Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Üsküdar’da 7. Kitap Fuarına Büyük İlgi

  Fuarın Açılışına Üsküdar VE İstanbul’dan Binlerce Kitapsever Geldi

  FUARA KONUŞMACI OLARAK KATILAN CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN’IN KİTAP İMZA ETKİNLİĞİNDE İZDİHAM YAŞANDI

  450 YAZARIN OKURLARLA BULUŞACAĞI 7. KİTAP FUARI, TÜM İSTANBULLULARI KÜLTÜR VE EDEBİYAT YOLCULUĞUNA ÇIKARIYOR

  İbrahim Kalın: “Kütüphanelerimizde ve arşivlerimizde incelenmeyi bekleyen eserlerimiz var”

  Hilmi Türkmen: ‘’ Üsküdar’da kitap kokusu, boğazın kokusuna, denizin kokusuna karıştı’’

  Hayata geçirdiği etkinliklerle Üsküdar’ı İstanbul’un kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi tarafından, her sene geleneksel olarak düzenlenen Kitap Fuarı’nın 7.’si başladı.  Türk hikâyeciliğinin usta yazarı Mustafa Kutlu’nun onur yazarı olduğu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın konuşmacı olarak katıldığı fuarın açılışına Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in yanı sıra İskender Pala’dan Erol Göka’ya Mukadder Gemici’den Beşir Ayvazoğlu’na kadar çok sayıda yazar da katılımlarıyla destek verdi.   

  7. Kitap Fuarı, kitapseverlerin yanı sıra seçkin yayın evlerini ve Türkiye’nin en sevilen yazarlarını buluşturuyor. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan fuar, tüm İstanbulluları kültür ve edebiyat dolu bir yolculuğa çıkarıyor. 

  19-27 Şubat tarihleri arasında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edecek olan fuar, İskender Pala, İbrahim Kalın, Mukadder Gemici, Nurullah Genç, Alev Alatlı, Yusuf Kaplan, Nedim Şener, Numan Kurtulmuş, Mim Kemal Öke, İlber Ortaylı, Saliha Erdem, Bekir Develi, Yasin Aktay, Sibel Eraslan, Kemal Sayar, Hilal Kaplan, Beşir Ayvazoğlu, Hayati İnanç, Mario Levi, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Erol Göka gibi isimleri ağırlıyor..

  Türkiye’nin önde gelen 120 yayınevi ve markasından 450 değerli yazarın okurlarla buluşacağı 7. Üsküdar Kitap Fuarı’nın açılışına Üsküdar ve İstanbul’un dört yanından binlerce kitapsever akın etti.

  Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bir uçtan öbür uca savrulduğumuz bir belki de birkaç yüzyıldan geçiyoruz. Altın oranı bulamadığımız için akılla kalp, duyguyla düşünce, zamanla mekan, dünle bugün, gelenekle modernite, insanla tabiat, insanla insan arasındaki ilişkileri doğru bir şekilde kuramıyoruz.” dedi. Kitap fuarlarının düşüncenin, duygunun, aklın, kalbin, kitabın, yazarın ve okuyucunun bir araya geldiği “çok güzel panayırlar” olduğunu dile getiren Kalın, “Üsküdar Kitap Fuarı’nın yedincisinin düzenleniyor olmasından dolayı tebrik ediyorum. Hamdolsun ‘1. Geleneksel’ demekten öteye geçmiş oluyorsunuz. 7. ile bu geleneğin artık inşa edilmekte olduğunu ispat etmiş oldunuz.” diye konuştu.

  Kalın: “Kütüphanelerimizde ve arşivlerimizde incelenmeyi bekleyen eserlerimiz var”

  İslam medeniyetinde ve İslam şehirlerinde milyonların üzerinde kitabın yer aldığı kütüphanelerin varlığına dikkati çeken İbrahim Kalın, Basra, Bağdat, Semerkant, İstanbul gibi şehirlerin aynı zamanda bir kitap şehri olduğunu söyledi. Kalın, sözlü ve yazılı kültürü bir araya getiren medeniyetin geride muazzam bir miras bıraktığını aktararak şu değerlendirmelerde bulundu:

  “Aslında biz bugün bu mirasın sayısal olarak az bir kısmını, yüzde 3-5’ini ancak ortaya çıkardık. Kütüphanelerimizde ve arşivlerimizde bekleyen binlerce, on binlerce yazma eser var. Hala incelenmeyi bekleyen eserlerimiz var. Geleneğin o derinliklerine indikçe gelenek kendisini size daha çok açmaya başlıyor. Aslında her gün kapısını çaldığınızda size yeni hediyeler veren büyük bir bağış kapısı. Yeter ki biz o kapıyı çalmayı bilelim. Yeter ki biz oraya gitmeyi ve o pınardan beslenmeyi bilelim. Bu geleneği bugüne taşıyan, aklıyla kalbiyle duygusuyla ve sanatıyla bugün yeniden ve her gün taze bir şekilde ifade eden Mustafa Kutlu Ağabeyi de bu bağlamda hayırla sağlık dileklerim ve minnetle anmak isterim. Mustafa Kutlu bizim bu geleneğimizin bu diri ruhunu pırıl pırıl yıldızlı semasını, o semadaki yıldızları tek tek tecrübe etmiş, kalemiyle tecrübe etmiş bir güzel aklı, gönlü ve ruhu ifade eder. O yüzden Mustafa Kutlu’yu okuduğunuz zaman aynı anda felsefe, sosyoloji, tarih ve elbette sanat okursunuz.”

  Türkmen: ‘’Üsküdar’da kitap kokusu, boğazın kokusuna, denizin kokusuna karıştı’’

  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 7. Üsküdar Kitap Fuarı açılış konuşmasına rahatsızlığı dolayısıyla açılışa katılamayan yazar Mustafa Kutlu’ya geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. Yayıncılığın bütün aktörlerinin 7. Üsküdar Kitap Fuarında buluştuğunu söyleyen Hilmi Türkmen, ‘’ Kitap fuarımıza o kadar büyük ilgi var ki, kalabalıktan salona giremeyecektik neredeyse. Üsküdar biliyorsunuz bir gelenekler şehri. İstanbul’un üç eski ve kıymetli beldesinden biri. Bu fuarımız da bizim gelenekler zincirimize bir halka olarak eklendi. Bu fuar ile her yıl yüz binden fazla okurun buluşma noktası oluyoruz. Fuarımızda yazarlar, kitaplar, okurlar, yayıncılar, çevirmenler, çizerler ve editörler buluşuyorlar. Kitabın, yayıncılığın bütün aktörleri burada.. 9 gün boyunca bu aktörler kurdukları doğrudan iletişim sayesinde kazanımlar elde ediyorlar. Bu etkileşimi önemsiyoruz. Kitap sevgisini artıran, kitap dünyasını büyüten, kültür ve sanata temas eden her girişim memleketin kazanç hanesine yazılan bir artıdır. Fuarımız genç, dinamik, geniş bir yelpazeye sahip. Bütün İstanbullulara hitap ediyor. Tabii bu şölenimiz sadece satış ve tanıtım stantlarından ibaret değil. Söyleşiler, imza günleri, dinletiler, yazar-okur buluşmaları gibi kitap dünyasının değişmeyen etkinlikleri de var. 9 gün boyunca Üsküdar’ın kalbi kitap diye atıyor. Kitap kokusu, boğazın kokusuna. Denizin kokusuna karışıyor. Hedefimiz çok sayıda gencimizi, kitapseverimizi bu güzel ortamda binlerce çeşit kitap ve yüzlerce yazarımızla buluşturmak” dedi.

  Açılış konuşmalarının ardından Boğaziçi Salonu’nda İbrahim Kalın’ın “Gök Kubbenin Altında” adlı söyleşisi ve imza günü gerçekleşti. Bini aşkın kitapsever İbrahim Kalın’a kitap imzalatabilmek için küçük çaplı bir izdiham yaşandı. Kalın, imza için bekleyenleri kırmamak için uzun bir süre imza programına devam etti. 

  Avrasya Salonu’nda ise Mukadder Gemici, Alpay Doğan Yıldız, Erol Göka, İsmail Kara’nın “Bu Toprağın Sesi: Mustafa Kutlu” başlıklı söyleşisi büyük ilgi gördü. Akşamüzeri gerçekleşen etkinlikte ise Ahmet Edip Başaran, Münire Kevser Baş, Ali Haydar Haksal, Alim Kahraman, Bedri Mermutlu ve Osman Bayraktar’ın “Sezai Karakoç ve Diriliş Düşüncesi” paneli katılımcılarla buluştu.

  Alanında lider yüzlerce seçkin yayınevi ve yazarın katılımıyla adeta bir edebiyat şölenine dönüşecek olan fuar 27 Şubat tarihine kadar çok önemli isimlerle söyleşi ve imza etkinlikleri de gerçekleşecek.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img