Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Bütçenize Göre Dünyanın en Egzotik Yerleri Nerede Diye Merak Edenler Varmı?

  Ah şu güzel Dünya ah… Neresini gezse insan bir başka yerde kalıyor aklı.

  Doğal olarakta herkesin kendi bütçesine ve merakına göre gezip görmeyi tercih edeceği ülkeler değişiyor ama bence bu yazıda kendilerinden söz edilecek yerleri görmek istemeyen yoktur.

  Efendim, şöyle bir soruyla gireyim konuya. Egzotik denildiğinde aklınıza ne geliyor?Kelime anlamı ile çok uzak ve yabancı ülkelerle ilgili ya da böyle ülkelerden gelmiş, getirilmiş demek olan bu ifade aslında, kulağa ve zihne çok başka anlamlar yüklüyor. Mesela bana doğa harikası, içinde bilinmeyen birçok canlıyı, bitkiyi barındıran yerleri andırıyor bu kelime.Kimde ne iz bırakıyorsa bıraksın biz bu tanıma daha doğrusu kavrama uyan en şahane yerleri şöyle bir sıralayalım hadi tek tek…

  Tayland 

  Başlangıcı uygun fiyatlı gezi rotaları belirlemek isteyenlerle yapalım hadi. Gezilecek ilk yer elbette Tayland olacak. Burada ucuz bir tatil yapmak isteyeniniz varsa, başkent Bangkok’ta az vakit geçirmeniz gerekiyor. Bangkok görülesi bir şehir olsa da, Tayland’ın diğer şehirlerine göre yemek ve konaklama fiyatları açısından çok yüksek. Khao Phing Kan diğer adıyla James Bond’un Adası, egzotik denilecek kadar destansı güzelliğiyle doğaseverleri karşılıyor olduğu için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Burada ayrıca birçok yerde kaplanları yakından görebilir, onları sevme imkanı bulabilirsiniz.
  Sırada neresi var derseniz?  

  Endonezya

  Endonezya, 240 milyon popülasyonuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi ve görmeye alışık olmadığımız şekilde birçok küçük adacıktan oluşmuş bir ülke. Görülmesi gereken şeyler arasında hala aktif olan volkanlar, izole edilmiş şehirler, tertemiz kumsallar ve Endonezya’nın yerel Legong dansı bulunuyor.

  Malezya

  3. alternatif, Malezya. Güney Asya’nın kalbinde bulunan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur en popüler turistik yerlerden biri. Güney Asya’nın en çok turistik amaçla ziyaret edilen ülkesi olan Malezya, yıl boyunca tropikal bir iklime sahiptir ve zengin etnik mirası, el değmemiş plajları, egzotik adaları ile ziyaretçilerine hiç görmediği manzaraları gösterip edinmediği tecrübeleri macera hanelerine katacaktır. Lüks otelleri tercih etmeyerek ve yemeğe ayırdığınız bütçeyi biraz kısarak bu egzotik şehirde daha az masrafla uzun süre kalabilirsiniz.

  Filipinler

  Geldik en can alıcı noktalardan birine; Filipinler. 105 milyonun üzerinde nüfusa sahip Filipinler, dünyanın en hızlı nüfus artışına sahip ülkelerinden bir tanesi olup kalabalık şehirleri, aktif volkanları, 2000 yıllık pirinç tarlaları, çeşit çeşit adalarıyla dünyanın en egzotik ve kalabalık ülkeleri arasındaki yerini koruyor.7000’in üzerinde adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden olan Filipinler’de, insanlar çok mutlu ve oldukça güler yüzlü.

  Yılın belirli dönemlerinde -ki o dönemler Haziran ve Kasım ayı arasına denk geliyor-yağmurlu olan Filipinler’de geri kalan tüm zamanlarda hava hep çok sıcak. Bozulmamış beyaz kumsalları ve yağmur ormanlarıyla harika manzaralar sunan bu ülkede hizmet sektörü çok gelişmiş ve aynı zamanda ucuz. Adalar arasında gezmek için her türlü araç mevcut. Günlük 30-40 lirayla güzel bir tatil geçirebileceğiniz, doğaya doyacağınız, alışılmadık tecrübeler yaşayacağınız bu ülke kesinlikle gideceğiniz yerler arasında olmalı diyor diğer ülkemize geçiyoruz.

  Arnavutluk

  Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan ve yaz ayları çok kurak geçtiği için bahar aylarında ziyaret edilmesi uygun yerlerden biri olarak sıralamaya giriyor. Başkent Tiran, yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalmış, 1912’de Balkan Savaşları sırasında Osmanlı’dan ayrılmıştır. Tiran’da bu dönemden kalma birçok tarihi eser bulunmaktadır.

  Bulgaristan

  Ya sonra dediğinizi duyar gibiyim.Peki o halde,gelsin diğer rota. Bulgaristan. Çok para ayırmadan seyahat edebileceğiniz bu Doğu Avrupa ülkesi, 7 milyon nüfusa sahip olmakla birlikte Türkiye’nin de sınır komşusu aynı zamanda. Buraya arabayla ya da otobüsle seyahati tercih ederseniz ulaşım masrafınız çok düşecektir. Ülke içinde de yeme-içme ve konaklama fiyatları çok uygun olduğu için bir hafta sonunuzu bu ülkeyi gezmek için ayırıp uygun fiyata hayalinizdeki tatili yaşamanız mümkün olabilecektir.

  Yunanistan

  Gördüğünüz o kartpostal tadındaki kumsalları, tepelerde taşlık konaklama yerlerinden denize atlamaya hazır halde çekilmiş fotoğrafların gerçeğini yaşamak istiyorsanız es geçmemeniz gereken sınırlardan birisi burası. Ülkedeki ekonomik kriz yüzünden turistik gezi fiyatları düşmüş vaziyette ve bu da planlarınızda bu ülke varsa, size gidip buraları görmenin tam zamanı dedirtecek türden. 

  Portekiz

  Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler ya da mevcut ekonomik değişkenler yüzünden hayat pahalılığı çok düşen bir diğer ülke, Portekiz. Burada Lizbon ve Porto gezmek için en popüler şehirler. İnsanlarıyla ve şehir hayatıyla Türkiye’ye benzeyen bir ülke olan Portekiz’de, İspanyol mutfağının en güzel örneklerini bulmanız olası.

  Ekvator

  Burada ben devreye giriyorum ve en çok’larımdan birini yazıyorum 9.sıraya. Ekvator. Hem bir kumsalda dinlenmek, hem ilginç bir kültürü tanımak hem de biraz İspanyolca öğrenmek isteyenler için en uygun tatil yerlerinden biri Ekvator. Güney Amerika’da yer alan ve Peru ile Kolombiya’nın arasında sıkışan küçük bir ülke burası. Hayat pahalılığı yok denecek kadar az olan bu coğrafyada gezip görülecek çok fazla egzotik şehir bulunuyor.

  Uruguay

  Güney Amerika ülkelerinden en güvenli ve modern olanı. Şehir hayatını gözlemlemek, aynı zamanda kumsalda rahatlamak isteyenler, ülkenin başkenti Montevido’yu mutlaka ziyaret edin.

  Kulvar değiştirip bu sefer kesenin ağzını açarak gidebileceğiniz şahane yerlere geçelim.Ne dersiniz?Nasıl olur?

  Halong Körfezi/Vietnam

  Burada açık ara farkla ilk sırayı Halong Körfezi/Vietnam alıyor. Adayla dolu bölgeye ilişkin birçok efsane vardır. En öne çıkan efsane, halkı düşmanlardan korumak için gökten inen ejderhanın bölgeyi bu hale getirdiği… Vietnamlıların korunmuş kültürleri ve eşsiz doğa sizi etkileyecek.

  Maldivler

  Balayı çiftlerinin hayalini süsleyen yer… Mavinin her tonunu görebileceğiniz adalar ülkesi size romantik dakikalar vaat ediyor. Sahilleri, plajları, kumsalı, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek, işte o cennet burası. Dünyanın üzerine titrediği mercan resiflerini görmeden dönmeyin.Maldivler’de sevgiliyle baş başa çok keyifli vakitler geçirebileceksiniz.

  Bora Bora/Fransız Polinezyası

  Güney Pasifik’te bulunan buada bembeyaz kumsalları, yeşil bitki örtüsü ve mercan gölleriyle ziyaretçilerine huzur vaat ediyor. Pırıl pırıl turkuvaz su üstünde bulunan bungalovlar tam da romantik bir tatil arayanlara özel. Ayrıca adada eğlence faaliyetleri hiç durmuyoGökyüzündeki rengârenk ışık oyunlarını termal camlı iglolarda seyretmeye, üstelik burada konaklamaya ne dersiniz? Kızaklı haski safariyi de yapmadan dönmeyin. Kısa turlar olduğu gibi tüm doğayı keşfedeceğiniz üç saatlik olanları da var. 

  Saarıselka/Finlandiya

  Gökyüzündeki rengârenk ışık oyunlarını termal camlı iglolarda seyretmek,burada konaklamak,kızaklı haski safarisi yapmak için muazzam bir yer.Kısa turların yanısıra tüm doğayı keşfedeceğiniz üç saatlik turlara da katılarak etrafı gezmeniz mümkün.

  Kerala/Hindistan

  Eğitim seviyesinin en yüksek olduğu yer,tam da burası. ‘Backwaters’ denilen doğanın içindeki sularda tekne turu yapmadan, Goa, Perinyar ve Trivandrum gibi sıradışı yerleri görmeden, Hint ve Portekiz kültürlerinin harmanlandığı ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bu egzotik cenneti karış karış gezmeden dönmeyin derim.

  Myanmar

  Halk dinine bağlı olarak yaşadığı için Budizm inancının her yönünü bu ülkede göreceksiniz. Su yollarında kaybolacak onlarca rota varken Özellikle Ayeyarwady Nehri’ndeki tura mutlaka katılmanız önerilen bir yerden bahsediyorum size.Kimsesiz tepelerdeki altın kaplı tapınakların eşsiz görünümüne bakmadan turunuzu tamamlamayın.

  Madagaskar

  Marco Polo anılarında, ”Afrika’da tarifsiz zenginliğe sahip bir ada” olarak bahsetmiş. Faruk Pekin, “Barındırdığı canlı türlerinin neredeyse yüzde 95’ini dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz Madagaskar, doğa tutkunlarının bir gün mutlaka görmeyi hayal ettiği adalardan biri” diyor. 

  Kamçatka/Rusya

  Doğanın dengesiyle zamanın durduğu, ateşin ve buzun asıl memleketi,30 tanesi aktif toplamda 160’a yakın yanardağa sahip dünyanın en aktif volkanik bölgelerinden biri burası. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bölgede nadir hayvan ve bitki türlerinin de görülebileceği bir yere geliyorsunuz, ona göre hazırlıklı olun.

  Sokotra Adası/Yemen

  Yedi milyon yıl önce Afrika’dan koparak ada haline gelen Sokotra, dünyanın en izole yerlerinden bir olmaya aday. Yerinde göreceğiniz 200 civarındaki bitki ve hayvanı başka yerde görme imkânınız yok ve sırf bu endemik bölge yüzünden bu topraklar her yıl turist akınına uğruyor. 

  Masai Mara/Kenya 

  Zebraların, fillerin, yırtıcıların ve diğer canlıların hayatta kalma mücadelesine ve sınırlar arası göç etmelerine tanık olacağınız yerler buralar. Sadece vahşi kedilerin amansız mücadelesini görmek için bile gidilesi yerlerden biri diyebiliriz Masai Mara’ya.

  Ben bile şöyle bir tararken bu yerleri, içim geçti gerçekten. 

  Şayet maddi anlamda rahatsanız, 2.seçenekteki ülkeleri gezmeniz halinde Dünya üzerinde ne şahane yerler varmış diyeceğinize de eminim ben.

  Yaz aylarının en tatlı evrelerinden geçerken hadi yolunuz açık olsun diyelim o halde. 

  Tatiliniz keyifle geçsin.Gözleriniz bayram etsin,damaklarınız şenlensin.

  Sevgiyle kalın. 

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img