Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Yeni Dijital Dünya Hızla Gelişirken Clinique, Metaverse’de Kapsayıcılığını ve Erişilebilirliğini Sürdürmeyi Hedefliyor!

  İkonik güzellik markası Clinique, sektörde bir ilk olan NFT çalışmalarını geliştirmek için çeşitli makyaj artistlerinden ve yaratıcılarından oluşan bir ekiple buluşuyor.

  Estée Lauder Şirketleri bünyesindeki dermatologlar tarafından geliştirilen ilk güzellik markası Clinique, Metaverse’de piyasaya sürülen ilk makyaj NFT (Nitelikli Fikri Tapu / Non-fungible Token) kampanyasını duyurdu. Dünyanın en kapsamlı NFP (Avatar) koleksiyonlarından birinin yaratıcılarından Daz 3D ile gerçekleştirilen ortaklık, markanın Metaverse’deki varlığını genişletmek için erişilebilirliğe odaklanan daha sağlam ve daha kapsayıcı bir dijital güzellik dünyası inşa etme hayalini ispatlıyor.

  Bu benzersiz girişimin bir parçası olarak Clinique, alışılmışın dışındaki güzellik standartlarını ve bireyselliği yücelten özel NFT “Metaverse More Like Us” Kampanya’sını yaratmak için önde gelen global makyaj artistlerinden Tess Daly, Sheika Daley ve Emira D’Spain ve çeşitli sanatçıların dahil olduğu çok yönlü bir grupla iş birliği yaptı. 

  Bugün Metaverse dünyasında kullanıcıların ve yaratıcıların yalnızca %20’si, tüm NFT sanatçılarının ise %16’sından azı kadın. Bununla birlikte çeşitli ve farklı kitleleri kapsayan avatarlar çoğunluğu temsil eden avatarlara göre daha az değer görüyor*. “Metaverse More Like Us” Kampanyası ise tüm güzellikleri kutlayan ve günümüzde dijital dünyada temsil edilmeyen toplulukları öne çıkarıyor.

  Clinique Analitik ve Online Global Pazarlama Başkan Yardımcısı Carolyn Dawkins, markayı “Clinique, başından beri her cilt tipi ve tüm cilt sorunları için özel çözümler üreten, aynı zamanda tüketiciler için mutlu bir cilde giden yolculukta daha iyi deneyimler sunan ürünler geliştirmeye kendini adamıştır” şeklinde özetliyor ve kampanyayı şu cümlelerle anlatıyor:

  “Tüm cilt tipleri için farklı çözümler sunuyor olma misyonumuz, markamızın tüketicilerle bağ kurduğu her alanda kapsayıcılığı artırmaya kendimizi adadığımızın bir kanıtı ve bu politikamız Metaverse dünyasında da farklı değil. Metaverse hızla büyürken, bugün yarattığımız şeyin geleceğin güzellik standartlarını olumlu yönde etkileyebileceğini farkındayız ve Daz 3D gibi sanat yoluyla iyimserliği yansıtmamıza yardımcı olan farklı tasarımcılar ve liderlerle iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz.”

  Daz 3D e-Ticaret Başkan Yardımcısı Jessica Rizzuto, “Son 20 yılda Daz 3D, dijital ortamda giderek daha da kapsayıcı hale gelen bir dünya yarattı ve bu misyonumuzu doğrultusunda Clinique’le gerçekleştirdiğimiz iş birliğinden heyecan duyuyoruz” dedi.

  Non-Fungible People gibi çığır açan NFT koleksiyonlarımızdan Clinique ile olan bu ortaklıkta, engelleri aşıyor ve alışılmışa meydan okuyoruz. Metaverse’e de taşıdığımız bu kampanya ve çarpıcı NFT makyaj görünümleri hazırlayarak hayata geçirdiğimiz bu projeyle gurur duyuyoruz.”

  Kampanyanın baş makyaj artistleri ve yaratıcıları (Tess, Sheika ve Emira) her biri iki adet olmak üzere toplamda altı görünüm hazırladı. Kampanyadaki görünümlerin her biri farklı cilt tonlarına, yüz şekillerine ve saç modellerine sahip NFP’ler düşünülerek yaratıldı.

  Bu projede tüm makyaj artistleri en sevdikleri Clinique ürünlerini kullanarak görünümlerinin ardındaki ilhamı, yaratıcı süreçlerini ve tutkuyla bağlı oldukları sosyal nedenleri sosyal kanallar aracılığıyla paylaşacaklar. Clinique’in bu benzersiz yaklaşımı, her sanatçının Metaverse dünyasının potansiyelini keşfetmesine ve bir güzellik markasının NFT koleksiyonuna stil vermek için nasıl kullanabileceğini keşfetmesine olanak tanıyor.

  Makyaj artistleri ve yaratıcılardan her biri, en sevdikleri Clinique ürünlerini kullanarak, biri gerçek diğeri sanal dünyada olmak üzere iki farklı makyaj görünümünün küratörlüğünü yaparak hayal güçlerindeki Clinique’i Metaverse’e uyarladı.

  Sheika ilk makyajı için, 80’lerin bir TV animasyon dizisinden esinlenirken ikinci tasarımında cesur, kendinden emin podyum görünümlerinin yaklaşımdan ilham alarak nostalji trendine atıfta bulundu. Emira ise hepimizin içindeki kadınsı ve cesur noktalar arasındaki ikilikten yararlandığı bir makyaj görünümü hazırladı. Tess’in ilhamı da her göz şekline uygulanabilen ombre tekniğine bağlı keskinlik ve grafik öğelere odaklandı.

  Üç NFT makyaj görünümünün her biri, markanın kuruluş yılına ithafen 1968 isim arasından rastgele seçilen NFP koleksiyon sahiplerine sunulacak. Üç tasarım bu yaz başlayarak, ilki Temmuz’da, ikincisi Ağustos’ta ve sonuncusu Eylül’de gerçekleşecek şekilde sahipleriyle buluşacaklar. 

  Clinique’in NFP dünyasına sosyal açıdan bilinçli girişi, optimist duruşu ve Metaverse’te oluşturduğu tam kapsamlı topluluk markayı bir lider olarak daha da sağlam bir şekilde konumlandırıyor. Ek olarak, “Metaverse More Like Us” Kampanyası, çeşitli avatarların eksikliğini ve dijital dünyada var olan marjinalleşmeyi doğrudan ele alıyor.

  Etkileyici bir değişim yaratmak ve Web3’te daha kapsayıcı bir güzellik dünyası inşa etmek amacıyla hazırlanan kampanya, Web3’ün kendisini anlamlı bir şekilde ifade etmesiyle birlikte markanın daha kapsayıcı bir dünya yaratmaya yönelik son teknoloji yaklaşımını gözler önüne seriyor. Clinique, bu kampanyanın stratejisi üzerinde Web3’ün önde gelen iş kadınlarından biri olan Metaverse yetkilisi Cathy Hackl ile yeniden bir çalışmaya imza atıyor.

  Clinique, Ethereum için bir Proof of Stake doğrulama mekanizması olan Polygon’dan yararlanacak.

  Latest Posts

  Haberler

  spot_img