Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  D&R Online Yeni Kitap Lansmanı İle Bir İlke Daha İmza Attı

  Kültür, sanat ve eğlence alanında gerçekleştirdiği uygulamalarla sektöre öncülük eden D&R, yeni bir ilki daha hayata geçirdi. Usta yazar Doğan Cüceloğlu, “Var Mısın?-Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler” isimli yeni kitabının lansmanını D&R canlı yayınında gerçekleştirdi.

  Bir ilk olma özelliği taşıyan online lansmanda Doğan Cüceloğlu, yeni kitabına ilişkin merak edilenlere değindi. Deniz Bayramoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlik, @dr_dunyasi Instagram sayfasından canlı yayınlandı.

   “Var Mısın?” kitabının bir nevi gençler için mentörlük görevi gördüğünü söyleyen Doğan Cüceloğlu

  Kitabı okuyacak olanlaröncelikle sunuşu okusun. İçindekilere baktıktan sonra son kısımda şu kitapları okuyun kısmına baksınlar. Sonra eline kalem alsın, kitabın kenarlarına aklına gelen soruları yazsın ve mümkünse sorular üzerinde düşünmek için notlar alsın. Etkileşim haline girsin. Aklına gelen gözlemleri, soruları yazsın. Ben genelde okurlarıma fikir vermem, onlar birbiri ile bir sohbete girer. Bunu okuyanlardan bazıları zaten zorluklarla başa çıkmış, kendini keşfetmiştir. Bazıları yok ben yapamam diye geri çekilmiştir. Geri çekilenler adım atsın. O attığı adımı da paylaşsın.  Böylelikle toplumsal bir nefes alış, adım atma olur. Benim önerim kendi hayatıyla ilgili ne anlam ifade ediyor, kendini keşfetmek ne anlam ifade ediyor bunu sorgulasınlar. Kendini keşfedemediysen başkasını anlayıp keşfetmede çok çok zorlanırsın. İyi bir yönetici, iyi bir öğretmen, iyi bir anne-baba, iyi bir eş olmak için önce kendini keşfedeceksin.” dedi.

  Kitaptaki bölümler arasında organik bir bağlantı olduğunu belirten Cüceloğlu, “Sonunda yaşamın temel konularını organik olarak bağlamış oluyorsunuz. Okurun yaşına, cinsiyetine, mesleğine göre önem verdiği konular değişebilir. Okurlar kitabıaceleye getirmesinler. Bu kitap zevkle okunacak, sohbet içerisine girilebilecek bir kitap. Kavga edilecek de bir kitap. Ayrıca sosyal medyadan da yazabilecek durumlarınız var. Beraber konuları daha çok açarız, deşeriz. Bence ne kadar içine girersek, mücadele edersek, notlar alarak okursak o kadar zevk alırız.” dedi.

  Cüceloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Beyin çalışmaları son zamanlarda çok anlamlı şekilde gelişiyor. Bizim düşünmemizi, hesaplamamızı yapan kısım beynin dış beyini, o da beynimizin %3’ünü oluşturuyor. Geriye kalan %97’lik kısım iç beyin. Hayatımızı yöneten de iç beyin. Kişi bakar, konuşur, güldürür, sonra içime sinmedi der. Bu çok önemli işte. Bilimin keşfedeceği daha çok şey var. İçinizin bildiğine saygılı olmak, çocuğun içinin bildiğine saygılı olmak lazım.   Sohbet ederken içimizin bildiğini göz ardı etmemek lazım. Potansiyel olarak iyi bir anne-baba, iyi bir toplum olduğunuz zaman içindeki potansiyeli görüp, güvendiğinizde saygılı olduğunuzda her şey açık ve net oluyor. Ama önce bunların farkında varmak lazım.”

  Hayata geçirdiği öncü uygulamalarla öne çıkan D&R, evde daha çok vakit geçirdiğimiz bu dönemde kültür ve sanatla müşterilerinin yanında olmaya devam ediyor. D&R’ın gerçekleştirdiği online etkinlikler, önümüzdeki günlerde de devam edecek.

  Doğan Cüceloğlu’dan anlamlı ve güçlü bir yaşam için tavsiyeler

  Deniz Bayramoğlu sordu, Doğan Cüceloğlu yanıtladı; bu çalışmayla Cüceloğlu, seksen yılı aşkın ömrünün bir birikimi olarak, herkesin merak ettiği “hayati” sorulara en samimi cevaplarını sunuyor. Kronik Kitap tarafından yayımlanan Var mısın?, ilk baskısı 100.000 adetle raflardaki yerini aldı.

  Doğan Cüceloğlu yalnızca psikoloji kariyeriyle değil, insan hayatına dokunan ve insana dair her hikâyeden şifa çıkarabilen bilgeliğiyle bu coğrafyanın en önemli ilim insanlarından biri… Türkiye’de doğup büyümüş biri olarak, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen pek çok eser kaleme aldı. Fakat bir de söylenmemiş olanlar var, yazılmamış olanlar… Kendi hayalleri, ümitleri, başarıları-başarısızlıkları; kısacası o çok üretken ve çalkantılı hayatının damıtılmış hâli… Bir hayat muhasebesi ve hayatının her ânına ilmek ilmek işlediği dersler… Var mısın? her bir bölümü, her bir cümlesi ile herkesin kendinden bir şeyler bulacağı, insana dair bir tanıtım kılavuzu.

  “Bana göre hayatın anlamı ‘keşif’tir. Hayat bir keşif yolculuğudur. Neyi keşfedeceksin? Öncelikle özünü, kendini,” diyen Cüceloğlu, birey olmak, ekip olmak, sorumluluk almak ve yaşamın anlamını inşa etmek üzerine çok kıymetli anekdotlar sunuyor. Doğarken getirdiğimiz potansiyelin farkına varıp onu geliştirmenin öneminden bahsediyor. En önemlisi de biz 21. yüzyıl insanlarının yaşadığı çıkmazlara dokunuyor: İnsan kendini nasıl keşfeder? Zor günleri, umutsuzluğu nasıl aşarız? Hayatın anlamı nedir? Nasıl ayağa kalkarız? Yaşam neleri ödüllendirir? “Biz” olmak için neler yapılmalıdır? Rehber niteliğindeki bu çalışmayla ömürlük bir macera, altını çize çize okuyacağınız anekdotlar ve uzun bir keşif yolculuğu sizi bekliyor. 

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img