Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Doğru eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

  Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkındalığı ne kadar yüksek ise karşı tarafı tanıma ihtimali o kadar kolay olacaktır” dedi.

  Güven veren ilişkinin kişiye tatmin duygusunu ve huzuru hissettirdiğini söyleyen Taşkın, “Karşılıklı olarak uyum sağlamak ve bir orkestranın ortak şefi olabilmek çok önemlidir. Eş adayınız sizin sınırlarınıza, hayata bakış açınıza, özgürlük alanlarınıza, iş okul hayatınıza, hedeflerinize ve hayallerinize saygı duymalıdır. Sonradan değiştiririm diyerek hiçbir zaman yola çıkılmamalıdır.” tavsiyesinde bulundu. 

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, evlilik ve doğru eş seçimine ilişkin değerlendirmede bulundu.

  Eş adayını ne kadar tanıyorsun? 

  Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, doğru eş seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara işaret ederek “Eş seçiminde ‘Ne kadar seviyorsun?’ sorusu doğru soru değildir. Bu sorunun yerini ‘Ne kadar tanıyorsun?’ sorusu alabilir. Bu konu iki açıdan ele alınmalıdır. Birisi duygusal birisi ise mantıksal açıdır.” dedi.

  Olumsuz yanların ne kadar tolere edilebileceği önemli

  Evlenmeye karar verilen kişinin zamanla değişmesini beklemenin doğru olmadığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışarak bir ilişkiye başlamayın. Karşınızdaki kişinin size göre olumlu-olumsuz yanları olabilir. ‘Olumlu yanlarını ne kadar seviyorsunuz ve olumsuz yanlarını ne kadar tolere edebiliyorsunuz?’ sorusu sizin için oldukça önemli bir soru olmalıdır.” dedi.

  Kendini iyi tanıyan, karşı tarafı da daha iyi tanır

  Eş seçiminde bulunacak olan bir kişinin herkesten önce kendisini tanımasının önemli  olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kendisini tanıyan insan ne istediğini ve ne istemediğini belirlemekte zorlanmaz. Kendini tanıyan kişi, karşısındaki kişi ile iletişimde açık ve net olabilir. Kişinin kişisel farkındalığı ne kadar yüksek ise karşı tarafı tanıma ihtimali o kadar kolay olacaktır. Kişinin kendi içsel yolculuğu düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. İçsel yolculuk kimi zaman üzücü, kimi zaman meraklandırıcı, kimi zaman ise mutlu edici olabilir. Adı üzerinde bir yolculuk olacaktır. Fakat aşırı uçlardan kaçınmak önemlidir. Kişi içsel yolculukta ‘çok’ kavramından uzak durmalıdır. Kendisi üzerine belli farkındalıklara varan kişi eş adayını tanımaya da adım atabilir.” diye konuştu.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img