Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  İyi Hissetmenizi Sağlayacak Adet Söktürücü Bitkiler


  Adet Söktürücü Bitkiler Ve Çaylar, Aspirin Adet Söktürür Mü? Adet Söktürücü Besinler, Adet Ağrılarına Çözüm

  Kadın olmak zor zanaat. Toplumsal baskılara karşı verilen mücadelenin ötesinde kendi fiziksel değişim ve dönüşümümüz ile de mücadele içindeyiz bir kere. Eşimizin, anne-babamızın, çocuğumuzun, işyerimizin, arkadaşlarımızın kısacası toplumun beklentilerinin ötesinde vücudumuzun da bizden beklentileri var.

  Örneğin, kadın ile erkek arasındaki temel farklardan biri olan doğurganlığı ele alalım. Kadın, fiziksel ve hormonal yapısı gereği doğurgandır. Belli bir yaş aralığına kadar da bu yapısını düzenli bir hormonal döngüde devam ettirir. İşte bu hormonal döngü, “Adet Dönemi”  ya da “Regl Dönemi”  olarak adlandırılır. Bu dönemlerde yumurtalıklarda her ay düzenli olarak yaşanan değişim, kadını doğurganlığa hazırlar. Ancak döllenme olmaması sonucu bu bölgede oluşan ve kalınlaşan rahim astarı, vücut artık ihtiyaç duymadığı için vajina kanalı ile atılır. Bu dönem ortalama her 21 ila 28 günlük döngülerde kendini tekrarlar.

  Ancak vücut dengemiz, sindirim ve boşaltım gibi tüm sistemlerde hem iç hem de dış etkenlerden dolayı bazı dönemlerde sekteye uğrayabiliyor. Bu iç ve dış etkenler, vücut yapısının diğer tüm sistemlerinde olduğu gibi regl döneminin de düzenini bozarak dolaylı fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olan bu gecikmenin engellenmesi ya da düzenlenmesi elbette mümkün. Vücudun belirli yerlerinde ödemlere, şişliklere, ruhsal sıkıntılara ve tahammülsüzlüklere yol açan regl döneminin öncesi adet dönemi geciktiği takdirde hem çok daha uzun hem de çok daha şiddetli bir şekilde yaşanabiliyor. Böyle bir durumda adet gecikmesinin ardında müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık yok ise alternatif tıptaki araştırmalar sonucu adet gecikmesini engelleyici yani adet söktürücü etkisinin olduğu saptanan bitki ve çaylar tüketilebilir. Böylece hem daha az kimyasal alınmış olur hem de vücudun doğal dengesi korunmuş olacaktır.

  Buna göre yapılan araştırmalarda, progesteron etken maddesinin adet söktürücü özellik taşıdığı sonucu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla adet dönemini düzenleyici ilaçlar içerisinde de bu etken madde bulunmaktadır. Ancak kimyasal maddelerin doğal olmayan yapıları gereği vücut yapısının bir noktasını iyileştirirken diğer yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple doktorunuzun da onayı ile yapılabiliyorsa adet dönemlerini bitkisel yöntemlerle çözümlemek en sağlıklı olanı olacaktır. İşte regl dönemlerinizi düzenleyici adet söktürücü bitkiler ve bitkisel çaylar…

  Adet Söktürücü Bitkiler ve Çaylar

  Eğer rutin kontrollerinizi aksatmıyorsanız ve adet döneminizin gecikmesi, mevsim değişikliği ya da stresten ötürü ise bazı bitkisel yollara başvurarak hem adet dönemindeki ağrılarınızı azaltabilir hem de regl dönemi periyotlarınızı düzene sokabilirsiniz.

  • Atkuyruğu Otu: Adı kulağa pek hoş gelmiyor farkındayız ancak adet sancınız ortadan kalkınca siz de isimlere çok da takılmamak gerektiğini anlayacaksınız. Atkuyruğu otunu güvendiğiniz aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bunun için bir miktar su içinde otu kaynatıp içmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle eğer varsa mevcut adet sancınızın ortadan kalkmasına ve günü geldiği halde kendi bir türlü gelmeyen adet kanamasının sökülmesine etkili olacaktır. Eğer tadı çok ağır geldiyse bir miktar bal karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Civan Perçemi & Çörek Otu İkilisi: Yine ismine çok da takılmaması gereken bir bitki türü daha. Civan perçemi ve çörek otunu birlikte kaynatarak gecikmiş adet kanaması döngünüzün gelmesini hızlandırmanız mümkün olacaktır.
  • Kekik Çayı: Yemeklere konulduğu şeklinden ziyade kurutulmuş yaprak halinde olan kekiği kaynattıktan sonra günde 3 kez tüketerek adet söktürücü etkisini hissedebilirsiniz. Eğer size de kekik suyu çok acı geliyorsa bir miktar bal ile tatlandırarak içmenizi tavsiye ederiz.
  • Çörek Otu: Çayını yapma zahmetine bile sokmayan bitkilerden biri de çörek otudur. Evinizde börek çöreği süslemek için kullandığınız çörek otunu balla karıştırıp yerseniz yine doğal bir adet sökücü karışım elde etmiş olacaksınız.
  • Kereviz: Evet kereviz! Hem doğal hem de oldukça sağlıklı bir sebze olan kereviz adet söktürücü göreve de sahiptir. Adet gecikmesi ile boğuştuğunuz günlerde bol miktarda kereviz tüketmeniz döngünüzün başlamasına olanak tanıyacaktır.
  • Dereotu: Börek, poğaça ve salataların vazgeçilmez tercihi olan dereotu da adet söktürücü özelliğe sahip olan sebzeler arasında yerini alıyor. Bir miktar dereotunu ezip kaynattıktan sonra suyunu içerek gecikmiş adet döngünüzü normale döndürmeniz mümkün olacaktır.

  Yukarıda belirttiğimiz tariflere ek olarak sizler için bir de özel bir karışım çay tarifi hazırladık.

  Adet Söktürücü Mükemmel Bir Tarif

  Malzemeler:

  • Kimyon
  • Civanperçemi
  • Maydanoz
  • Karabaş otu
  • Adaçayı
  • Papatya
  • Nane
  • Kiraz sapı

  Malzemelerin hepsinden birer çay kaşığı eklediğiniz sıcak suyu 15 dakika demlenmesi için bıraktıktan sonra tüketmelisiniz. Hem mevcut adet sancılarınız için hem de sökülemeyen adet kanamalarınız için oldukça faydalı olacak olan bu çay ile rahatladığınızı fark edeceksiniz.

  Tüm bu tariflerin dışında tartışmaya açık bir konu var ki o da aspirinin adet söktürücü etkisinin olup olmadığı. Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da aspirin birçok kadın için adet söktürücü etkisi ile bilinir. Kanama miktarını etkileyen aspirini adetiniz başladığı süre içerisinde içerseniz kan sulandırıcı etkisi ile adet döneminizin çok daha yoğun olarak yaşandığını fark edebilirsiniz. Hormonlarla ilgili bir içeriği bulunmadığı için aspirinin adet söktürücü etkisinin kesinlikle mevcut olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img