Diğer tüm ten ürünlerinde olduğu gibi, allık seçimimizde de cilt alt tonumuzu bilmek oldukça önemli. Elbette hepimiz her renkte allık kullanmakta özgürüz.

Ancak, en doğru seçime ulaşmak için renklerin sıcak ve soğukluğuna göre hareket etmemiz gerekiyor. Bu sayede, kendimize en çok yakışacak allığı bulmamız daha kolay olacak. Benzer bir yazımıza göz atmak isterseniz, Doğru Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Allıklar, makyajda hem en çok tercih edilen, hem de kullanımı en eskiye dayanan ürünlerden biri. Makyaj yapmayan annelerimizin, büyük annelerimizin bile makyaj çantalarında en azından bir allık görmeye alışkınız bu yüzden. Allığın bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni, cilde daha canlı bir ifade katması olabilir. Cildimizi daha solgun, cansız hissettiğimiz günlerde sadece allık uygulamanın bile bizi ne kadar değiştirdiğini görebiliyoruz.

pembe ciltlerde allik durusu

Cilt Alt Tonuna Göre Allık Seçimi

Peki, her allık her ciltte aynı etkiyi yaratabiliyor mu? İşin aslı, hayır yaratamıyor. Örneğin sıcak alt tonlu ciltlerde uçuk pembeler, yüzde olması gerekenden daha neon bir şekilde okunabiliyor. Ya da çok yanık turuncuların ve sıcak kahvelerin soğuk alt tonlu ciltlerde uyumsuz bir görüntüye yol açtığını görebiliyoruz.

Sıcak Alt Tonlar İçin

Tüm bunların nedeni, doğru alt tona uygun allığı seçememizden kaynaklanıyor. Eğer cildimiz sıcak alt ton diye bildiğimiz “sarı alt ton” grubunda ise, tıpkı cildimiz gibi daha sıcak tondaki allıkları tercih etmemiz gerekiyor. Örneğin, içerisinde altın sarısı ışıltılar bulunan pembeler, turuncular veya mürdümler bu ten grubu için çok daha uygun. Özellikle daha fazla kiremitlik içeren şeftaliler bu alt tonu kurtarıcısı sayılabilir.

Pembe Alt Tonlar İçin

Genelde pembeler, mürdümler ve daha “canlı” diye tabir edeceğimiz tüm allık tonları, soğuk alt ton grubuna daha çok giden renkler diye bilinir. Bu alt ton grubundaki kişilerin sıcak tonlardan uzak durması, daha iyi bir görüntüye kavuşmalarını sağlayacaktır. Genel olarak, yaz renklerini pembe alt tonlu ciltler daha iyi taşırken, kış tonlarını ise sarı alt ton grubu daha iyi taşımakta diyebiliriz.

Her ne kadar, burada alt tonlara göre doğru tüyoları paylaşmaya çalışsak da, en önemlisinin sizin kendinize neyi yakıştırdığınız olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim! Unutmayalım ki, makyajda kesin kurallar yok, biz sadece ufak tüyolar verebiliriz!

Kadinvesaglik.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.