Sanskritçeden gelen Mandala, yaklaşık olarak “daire” demek. Görsel olarak daire bütünselliği temsil ederken Mandala simetrik imgelerden oluşur ve bizlere sonsuzlukla ilişkimizi, kendi bedenimiz ve zihnimizin ötesini çağrıştırır.

ADIM ADIM MANDALA ÇİZİMİ

İhtiyaçlar:

Tercihinize göre kurşun ya da tükenmez bir kalem

Bir cetvel

Daire çizimi için kullanmak isteyeceğiniz objeler

Çizimin yapılacağı yüzey

 

ADIM 1:

Mandala’nın dış çevresindeki daireyi çizerek başlayın. Bunun için bir tabak, bir bardak vb yuvarlak bir objeden yararlanabilirsiniz.

ADIM 2:

Çemberi 4 eşit iç parçaya bölecek şekilde, çemberin bir üstünden altına bir de solundan sağına birer çizgi çekin.

ADIM 3:

İki çizginin birleştiği ortasına, büyük dairenizi ortalayacak şekilde bir küçük daire çizin.

ADIM 4:

Doğada bulunan şekillerden ilham alarak dörde ayırdığımız bölmelerin her birisinde tekrar eden küçük desenler çizin. Desenle ilgili yaratıcılık tümüyle size kalmış!

ADIM 5:

Mevcut deseninizden boşta kalan “negatif” alanları kullanarak, yeni şekiller çizmeye devam edin. Bu şekiller tümüyle yeni bir şekil olabileceği gibi daha önce seçtiğiniz şeklinde farklı yükseklikteki versiyonları da olabilir.

ADIM 6:

Bundan sonrasında temel olarak aynı sürece devam edeceksiniz. Daima merkezden başlayarak, sürekli simetrik dizaynlar çizeceksiniz. Çizimleri zenginleştirmek için yeni ara dörtlü bölmeler yaratmak ve onlarda yeni simetrik desenler yaratmak da mümkün.

ADIM 7:

Dairenizin içinde çizecek alan kalmayana kadar devam edin. Tabii daha hala devam etmek istiyorsanız dış çemberi büyütmek de her zaman için bir seçenek!

ADIM 8:

Eğer kurşunkalem ile çalıştıysanız ve eserinizin kalıcı olmasını istiyorsanız, çiziminizin üstünden tükenmez kalemle geçmenizi öneriyoruz.

ADIM 9:

Çalışmanızdan tümüyle memnun kaldığınızda, kurşunkalem izlerini silgi ile silebilirsiniz.

ADIM 10:

Mandalanız artık hazır! Dilerseniz karakalem olarak bırakabilir ya da keyfinize göre istediğiniz gibi renklendirebilirsiniz!

Bu linke tıklayarak sizin için hazırladığımız 100 mandalalık bir seti PDF olarak indirebilirsiniz!

kadinvesaglik.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.