Erciyes Üniversitesi’nde koronavirüsle mücadelede etkili olacak yerli aşı için çalışmalar devam ediyor. Faz-2 çalışmalarında ilk doz aşılarının gönüllülere uygulanması tamamlandı. Çalışmalarda bugüne kadar olumsuz bir bulguya rastlanmadı.
Yerli aşı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Aşamalar başarıyla ilerliyor. Faz-2’de gönüllülere yönelik ilk doz uygulama tamamlandı.
Yerli aşı çalışmasının adresi Erciyes Üniversitesi inaktif aşı adayının Faz-2 uygulamasında 1’inci doz aşılama 10 Şubat’ta yapılmaya başlandı.
YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ
Gönüllülere yapılan aşıda olumsuz bir bulguya rastlanmadı, herhangi bir yan etki görülmedi. Nisan ayı sonunda Faz-3 çalışmalarına geçilmesi planlanıyor.
2. FAZ ÇALIŞMALARINDA İLK DOZ YAPILMIŞTI
Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) COVID-19’a karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen inaktif aşı adayının Faz-2 çalışmaları kapsamında ilk dozu Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) bir gönüllüye uygulanmıştı.
![Yerli koronavirüs aşı çalışmasında sona yaklaşıldı Yerli koronavirüs aşı çalışmasında sona yaklaşıldı](https://foto.haberler.com/haber/2021/02/20/yerli-koronavirus-asi-calismasinda-sona-yaklasildi-13941979_3617_m.jpg)
TÜRKİYE’DE AŞILANANLARIN SAYISI ARTIYOR
Koronavirüs tebirleri kapsamında uygulanan aşılarda bugüne kadar 6,5 milyon kişi aşı yaptırdı. Bunlardan 1 milyon 45 bini ikinci doz aşılamayı da tamamladı.
Aşı çalışmasının tüm hızıyla devam ettiği Türkiye’de en fazla aşılanan il İstanbul oldu. Yaklaşık 1 milyon 61 bin kişi koronavirüs aşısını yaptırdı.