29 Eylül 2023

Çekilen Diş Eti Eski Haline Gelmez, ‘Serbest Diş Eti Grefti’ Tedavisi Uygulanır

Çekilen diş etinin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar birincil nedenin diş taşı birikimi olduğunu söylüyor. Diş taşı temizliğinden sonra çekilen diş etinin...
Devamı

  Diğer Başlıklarımız

  Şehir Hatları Tarihinin İlk Kadın Kaptanı Deniz Taksi’nin Dümeninde

  Şehir Hatları tarihinin ‘’İlk Kadın Kaptanı’’ Deniz Taksi’nin dümeninde göreve başladı.  Yolcularına deniz ulaşımında güvenilir ve konforlu bir hizmet sunan Şehir Hatları’nın tarihinde ilk kez...

  Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Öneri

  Kurban Bayramı, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, paylaşımların yoğunlaştığı, keyifli sofralarda çeşit çeşit yemeklerin yendiği güzel günleri içinde barındırıyor. Ancak bayramda beslenme alışkanlıklarının hızla değişmesi...

  Cargill’in Yarının Kadın Liderleri Programı, Dördüncü Yılında Etkisini İkiye Katlıyor

  Cargill’in Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirdiği Yarının Kadın Liderleri Programı, Türkiye genelinde 200’e yakın üniversite öğrencisine ulaştı Cargill’in 2021 yılında...

  Aşı Karşıtlığı Kızamık Vakalarını Artırdı

  En önemli çocukluk çağı hastalıklarından biri olan kızamık, aşı ile önlenebilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Son dönemde giderek yaygınlaşan aşı karşıtlığı nedeniyle kızamık...

  Yüklerimizden Kurtuluyoruz, Mayıs-Ekim 2019

  Mayıs ayı ile birlikte gökyüzü oldukça önemli bir yolculuğa ev sahipliği yapmaya başladı. Satürn ve güney ay düğümü 5 ay boyunca el ele kol kola olacaklar.

  Satürn çıplak gözle görebildiğimiz güneş sistemimizdeki son gezegendir. Bu yüzden onun bizim sınırlarımızı limitlerimizi yani sözün özü, gidebileceğimiz son noktayı temsil ettiği düşünülür. Bu hedefe ulaşma veya sahip olma çabası, bizi geliştirip büyütür. Çok şey öğretir, tecrübe kazandırır. Aynı zamanda fazlasıyla başarı odaklı olmamıza neden olabilir. Sert ve katı bir tutum kazanıp, diğerlerinin önemini göremez, yoldan keyif alamaz hale getirebilir. Güney ay düğümü ise, Ay ve Dünyanın izledikleri yolun güneyde kesiştiği göksel bir nokta (gezegen değil). Daha çok bırakmak, yenilenmek ile ilgili. Örneğin, içi suyla dolu bir fıçıyla yol aldığınızı düşünün. Onu boşaltmadan yolunuza devam etmenizin imkanı yok, artık onu sırtlanamıyorsunuz, yorulmuşsunuz. Fakat onsuz da yola devam edemeyeceğinize inanıyorsunuz. Eğer size yetecek kadarına ihtiyacınız olduğunu fark edip yol alırsanız ne ala! Yapamazsanız aynı yerde takılıp kalacaksınız. Şimdi bu ikili oğlak burcunun 20-13 dereceleri arasında 5 ay boyunca birlikte yol alacaklar. Yani Satürn, Ay ve Dünyanın yörüngelerinin güneyde kesiştiği noktada hareket edecek.

  Sırtınızdaki yumurta kefesini yavaşça yere bırakın. Bırakmak istemiyorsanız da dikkatinizi iyice artırın, çünkü bize göstermek ve fark ettirmek istedikleri önemli konular var.

  Olumlu anlamda, bu ikili neyi neden istemediğimizi bize fark ettirecek. Uzak durmak ve yapmak istemediğiniz, hoşunuza gitmeyen artık sizi motive etmeyen iş ve fikirlerden uzak durmayı öğreneceğiz. Zamanın, “şimdinin” ne kıymetli olduğunu göreceğiz. Boşa harcayacak zamanım ve emeğim artık yok. Bu bana ağır geliyor, sırtımda taşıyamayacağım. Bunun sorumluluğunu alamam gibi söylemler daha çok gündeminizde yer alabilir. Bu ikilinin, idare etmek veya yönetmek istemiyorum, “artık yeter” dediğiniz şeyleri daha kolay söylemenizi sağlayacağı kesin. Elbette bu yönde tecrübeler yaşayarak öğrenecek ve uygulayacağız. Daha çok geçmiş tecrübelerimizden faydalanarak kararlar alabiliriz. Verdiğimiz emek ve zamanın karşılığını almak önceliklerimiz arasında yer alabilir.

  Olumsuz anlamda; baskı görmek, eleştirilmek, bir şekilde sınırlandırılmak, ilerleyememek, yetersiz başarısız hissedip kendine çok yüklenmek gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Kaygan bir yolda patinaj yapar gibi herhangi bir işte ilerleme kaydedememek, aynı noktada saplanıp kalma hali bizi yorabilir. Karamsarlık, melankolik bir ruh hali ve bir şekilde çoğunlukla negatife odaklanmaya meyilli olabiliriz. Bizi bu ruh haline sokan bir başka sebep ise; olaylar karşısında fazlasıyla katı ve kuralcı olmak, hayatın tadını çıkaramayacak kadar çok ciddiye almak olabilir. Meselelerle yüzleşmek ve kendimizi yenilemek yerine, onları reddetmeyi tercih edebiliriz. Bir şekilde gelişen olaylar ve tutumumuz nedeniyle, taş kesmiş gibi donup kalabiliriz. Sanki bu süreç hiç geçmeyecekmiş gibi gelebilir.

  Bu döneme yönelik tavsiyem; çok çalışıp hedeflere ulaşmaya çalışmak veya bir konuda ısrarcı olmak yerine, içe dönmek. Yani seçilmiş bir yalnızlık ve sadelik içinde olmaya bakmalıyız. Sizi kısıtlayan, geride tutan, kaygı ve korkularla yüzleşmek bu dönemin anahtar kelimesi. Kendimize ve başkalarına karşı ördüğümüz duvarların artık bize fazla geleceğini düşünüyorum. Yüklerimizi azaltacak, mümkünse paylaştıracak olasılıklar yaratmalıyız. Var olan sorun boyutundan sıçrayıp bir başka basamağa geçme fırsatını bu süre içinde yakalayabiliriz. Bir meseleye odaklanıp yerinde saymak ile onu geride bırakmak arasındaki o ince çizgide ilerleyeceğiz. Özellikle öncü burçların koç-yengeç-terazi ve oğlağın 13-20 dereceleri arasında gezegenleriniz varsa yukarıda bahsettiğim etkileri çok daha yakından tecrübe edebilirsiniz. Genel olarak ise, her birimiz oğlak burcunun doğum haritamızda düştüğü ev konularında az veya çok deneyimlere açık olacağız.

  Bu dönem sağlık açısından iskelet sistemi rahatsızlıkları, bel sırt ve eklem problemleri, cilt hassasiyetleri, diş problemlerinde artış yaşayabiliriz. Kemik ve iskelet yapımımızı destekleyecek takviyeler almak ve egzersizler yapmak akıllıca olur. Özellikle de bu yönde bir hassasiyetiniz varsa. Depresyon ve melankolik ruh halinde artış, kaygıların artması, panik atak yaşama sıklığında artış görülebilir. Esnemeye ve rahatlamaya bakmalı, kendimize daha çok zaman ayırmaya özen göstermeliyiz. Ağırlıklarımızdan kurtulmaya bakmalıyız.

  Yükselen burca göre oğlak burcunun bulunduğu ev temaları hayatınıza neler getirebilir?

  Yükselen Koçlar: hayat ve kariyer planlarında neyi isteyip istemediklerini fark edecek ve bu yönde aksiyon alabilecekler. iş ve meslek yaşamında kanuni-yasal konularda dikkatli olmalılar. Bu dönem işleri şansa bırakmamak gerekiyor. Daha çok gelişmeler iş yaşamınız ve itibarınız etrafında dönüyor.

  Yükselen Boğalar: doğru bildiklerinin yanlış çıktığını fark edecekler. Katı ve kuralcı olmak, inatçı davranmak sizi çok yorabilir. Yurt dışı, yabancılar, ithalat-ihracat, medya ve eğitsel işlerde dikkatli tedbirli olmalılar. Aynı şekilde sosyal medya ve toplum önünde söylediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu dönem kendi doğrularınızı yeniden keşfedebilirsiniz.

  Yükselen İkizler: başkasından almayı umdukları destek zamanında gelmeyebilir. Paylaşılan iş, para ve kaynaklarda tedbirli olmalılar. Herkese her zaman yetmeyeceğinizi ve yardım edemeyeceğinizi fark edebilirsiniz. Ortaklı işler beraberinde yorucu sorumluluklar getirebilir.

  Yükselen Yengeçler: gündeminizde ilişkiler, ortaklı işler, dost ve rakipleriniz var. Hayatınızda yer etmiş insanlarla ilgili sorumlulukları abartmış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Belki de onlardan çok fazla şey umuyorsunuzdur. Çevrenizdekileri insanları eleyebilirsiniz. Bu dönem ikili ilişkilerde süren sorunları çözmek ve geride bırakmak mümkün olabilir. Yaptığınız doğru ve yanlışları fark edebilir, kendinizi yenileyebilirsiniz.

  Yükselen Aslanlar: Bu dönem nasıl iş yaptığınıza ve çevrenizdeki insanlarla olan iş ilişkilerine , alma-verme dengesine dikkat edin. Burada çıkan aksaklık ve gecikmeler iş yaşamına bakışınızı yenileyecek. Hayatınızı ve sorumluluklarınızı nasıl yönetiyorsunuz? Kendinize nasıl bakıyorsunuz, yeterince önemsiyor ve zaman harcıyor musunuz? gündeminizi daha çok bu konular meşgul edebilir.

  Yükselen Başaklar: kendinize güvenmek ve hayattan keyif almak konusunda sıkışmış hissedebilirsiniz. Başarılı olmak, güzel zaman geçirmek, üretmek konusunda ısrarcı olmak yerine biraz şarj olup dinlenmeye bakın. Fark edilmek ve yaptığımız işlerden alkış almak böyle zamanlarda kolay olmaz ama bir yandan da harika işler ortaya çıkarma fırsatını yakalarız. Aşk yaşamı ve çocuklarla ilgili yorucu gelişmeler de yaşayabilirsiniz.

  Yükselen Teraziler: dış dünyada ne olup bittiğiyle ilgilenirken kendi iç dünyalarıyla ilgilenmeyi unutmamalılar. Biraz yalnız kalmaya ve olayları sindirmeye, özümsemeye ihtiyaçları olabilir. Neye ihtiyacınız var? Sizin için önemli olan şeyler neler? Sizi ne mutlu eder ve onu nasıl sağlarsınız? sorularına yanıtlar bulabilirler. Yaşadıkları yer ve yakın çevreden kaynaklı sorunlar gündemlerini meşgul edebilir.

  Yükselen Akrepler: bir şekilde yoğun tempoları yerine durağanlığa bırakabilir. Daha az sayıda kişiyle temas etmek, iletişim kurmak söz konusu olabilir. Nasıl akıl yürüttükleri ve iletişim kurdukları, bu dönem oldukça önemli olacak. Negatif ve sınırlandıran bakış açısı olayları büyütebilir. Esnemeye, katı kural ve kaygı yaratan düşünce sarmalından uzaklaşmaya bakmalılar. Yakın çevrelerinden kaynaklanan sorumluluklar artış gösterebilir, ilgilenmeleri gereken birden fazla konu olabilir.

  Yükselen Yaylar: para kazanmak, elindekini değerlendirmek ve korumak konularında deneyimler yaşayabilir. Riskli işlere ve yatırımlara girmemelerini öneririm. Aynı şekilde hayatta sadece kendine güvenmenin ve inanmanın ne denli kıymetli olduğunu fark edebilirler. Yetenek, fikir ve becerilerini inşa etmeye fakat bu konuda acele etmemeye bakmalılar.

  Yükselen Oğlaklar: bu dönemde olaylara ve insanlara karşı verdiğiniz tepki ve gösterdiğiniz tutumlar önem kazanıyor. Kendinizde, hayata yaklaşımınızda, bir şeye başlarken ki tutumunuzda yenilenmeye bakmalısınız. Olayların kontrolü her zaman siz de olmayabilir fakat tepkilerinize siz yön verebilirsiniz.

  Yükselen Kovalar: Bu dönemde önemli girişimlerde bulunmamaya bakmalılar. Daha çok temizlenme, olumsuz giden olayları geride bırakma dönemindeler. Fırtınanın geçmesini ve dinmesini beklemek akıllaca olacaktır. Sade ve seçilmiş bir yalnızlık içinde olmak size çok iyi gelebilir. Hayatımızda bu alan vurgulandığında, yanlış anlamalar ve hatalar ile yüzleşme ihtimalimiz artar.

  Yükselen Balıklar: Bir dava ya da hayali paylaştıkları insanlarla aralarındaki farklılıkları görecekler. Daha çok kişisel hayatlarına odaklanmalarında fayda var. Sevdiklerine ve çocuklarına zaman ayırmalılar. Bu süreçte kalabalıklardan kendinizi çekmeniz, geri planda kalmanız daha olumlu olacaktır. İçinde bulunduğunuz yapının veya ortak bir hayalin işlemediğini görebilir, eksik yanlarını onarabilirsiniz.

  İyi dileklerimle, Aylin ileri

  Latest Posts

  Şehir Hatları Tarihinin İlk Kadın Kaptanı Deniz Taksi’nin Dümeninde

  Şehir Hatları tarihinin ‘’İlk Kadın Kaptanı’’ Deniz Taksi’nin dümeninde göreve başladı.  Yolcularına deniz ulaşımında güvenilir ve konforlu bir hizmet sunan Şehir Hatları’nın tarihinde ilk kez...

  Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Öneri

  Kurban Bayramı, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, paylaşımların yoğunlaştığı, keyifli sofralarda çeşit çeşit yemeklerin yendiği güzel günleri içinde barındırıyor. Ancak bayramda beslenme alışkanlıklarının hızla değişmesi...

  Cargill’in Yarının Kadın Liderleri Programı, Dördüncü Yılında Etkisini İkiye Katlıyor

  Cargill’in Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirdiği Yarının Kadın Liderleri Programı, Türkiye genelinde 200’e yakın üniversite öğrencisine ulaştı Cargill’in 2021 yılında...

  Aşı Karşıtlığı Kızamık Vakalarını Artırdı

  En önemli çocukluk çağı hastalıklarından biri olan kızamık, aşı ile önlenebilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Son dönemde giderek yaygınlaşan aşı karşıtlığı nedeniyle kızamık...

  Haberler

  Meme Kanseri Tedavisinde Erken Teşhis Başarıyı Arttırıyor

  Batıgöz Sağlık Grubu Balçova Cerrahi Tıp Merkezi Tanısal Radyoloji Uzmanı Dr. Aresh Soudmand, meme kanseri hakkında bilgilendirdi. Meme kanserinin erken tanısında en önemli faktörün...

  Soğuk Havalarda Güvenli Egzersiz Nasıl Olmalı?

  Soğukta yapılan egzersizin, fizyolojik olarak daha stresli koşullar altında yapılan egzersiz olduğunu kaydeden uzmanlar, egzersiz yapmaya alışkın olmayanlar için soğuk havada egzersiz...

  Bebeklik Döneminde Önlem Alınmazsa Bu Hastalık Kısırlığa Yol Açabiliyor

  Halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen hipospadias, doğuştan gelen hastalıklar arasında yer alıyor. Doğru ve güvenilir ortamda uygulanan cerrahi müdahale yaşam boyu...

  Kaşıntınız Bir Hastalığın Habercisi Olabilir

  Rahime Kaşıkaralar Batıgöz Sağlık Grubu Balçova - İzmir şubesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rahime Kaşıkaralar Kaşıntı Tanı ve Tedavisi...

  Baharın Enerjisiyle Baştan Aşağı Yenilenin!

  Chic Nail Beauty and Cosmetic’in kurucusu Burcu Güzel Davud, 2023 İlkbahar-Yaz sezonu için cilt ve tırnak bakımına dair ipuçları verdi.