Orgazm Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

0
4785
orgazm
orgazm

Orgazm sanılanın aksine kadınlarda zevk almanın tek göstergesi değildir. Orgazmdan önce dakikalarca süren haz dönemi vardır.

Bu süreçte çoğunlukla vajinada veya rahimde hissedilebilen istemsiz ve zevk veren kasılmalarla aniden ortaya çıkar. Bazen de bedende bu kasılmalar olmadan orgazm oluşabilir. Orgazm anına ulaşan bir kadında karın, bacaklar, kollar ve sırt gibi vücudun değişik bölgelerinde kontrol dışı istemsiz gelişen kasılmalar görülebilir.

Orgazm anında kadınların vajinalarında da tıpkı erkeklerde olduğu gibi boşalma yaşanabildiğinden vajinayı kayganlaştıran sıvılar görülebilir. Sözünü ettiğimiz yaşanan bu kasılmaların, spermin vajinadan rahim ağzına yönlenmesini kolaylaştırıp hızlandırdığı bilinmektedir.

orgazm hakkında her şey
orgazm

Orgasm sırasında oluşan bu durumlar hem kadınlar hem de erkekler için istemsiz doğal tepikilere yol açtığı için bazı bireylerde kendini kontrol etme çabası yaratabilir ancak bu gerekli değildir. Yüksek ses çıkarmak, sert ve istemsiz hareketlerde bulunmak orgazmın doğal bir sürecidir ve özellikle birlikte olduğunuz partnerinizden utanılması doğru bir davranış değildir.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Oluşur?

kadınlarda orgazm nasıl olur
Orgazm Nasıl Oluşur

Kadınlardaki orgazm da hemen hemen erkeklerdekine benzer. Kadının vajinasına erkeklerdeki sertleşme düzenine benzer bir kan akımı olur. Orgazmın oluşmasına zemin hazırlayan kilitoriste sertleşme ve vajinada nemlenme gerçekleşir.

Orgazm anında uterusun ve çevredeki kasların ritmik kasılmaları görülür. Bu sırada beyinde, hipotalamus ve limbik sistem denilen yapılar, tahrik sırasında rol alırlar.Kasların gevşemesinde ve kan akımının artmasında bazı biokimyasal maddeler (VİP ve NO gibi) etkilidir. Bunun yanında  çeşitli hormonlar da, kadınlardaki cinsel fonksiyonları etkiler. Östrojen, vajinanın hücresel devamlılığında ve kan akımında, androjenlerin ise istek, cinsel tahrik ve orgazm üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

Orgazm belirtileri arasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artması sıralanabilir. Ayrıca göz pupilleri büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları dikleşir, klitoris ıslanır ve sertleşir. Artan heyecanla beraber deri kızarır ve terleme başlar. Kadında büyük dudaklar, klitoris, vajen ve pelvik organlar penisteki gibi büyür ve genişler. (Kaynak: Memorial Hospital)

Kadınlar Bazen Neden Orgazm Olmaz?

Bu durumun tıbbi olduğu kadar psikolojik nedenleri de vardır. Daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınların ‘ilk gece korkusu’ diye bilinen gerginliği yaşamaları en çok bilinen psikolojik nedenlerin başında gelir. Bazı kadınlar ise korunmadıkları için hamile kalma korkusunu çok yoğun yaşarlar ve bu durum sekse konsantre olmalarını engelleyerek orgazma ulaşmalarını engeller.

İleri yaşlarda ise vücutta azalan ötrojen miktarı yüzünden orgazm olmak güçleşir. Menapoza girilmesi ile birlikte östrojen seviyesi iyice azalır.

Bazı metobolizmalarda vajina kuruluğu, acı duyma gibi nedenlerle seks haz verici olarak gerçekleştirilemez.

Orgazm Çeşitleri

Vücudunda çok sayıda erojen bölge olan kadınlar için orgazmın çeşitleri vardır.  Orgazm vajinal ve klitoral orgazmlar olarak ikiye ayrılabilir. Klitoris çevresindeki bölgeler çok duyarlıdır. Tek fiziksel fonksiyonu cinsel zevk vermektir. Burada “Kadınlar nasıl orgazm olur?” sorusu akla gelebilir.

Birçok kadın klitoral orgazmın en yoğun orgazm olduğuna inanır. Kadınlar vajinal orgazma ulaşmanın daha zor olduğuna inanırlar. Vajenin dış 1/3’ü en duyarlı bölgesidir. Bir orgazmın diğerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir, her ikisi de farklı zevk alma biçimleridir. Her kadın kendi tecrübeleri ile birini tercih edebilir ve bu nedenle kadının partnerinin, kadının tercih ettiği tipi bilmesi önemlidir.

Orgazm olmak için heteroseksüel bir ilişki kurmak gerekmemektedir. Partnerlerin cinsiyeti orgasmın oluşma koşullarını değiştirmekle beraber orgazma ulaşılmasına herhengi bir engel teşkil etmez.

orgazm
en sıcak renk mavi

Dünyada ancak 1970’li yıllarda yapılan çalışmalar sonucu ortaya konan kadın cinsel cevabı; cinsel istek- uyarılma- plato- boşalma veya orgazm- çözülme dönemi olarak tanımlanmıştır. Kadın cinselliğinin en önemli noktası vajina değil klitoristir.

Kadınların en hassas bölgesi olan ve binlerce sinir lifi içeren klitoris kadın cinselliğinin beyinden sonraki merkezidir. Bu bölge hakkında bilgisi olmayan birçok çift ise boşalma veya orgazm sorunu ile doktora başvurabilmektedir.

Kadın boşalmasında erkekteki gibi meni çıkışı olmadığından kadın boşalması sübjektiftir. Bu durum da yine çiftler arası sorunlara sebep olabilmektedir. Fakat kadın boşlaması veya orgazmında kadında nefes ve kalp atım hızı artmakta, vücutta istemsiz kasılmalar oluşmakta ve yine bedende kızarmalar oluşmaktadır. (Kaynak: Memorial Hospital)

Orgazm Olmanın Faydaları

Her iki cins için de orgazm son derece faydalı ve tatmin edicidir. Orgazm doğanın insana sunduğu bedensel bir hediyedir ve bu hediyeyi kucaklamak gerekir. Düzenli yaşanan orgasmın kişi üzerindeki olumlu etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • İmün Sistemi güçlendirir.
 • Stresi azaltır.
 • Ağrı eşiğini yükseltir.
 • Bedensel ve psikolojik rahatlama sağlar.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Cildi olumlu etkileri vardır.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Doğal bir spor aktivitesidir.
 • Salgılanan seratonin hormonunu miktarını arttırır ve mutluluk verir.

Cinsel Sorunlarınız İçin…

Unutulmamalıdır ki kadınlar için orgazm olmak erkeklerin boşalmasına göre çok daha kolay gerçekleşebilmektedir. Orgazm olamayan bir kadının doğru tavsiyelerle bu sorunun üstünden gelmesi çok kolaydır. Böyle durumlarda çevrenize değil uzman bir doktora başvurmanız doğru olacaktır. Doktor kontrolünde uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Vajinal kuruluğu olan kadınlar, doktor tavsiyesi ile vajinal kayganlaştırıcı kullanabilir.
 • Azalmış cinsel cevabı olan kadınlara cinsel cevabı artıracak teknikler ve değişik pozisyonlar önerilebilir. ‘Kegel egzersizi’ denilen ve pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersizin düzenli yapılmasıyla bu kaslar güçlendirilebilir.
 • Alkol ve sigara kullanımını azaltmak cinsel yaşam kalitesini artırmak için önemlidir.
 • Kan şekeri sıkı kontrol altında tutulmalı
 • Vücut kitle indeksi diyet ve sporla normal seviyeye getirilmeli, obezite engellenmeli.
 • Kandaki yüksek şeker düzeylerine bağlı gelişen vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmeli.
 • Kadınlık hormonu seviyeleri düşükse doktor gözetiminde hormon tedavisi verilebilir.(Kaynak: Memorial Hospital)

kadinvesaglik.org