Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Hamilelikte Güvenli Seks Nasıl Olmalı? Gebelikte Seks Pozisyonları

  Hamilelikte cinsel ilişki oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Bu nedenle “Gebe kalma döneminde hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalı?” merak ediliyor.

  “Bazı anne adayları hamilelikleri boyunca yoğun orgazm yaşarken, bazıları da korkudan cinsel yaşamlarına bir süre ara verirler” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu, hamilelikte cinsel ilişki ve güvenli seks pozisyonları hakkında bilgi verdi.

  HAMİLELİKTE GÜVENLİ BİR SEKS İÇİN ÖNERİLEN POZİSYONLAR

  Hamileliğinizde yaşadığınız cinsel ilişkide, değişik pozisyonları denemeniz, hamilelik döneminiz boyunca faydalı olabilir. Örneğin; çok kullanılan erkeğin üstte olduğu cinsel pozisyon (misyoner pozisyonu), özellikle hamileliğin 20. haftasından sonra, karna uygulanan basınca bağlı olarak hem anneye rahatsızlık verir hem de bebeğin kan dolaşımını bozar. Bu sebeple hamilelik boyunca önerilmeyen bir cinsel birleşme şeklidir.

  Hamilelikte güvenli seks için daha çok kadının üstte veya yanda olduğu pozisyonlar tercih edilmelidir, çünkü anne adayı bu pozisyonlarla, hareketlerine rahatlıkla yön verebilir. Fakat unutmamak gerekir ki hamilelik hormonlarının etkisiyle vajina salgısında artış olur ve ödem meydana gelir. Bunların sonucunda, ilişki sırasında ağrı hissedilebilir.

  Hamilelikte güvenli seks nasıl olmalı Gebelikte seks pozisyonları

  HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİNİN SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR

  • Düşük tehlikesi varlığı
  • Sebebi açıklanamayan vajinal kanama
  • Hamilelik kesesinin erken açılması ve suların erken gelmesi durumu
  • Plasenta previa (bebeğin eşinin aşağıda olması)
  • Erken doğum tehlikesi
  • Partnerin cinsel temasla bulaşan hastalık taşıyıcısı olması
  • Hamillerde aktif kondilom, genital siğil-HPV lezyonlarının varlığı
  • Çoğul hamileliklerde son 3 ay
  • Tekil hamileliklerde son 1 ay

  ORGAZM OLMADAN HAMİLE KALINIR MI?

  Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, “Gebe kalmak için kadının orgazm olması gerekir mi?” sorusunun yanıtını verdi.

  Bazı insanlar, eşinin boşalmasıyla birlikte orgazm olan kadınların daha çabuk hamile kaldığına inanırlar. Bunun da hiçbir dayanağı yoktur. Gebe kalmak için kadının orgazm olması gereken bir şart değildir. Fakat rahimdeki kasılmalar, spermin yumurtalık kanallarına doğru ilerlemesine yardımcı olabilir. Tıpkı yumurtlama zamanında cinsel ilişki olmadan da ağrısız kasılmaların istemsiz olarak gerçekleşmesi gibidir.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img