Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Kuaförünüze Veda Edin: Evde Manikür ve Pedikür Nasıl Yapılır?

  Manikür veya pedikür yaptırmak için artık kuaföre gitmenize gerek kalmadı! Evde nasıl manikür ve pedikür yapacağınızı anlattık.

  Zaman zaman kendimizi şımartmak isteriz. Bunu da genellikle kişisel bakımımıza zaman ayırarak yaparız. İnsanın modunu yükselten en güzel aktivitelerden biri evde bakım yapmaktır. Bazen kuaförlere yüksek ücretler ödemek istemeyiz veya buna ayıracak bir bütçemiz de olmayabilir.

  Kuaförlerdeki hijyen sorunu da ayrıca birçok kişinin rahatsızlık duyduğu konulardan biridir. Manikür ve pedikür sırasında kullanılan aletler yeterince sterilize edilmeden kullanıldıkları zaman çeşitli hastalıklara neden olabilirler. İşlem sırasında oluşan kesikler bakterilerin vücudumuza geçmesi için uygun ortam oluşturur. Manikür ve pedikür yaptırırken başta mantar olmak üzere Hepatit B gibi hastalıkların bulaşması söz konusu olabilir. Özellikle de yaz aylarında pedikürün önemi daha çok ortaya çıkar. Açık ayakkabılar, terlikler ve sandaletler giyildiği için ayakların nasıl göründüğü çok önemlidir. Hal böyle olunca evde kendi bakımımızı kendimiz yapmayı öğrenmemiz gerekir. Manikür ve pedikür yapmak göze ne kadar zor gelse de aslında göründüğü kadar zor işlemler değildir. Aslında işin püf noktası manikür ve pedikür yapabilmek için gerekli malzemelere sahip olmak diyebiliriz. Tırnak makası, törpü, kütikül itici ve nemlendiriciniz varsa belirli adımları takip ederek çok kolay şekilde manikür veya pedikür yapabilirsiniz. El ve ayaklarınızın daima bakımlı görünmesini ve bu işlemleri evde kendiniz yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Size evde nasıl manikür ve pedikür yapabileceğinizi tek tek anlattık!

  Evde manikür ve pedikür nasıl yapılır?

  Ellerin ve ayakların bakımlı olması hem estetik hem de sağlık açısından oldukça önemli. Manikür ve pedikür yapmak sandığınızdan daha kolay diyebiliriz. 2 haftada bir manikür, 3-4  haftada bir pedikür yapmanız yeterli olacaktır. Öncelikle evde manikür ve pedikür yapabilmeniz için bazı malzemelere sahip olmanız gerekir. Manikür ve pedikür işlemine başlamadan önce malzemelerinizin eksiksiz olduğundan emin olun. Oje çıkarıcı, tırnak makası, kütikül itici ve makası, pamuk ve kütikül çıkarıcı; manikür ve pedikür yaparken kullanmanız gereken malzemelerden birkaçı. Pedikür sırasında mutlaka topuklarınız için kullanacağınız topuk törpünüz veya ponza taşınız da olsun. Mutlaka nemlendiricinizi de yanınıza almayı unutmayın. Kullandığınız malzemelerin temiz olduğundan da mutlaka emin olun.

  Ojeleriniz varsa mutlaka temizleyin.

  Manikür veya pediküre başlamadan önce tırnağınızdaki ojeyi mutlaka silin. İşlem öncesi tırnağınızda oje kalıntılarının tamamen temizlenmiş olduğuna emin olmalısınız. Tırnaklarınızın nemli kalmasını istiyorsanız ojelerinizi çıkarırken aseton içermeyen bir oje çıkarıcı tercih edebilirsiniz. Aseton içeren oje çıkarıcıları tırnaklarınızın maalesef kurumasına neden olur.

  Tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesin.

  Tırnak makasıyla tırnaklarınızı eşit şekilde kesin. Çok fazla kısaltmamaya özen gösterin. Tırnağınızı kestikten sonra pütürlü kalan kısımlarını törpü ile pürüzsüzleştirin. Özel tırnak törpüleri kullanarak dilerseniz tırnaklarınızın üzerini de törpüleyerek pürüzsüzleştirip parlatabilirsiniz. İsterseniz bu aşamada tırnaklarınıza şekil de verebilirsiniz. Tırnaklarınızı törpülerken çok fazla baskı uygulamamaya çalışın. Yavaş ve nazik hareketlerle törpülerseniz tırnaklarınızın kırılmasını önlemiş olursunuz. Ayak tırnaklarınızı keserken tırnak batmalarını önlemek için düz bir tırnak makası kullanmalısınız. Ayak tırnaklarınızı da çok kısa kesmeyin, yarım ay şeklinde kesmeniz en doğrusu olacaktır.

  Tırnaklarınızın yumuşamasını sağlayın.

  Manikür ve pedikür yaparken en önemli işlemlerden biritırnak etlerini en iyi şekilde yumuşatmaktır. Bir kasenin içerisine ılık su koyun ardından bebek şampuanı veya yüz temizleyicinizden birazcık ekleyin. Ayrıca dilerseniz suyun içerisinde birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Limon, tırnaklarınızdaki renk eşitsizliklerini giderecek ve bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Ayaklarınız için de uygun bir kabı tercih edip aynı işlemi yapabilirsiniz. Ellerinizi ve ayaklarınızı suyun içerisinde yaklaşık 3 veya 4 dakika bu şekilde bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem tırnak etlerinizin ve topuklarınızın yumuşamasını sağlarken aynı zamanda oje ve aseton kalıntılarının da kaybolmasına yardımcı olur. Koyu renk oje kullandıysanız ve yeterince temizleyemediyseniz tırnak fırçası kullanarak nazik hareketlerle oje kalıntılarını çıkarabilirsiniz. 

  Kütikül kremi uygulayın.

  evde manikür ve pedikür

  El ve ayaklarınızı sudan çıkarın. Burada çok iyi şekilde kuruladığınızdan emin olun. Tırnaklarınıza bir miktar kütikül kremi sürün. Ardından kütikül itici ile yavaşça tırnak etlerinizi geriye itin. Kütikülleri azaltmak için tırnak peelinglerinden faydalabilirsiniz. Hazır tırnak peelinginiz yoksa bir miktar toz şeker ve zeytinyağını macun kıvamına getirerek tırnak etlerinize masaj yapabilirsiniz. Bu işlem tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlarken kütiküllerin yok olmasına yardımcı olacaktır. Tırnak etleriniz yumuşadıktan sonra kesmemelisiniz. Tırnak etlerinin kesildikçe uzamak gibi kötü bir huyu vardır. Bu işlemin bakteri oluşumuna davetiye çıkardığını da söylemeliyiz. 

  El ve ayaklarınıza nemlendirici uygulayın.

  evde manikür ve pedikür

  El ve ayaklarınıza nemlendirici ile güzelce masaj yapın. Yoğun bir nemlendirici kullanmanız en doğrusu olur. Öncelikle tırnak kenarlarınızı ve parmaklarınızı nemlendirin. El ve ayaklarınız normalde çok kuruysa kullandığınız krem miktarını biraz daha arttırabilirsiniz. Manikür ve pedikür yaptıktan sonra oje sürecekseniz bir süre bekledikten sonra nemlendiriciyi temizlemeniz gerekmekte. Pamuk yardımıyla tırnaklarınızdaki nemlendiriciyi temizleyin, aksi takdirde süreceğiniz oje tırnağınıza nüfuz etmeyecek ve kısa sürede çıkacaktır.

  Pedikür sırasında topuklarınızı mutlaka yumuşatın.

  evde manikür ve pedikür

  Ayaklarımızın bütün vücudumuzun ağırlığını taşıdığını düşündüğümüzde ne kadar yorgun ve yıpranmış olduklarını tahmin edebiliriz. Gün boyu ayakkabıların içinde hava almayan ve sertleşen topuklarınızı ponza taşı veya topuk törpüsü yardımıyla törpüleyin. Bu yöntemi kullanmak istemiyorsanız hazır ayak maskelerinden yararlanabilirsiniz. Kullanması oldukça kolay olan bu maskelerin içerisinde glikolik asit ve aloe vera gibi maddeler bulunduğundan cildi ölü derilerden arındırarak yumuşamalarını sağlıyor. Kısaca söylemek gerekirse bu maskeler cildinizi nemlendirecek, topuklarınızı yumuşatacak ve ayaklarınızı pediküre hazır hale getirecektir. 

  Tırnaklarınıza oje sürmeden önce cila uygulayın.

  evde manikür ve pedikür

  Tırnaklarınıza bir kat öncelikle baz olarak cila uygulayın. Koyu renk ojeler sürmeden önce şeffaf bir cila uygularsanız tırnaklarınızın lekelenmesini önlemiş olursunuz. Ojeleri çıkardığınız zaman tırnaklarınız daha temiz görünür. Ojenizi sürerken çift kat uygulamaya yapacaksanız mutlaka ilk katı sürdükten sonra biraz bekleyin. Böylece ojeniz daha pürüzsüz görünecek ve daha uzun süre kalıcı olacaktır. Oje sürdükten sonra bozulmasını önlemek için oje kurutucu spreylerden yararlanabilirsiniz. Pedikür sonrası oje sürdüyseniz bir süre ayakkabı veya çorap giymemeye dikkat edin. Ojeniz tam kurumadığı zaman dağılacak veya tırnaklarınızın üzerinde izler oluşacaktır.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img