu olarak görülen ismi Korhan Futacı’dan BozcaadaEnsemble’a kadar iddialı isimler var. Ayrıca, Ceylan Ertem, Kaan Düzarat, Nilipek ve gitarın duayenlerinden Sarp Maden gibi müziğin güçlü isimleri katıldı.

  Yerel Tatlar Festivali 2010 yılından beri düzenlenen festival, Bozcaada’nın geleneksel günlerinden biri artık. Adalı kadınlar, evde yaptıkları yerel yemekleri ada meydanına kurulan tezgâhlarda sunuyorlar.

  Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali, etkinlikler boyunca iki farklı salonda eş zamanlı sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında panorama ve yarışma filmlerinin gösterimleri gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda çeşitli yer ve zamanlarda Atölye çalışmaları, fotoğraf sergileri, ekoloji konulu panel, konuşmalar ve konser gerçekleştiriliyor.

  Bağbozumu Festivali

  Bağbozumu Festivali, 2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor. Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

  New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu, her sene mayıs ayında koşmayı sevenler adayı gelerek uzun parkurda canla başla koşuyor.

  Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması, her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki gün sürüyor. Etkinlik boyunca hem davet edilen ozanın şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı yakalıyorsunuz.

  Latest Posts

  Şehir Hatları Tarihinin İlk Kadın Kaptanı Deniz Taksi’nin Dümeninde

  Şehir Hatları tarihinin ‘’İlk Kadın Kaptanı’’ Deniz Taksi’nin dümeninde göreve başladı.  Yolcularına deniz ulaşımında güvenilir ve konforlu bir hizmet sunan Şehir Hatları’nın tarihinde ilk kez...

  Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Öneri

  Kurban Bayramı, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, paylaşımların yoğunlaştığı, keyifli sofralarda çeşit çeşit yemeklerin yendiği güzel günleri içinde barındırıyor. Ancak bayramda beslenme alışkanlıklarının hızla değişmesi...

  Cargill’in Yarının Kadın Liderleri Programı, Dördüncü Yılında Etkisini İkiye Katlıyor

  Cargill’in Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirdiği Yarının Kadın Liderleri Programı, Türkiye genelinde 200’e yakın üniversite öğrencisine ulaştı Cargill’in 2021 yılında...

  Aşı Karşıtlığı Kızamık Vakalarını Artırdı

  En önemli çocukluk çağı hastalıklarından biri olan kızamık, aşı ile önlenebilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Son dönemde giderek yaygınlaşan aşı karşıtlığı nedeniyle kızamık...

  Haberler

  Meme Kanseri Tedavisinde Erken Teşhis Başarıyı Arttırıyor

  Batıgöz Sağlık Grubu Balçova Cerrahi Tıp Merkezi Tanısal Radyoloji Uzmanı Dr. Aresh Soudmand, meme kanseri hakkında bilgilendirdi. Meme kanserinin erken tanısında en önemli faktörün...

  Soğuk Havalarda Güvenli Egzersiz Nasıl Olmalı?

  Soğukta yapılan egzersizin, fizyolojik olarak daha stresli koşullar altında yapılan egzersiz olduğunu kaydeden uzmanlar, egzersiz yapmaya alışkın olmayanlar için soğuk havada egzersiz...

  Bebeklik Döneminde Önlem Alınmazsa Bu Hastalık Kısırlığa Yol Açabiliyor

  Halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen hipospadias, doğuştan gelen hastalıklar arasında yer alıyor. Doğru ve güvenilir ortamda uygulanan cerrahi müdahale yaşam boyu...

  Kaşıntınız Bir Hastalığın Habercisi Olabilir

  Rahime Kaşıkaralar Batıgöz Sağlık Grubu Balçova - İzmir şubesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rahime Kaşıkaralar Kaşıntı Tanı ve Tedavisi...

  Baharın Enerjisiyle Baştan Aşağı Yenilenin!

  Chic Nail Beauty and Cosmetic’in kurucusu Burcu Güzel Davud, 2023 İlkbahar-Yaz sezonu için cilt ve tırnak bakımına dair ipuçları verdi.