Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Kitap kokusuyla can bulan hayatlar

  Efenim, merhabalar.. Nasılsınız? Nefes alıp vermenin ötesinde yaşanan hayatlarda mı buluştuk sizinle yoksa sadece ömrü bitsin diye gün sayanlarla mı gözgöze geldik şu an?

  Her ne sebeple olursa olsun burada buluştuysak, tüm sıcaklığımla bir selamı paylaşıyorum sizinle. Sitenin en tatlı ve en özel konu başlıklarından biri olmasını hayal ettiğim bir başlığın ilk heyecanlı paylaşımı saklı aslında şu an yazacaklarımda. ”Kitap kokusuyla can bulan hayatlar” konu başlığının altında, benim hayatımda inanılmaz bir değişime sebep, şahane bir başucu kitabı hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum sizinle.

  Bundan yaklaşık 4 sene önce başladığım ve hayatımın en zor zamanlarını geçirdiğimi düşünmeme neden olayların ardından ‘nefes’im’ olmadan asla dediğim an’ların şahidi bir can sayesinde tanıştım bu kitapla. Aslında hiç kimse hayatınıza boşu boşuna girmez denir ya hani, işte tam da o demde tanıştığım bir insandır Sevdacığım.

  Yaşadığımız zorlukların ve hayat oyunundaki rollerimizin benzeşikliğini; düzenli olarak spor yaptığım spor salonunda vermiş olduğu bir nefes terapi seansında tanıdıktan sonra birlikte geçirdiğimiz vakitlerde çok net kavradığım Sevda’nın önerisiydi Mark Wolynn’nin Seninle Başlamadıisimli kitabı. Sevda, bir nefes koçu/eğitmeni olarak hayatıma girmişti. Bana uyguladığı nefes seansını bitirdiğinde ve ben ayağa kalkmaya çalıştığım saniyelerde aklımdan geçen tek soru şu olmuştu; ‘Bunları bir tek ben yaşamış olamam değil mi? Vardır bunların bir çözüm yolu…’Vardı tabii ki… ama Sevda’nın dostluk, arkadaşlık ve iyi niyet çerçevesi içinde geçmişimi deştiği anların şahidi olan bu kitap, gerçekten duvara çarpıp tekrar kendime bir yol çizmeme yardımcı oldu.

  Hızlıca okunmaması gereken, hazmederek ve anlamaya çalışarak ilerlenecek sayfaların içine, binlerce ömür sığmış gibi hissedeceğinize garanti verebilirim. Şu yaşınıza kadar hiç sormadığınız soruları çorap söküğü gibi sormaya başlamış halde bulursanız da şaşırmayın kendinizi kitabı okurken…Bu kadar ön bilgiden sonra şöyle bir taslağını anlatmaya geçeyim artık bu eserin.

  Geleneksel psikoterapinin, ilaç tedavilerinin ve müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü ve iyileştirici bir yaklaşım sunan; bilmediğimiz ama acı çekmemize sebep travmalarla bireyi ata köklerine bağlayan yolları aydınlatma konusunda ince bir işçilikle insan beynine etki eden bir kitap bu kitap.

  Detaylarında da;

  • Korkularınızın dili olduğunu, 
  • Kaybolan ve geçmeyen geçmişinizin travmalarının bulunabildiğini,
  • Kuşaklararası paylaşılan aile öykülerini taşıyan bir bedenin olduğunu,
  • Aile bedeninizin yanısıra aile zihni diye bir kavramla iç içe olduğunuzu,
  • Dilimizin çekirdek yaklaşımının etkisini ve bellek ile dil arasındaki ilişkinin varlığını,
  • Bilinçaltınızın 4 ana temasının olduğunu,
  • Çekirdek dil haritasının şikayetle başlayıp tanımlayıcılarla devam ettiğini,
  • Kurduğunuz cümlelerin çekirdek hallerine ciddi manada özen göstermeniz gerektiğini,
  • Çekirdek travmalarınızın nerede, kimden ya da hangi olaydan sebep ve kaç yaşında başladığını,
  • Hayata, olaylara, insanlara yeniden bağlanmanın yeni yollarını tespit etmenin ve iç görüden entegrasyona nasıl varıldığının farkına varıldığı, 
  • Ayrılık dilini nasıl konuşulduğunu, ayrılık çeşitlerini ve ayrılık sonrası kaygıların tespitinin nasıl yapıldığını,
  •  Tüm ilişkilerin çekirdek dilinin öğrenilmesinin mümkün olduğunu ve kelimelerin gücünün dili nasıl değiştirdiğini,,
  • Başarıların da bir dili olduğunu ancak ailelerin geçmişindeki hataların bedelini ödemenin ne anlama geldiğini

  veee en önemlisi çekirdek dilin tedavi edilebilir olduğunu anlatan bu kitabın insan hayatına asıl katkısı; kalıpları altüst etmeke ve mental ve fiziksel yorgunlukların giderilmesi için çıkılan seyahati olan katkısıdır diyebilirim.

  Tabii bu katkının yanında bir de şöyle düşünün bir de bu kitabı alıp okumadan önce, evinize dönerken tüm şifrelerin kırılması ve tarihinizin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayacağına yürekten inanın lütfen.

  Nörobilim ve psikodinamik düşünme kalıbının birleşmesini sağlayan bu kitap, üst düzey bir araç kutusu olarak görülecek kadar da özeldir aslında.

  Sonuç olarakta alın, okuyun ve şimdiye kadar tüm inançlarınızı, yaşadığınız ama hem atlamadığınız hem atlatmak için destek verecek durumların içinden geçerken sizde kalan tortuları temizleyin usulca.

  Sizinle başlamasa da sizinle devam eden hayat yolculuğunuzu keyifli hale getireceğine inandığım ve leb-i derya olan kitap dünyasında yeni eserlerin özetlerinde buluşmak üzere, Hayatınızın kitap sayfalarının kokusu kadar ferah ve dolu dolu olması dileğiyle…

  Arsal ŞEN
  Arsal ŞEN

  

  Twitter

  Instagram

  Arsalsen.com

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img