Sertab’ın Müzikali tam bir müzik ziyafetiSırf şarkı söylese bile, sesiyle ve o güzelim şarkılarla ziyafet verebildiğini de bal gibi biliyoruz ama çok sevdiğini iyi bildiğimiz bir Madonna tarafı da var Sertab’ın. Üstelik Türkçe pop dans kulvarında Madonna gibi, e yavaş yavaş profesyonelce ilerleyen ve müzikal şıklığını bozmadan büyüyen Sertab konserleri, artık “Sertab şovları” ve hatta adı üstünde “Sertab müzikali.”

 

Ülkemizin imkanları çerçevesinde artık sahnede misal uluslararası pop yıldızı Pink gibi, güçlü pop vokalini ve düzenlemelerdeki rock enerjisini lokal dinamiklerle süsleyen bir Sertab var. Üstelik sadece şovuyla meşhur olanların aksine şarkılarda, sözlerde bol bol duygu var. Ah işte, ne anılar var, ne anılar…

Hiç şov yapmasa dahi şarkılarıyla içimizi duygularla coşturacak 25 yıllık kariyerinin şarkıları her yeni şov fikriyle bambaşka oluyor. Kırık Kalpler Albümü çıktığından beri konserlerini sıkı takip edenlerin, tıpkı geçmişteki şarkıları gibi ezberlediği son albümden ezberlediği, “Aşk Beni” , “Olsun”, “Kafi” gibi nefis şarkılarının, sahnedeki tiyatral hallerinin dışında Sertab müthiş renkler katmış şarkılara.

Sertab’ın müzikali, “Yalnizlik senfonisi “ ile açılıyor. Sahnede bir televizyon ekranının karşısına geçen delikanlı kumandayla zamanı zaplıyor ve 90’lara geliyoruz. Ekranda Madonna ve Vogue, bir başka kanalda Sezen Aksu ve Hadi Bakalım. Zap devam ediyor ve mikrofon önünde şık koyu mavi gece elbisesiyle Whitney misali Sertab, öyle çocuk ki şarkıyı söylerken. Bir bakıyorsunuz esas sahnede elinde mikrofon ekranın kaldığı yerden Sertab canlı canlı devam ediyor. Bir bakıyorsunuz, “Sakin Ol” şarkısının koreograsi masa başında memleket meselesi ve sakin olamıyoruz. . Bir bakıyorsunuz, “Zor kadın” şarkısının nakaratını erkek dinleyicilere öğretiyor ve havada testesteron yükseliyor: “ Zor adamdım, gel unuttum gel…”

 

Sahnede bir festival, bir ara tepeye plaja çıkıyorlar, hep beraber “Kumsalda”, bir ara kolejli kızlara dönüşüyorlar ve punk rock havasında. Hangisini anlatsak ki… Üstelik kaçıranların üzülmesine de hiç gerek yok! Sertab’ın Müzikali’nin ikincisi 19 Ocak’ta Maslak Uniq sahnesinde olacak. Çıkarken aşktan yorulmuş olacaksınız. Hazdan.